Το Κέντρο Φυσικής Πλάσματος και Lasers – CPPL στο Ρέθυμνο φιλοξένησε για πρώτη φορά στο ΤΕΙ Κρήτης τη «Βραδιά Ερευνητή» την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018. H ετήσια γιορτή της επιστήμης και της έρευνας, η καθιερωμένη στην Ευρώπη Βραδιά του Ερευνητή, στέφθηκε με πραγματικά μεγάλη επιτυχία. Η προσέλευση και το ενδιαφέρον του κοινού όλων των ηλικιών ήταν εντυπωσιακή. Μικροί και μεγάλοι είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με επιστήμονες, να γνωρίσουν από κοντά καινοτόμα τεχνολογικά επιτεύγματα και εφαρμογές τους, να ενημερωθούν για τις επιστημονικές και εκπαιδευτικές δράσεις που λαμβάνουν χώρα στο CPPL και να συμμετέχουν στα επιστημονικά δρώμενα της βραδιάς, καθώς και στο κοινωνικό πρόγραμμα.
Η Διεύθυνση και το Προσωπικό του CPPL αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν τους πολίτες του Ρεθύμνου για την εντυπωσιακή συμμετοχή τους, την Περιφέρεια Κρήτης, τον Δήμο Ρεθύμνου και τους εργαζομένους, του καθώς και το ΚΤΕΛ Χανίων-Ρεθύμνου για την πολύ σημαντική βοήθεια που προσέφεραν στη διοργάνωση της βραδιάς.
Ιδιαιτέρως αισθανόμαστε την ανάγκη να ευχαριστήσουμε για μια ακόμη φορά τον αντιδήμαρχο Ρεθύμνου, υπεύθυνο για θέματα Παιδείας κ. Γιώργο Γεωργαλή, για την καταλυτική του βοήθεια στην επιτυχή διοργάνωση του θεσμού αυτού.
Εκ μέρους του Προσωπικού του CPPL
Καθ. Μιχάλης Ταταράκης,
Διευθυντής CPPL