Ο ΟΑΡ ΕΛΑΒΕ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ 6η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΤΕΝΙΣ
Γέμισαν με παιδιά τα γήπεδα
Διοργανώνοντας για μία ακόμη φορά, μια εξαιρετική εκδήλωση με επίκεντρο το τένις, η Ζ’ Ένωση Φιλάθλων Σωματείων Αντισφαίρισης Κρήτης με την επωνυμία «10 με τόνο» οι μικροί και οι μεγάλοι φίλοι, καθώς και οι εξιδανικευμένοι του αθλήματος, είχαν να λένε και φέτος τα καλύτερα! Αυτή ήταν 6η ενωσιακή γιορτή για το τένις και είχε την ανταπόκριση που της άρμοζε στις εγκαταστάσεις του Ηράκλειο ΟΑΑ.
Επρόκειτο για μια γιορτή που αρωγός στάθηκε ο Δημοτικός Οργανισμός Προσχολικής Αγωγής Φροντίδας και Μαζικής Άθλησης Ηρακλείου, με τα γήπεδα του τένις να σφύζουν από κόσμο με επισκέπτες-αθλητές κι από τους 4 νομούς του νησιού. Συνολικά συμμετείχαν 134 παιδιά απ’ όλη την Κρήτη ανά κατηγορία σε πράσινα, κόκκινα και πορτοκαλί γήπεδα.
Ανά κατηγορία είχαμε 21 αγόρια και 14 κορίτσια στο πράσινο, 28 αγόρια και 20 κορίτσια στο πορτοκαλί και 51 αγόρια και κορίτσια στο κόκκινο γήπεδο.
Τον Όμιλο Αντισφαίρισης Ρεθύμνου εκπροσώπησαν πάρα πολλά μικρά παιδιά. Φυσικά, σημασία είχε η συμμετοχή και κατά πολύ λιγότερο το πλασάρισμά τους στις κορυφαίες θέσεις.
Στο κόκκινο επίπεδο λοιπόν, έλαβαν μέρος οι παρακάτω αθλητές Λευτέρης Νικολακάκης, Σοφοκλής Παρασύρης, Γιώργος Σπυριδάκης, Γιάννης Σπυρόπουλος, Αντώνης Πολιουδάκης και Άννα Σοφουλάκη. Στο πορτοκαλί επίπεδο ήταν οι Θέμης Νικολακάκης, Κωνσταντίνος Γαβαλάκης, Αντώνης Σαμωνάκης, Αθηνά Ηλιάκη και Στέλλα Σπετσωτάκη.
Τέλος, στο πράσινο επίπεδο οι συμμετοχές ήταν οι Κωνσταντίνος Κουγιουμουτζής, Θάνος Τζωρτζόγλου, Μάριος Πετρουλάκης, Γιάννης Ταζεδάκης, Εμμανουήλ Σηφάκης, Φωτεινή Γιωρταμάκη, καθώς και οι Νίκος Σπυρόπουλος και Πανίκος Χατζηκακού στο επίπεδο πράσινο plus.
Οι αγώνες ξεκίνησαν το πρωί 9.30 και τέλειωσαν το βράδυ 21.30. Αμέσως μετά την ολοκλήρωση των αγώνων του κόκκινου γηπέδου στις 19:30, έγινε η γιορτή με τη συμμετοχή όλων των αθλητών σε πολλά και συναρπαστικά παιχνίδια που τους διασκέδασαν. Επίσης, εντυπωσιακή ήταν και η χορογραφία των παιδιών της σχολής Dance spirit studio. Η γιορτή ολοκληρώθηκε με την απονομή των μεταλλίων σε όλους τους συμμετέχοντες.
Την επομένη, ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα των αγώνων με τη διεξαγωγή των προ-ημιτελικών, ημιτελικών και τελικών του πορτοκαλί γηπέδου.
Η διοργάνωση ήταν προσαρμοσμένη στα προγράμματα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Αντισφαίρισης, τα οποία στηρίζει η Ένωση και προωθούν τα παιδιά να γνωρίσουν το τένις μέσα από το παιχνίδι και την διασκέδαση, στοχεύοντας πάντα στην ποιοτικότερη απόδοσή τους, ώστε να αναδειχτούν νέα ταλέντα.
Λ.1
Οι μικροί τενίστες μαζί με τον προπονητή του ΟΑΡ, Τάκη Γαλερό