Με πλούσιες και σημαντικές εμπειρίες επέστρεψε η Μαρία Τσοντάκη από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ΤάεΚβοΝτό που διεξήχθη στο Ταλίν της Εσθονίας. Αν και το πάλεψε, δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ισπανίδας, Σερνάδας, χάνοντας με 1-12 στον γύρο των 16, στην κατηγορία των +73 κιλών.
Η Ρεθεμνιώτισσα αθλήτρια ήταν η νεότερη σε ηλικία στις Νέες Γυναίκες και έχει τη δυνατότητα συμμετοχής στην συγκεκριμένη κατηγορία για ακόμα τρεις χρονιές. Έχει όλο το μέλλον μπροστά της να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο και μαζί με τον προπονητή της Δαυίδ Τσοντάκη, σχεδιάζουν την παρουσία τους σε αγώνες υψηλού επιπέδου.
Η ανακοίνωση του Α.Σ. Δαυίδ αναφέρει χαρακτηριστικά: «Μια εξαιρετική εμφάνιση έκανε η ΤΣΟΝΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τάε Κβον Ντο Νέων Ανδρών / Νέων Γυναικών που πραγματοποιήθηκε στην Εσθονία, αλλά στάθηκε δύσκολο να ξεπεράσει την Ισπανίδα αντίπαλο της, καθώς στους αγώνες συμμετείχαν επαγγελματίες αθλητές υψηλού επιπέδου!
Η Ρεθεμνιώτισσα αθλήτρια παραμένει όμως στην ίδια κατηγορία και δικαιούται να διεκδικήσει παρόμοια πρωταθλήματα για ακόμα τρεις χρονιές, καθώς φέτος είναι η νεότερη σε ηλικία.
Ο προπονητής της ΤΣΟΝΤΑΚΗΣ ΔΑΥΙΔ του Tae Kwon Do ΔΑΥΙΔ είναι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση της και αναζητά αγώνες στο εξωτερικό, ώστε να διατηρήσει την αθλήτρια σε υψηλό επίπεδο, ώστε να ξαναζήσει τόσο όμορφες εμπειρίες, όσο αυτήν στο Ταλίν της Εσθονίας, καθώς βρίσκεται ήδη ανάμεσα στους καλύτερους!
Έγιναν σημαντικές επαφές και με άλλους Αθλητικούς Συλλόγους και αναμένονται μελλοντικές συνεργασίες πάντα με σκοπό την ανάδειξη του αθλήματος και την υποστήριξη των αθλητών μας!
Αν και είμαστε ακόμα στην αρχή, είμαστε σίγουροι ότι πολλές και σημαντικές διακρίσεις περιμένουν όλα τα μέλη του συλλόγου μας Tae Kwon Do ΔΑΥΙΔ !
Το μέλλον όλων των αθλητών μας θα είναι σίγουρα λαμπρό και ελπίζουμε να μπορέσουν σύντομα να ζήσουν αυτήν την τεράστια τιμή και να εκπροσωπήσουν την χώρα μας σε διεθνή πρωταθλήματα!
Ευχαριστούμε την Ελληνική Ομοσπονδία Τάε Κβον Ντό Ελληνική Ομοσπονδία Ταεκβοντο – Hellenic Taekwondo Federation και όλους τους ομοσπονδιακούς προπονητές, οι οποίοι ήταν στην αποστολή και στάθηκαν δίπλα στην Μαρία σε όλο αυτό το μαγικό ταξίδι!
Ευχαριστούμε τους χορηγούς μας Anek lines – Blue star ferries ANEK LINES – Blue Star Ferries για τη συνεχή υποστήριξη!
Νέα τμήματα TaeKwonDo WTF θα δημιουργηθούν από τον Σεπτέμβριο για όλες τις ηλικίες, παιδιά ( από 3 ετών) , εφήβους, ενήλικες- τηρώντας όλα τα μέτρα κατά της εξάπλωσης της #COVID19».