Πρόσκληση σε εθελοντές για τη διοργάνωση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εθνικών Ομάδων Στίβου στο Παγκρήτιο, απέστειλε η Περιφέρεια Κρήτης αλλά και ο ΣΕΓΑΣ Κρήτης μαζί με τον Δήμο Ηρακλείου, εν όψει του πολύ μεγάλου ραντεβού μέσα στον Ιούνιο (20-21).
Με το σύνθημα «Γίνε κι εσύ εθελοντής στη μεγάλη αθλητική γιορτή… Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων Στίβου, η Εθνική μας σε χρειάζεται!» οι οικοδεσπότες, αποβλέπουν στην όσο το δυνατόν πιο άρτια διοργάνωση των τελευταίων χρόνων, όχι μόνο στο νησί μας αλλά και σ’ ολόκληρη την Ελλάδα.
Οι εθελοντές μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο www.heraklion2015.gr.
Παράλληλα, θα πρέπει να τονιστεί για άλλη μία φορά ότι τα ονόματα που θα φιλοξενηθούν στο νησί μας είναι από τα καλύτερα στην Ευρώπη. Περί τους 800 λοιπόν κορυφαίους αθλητές από Ελλάδα, Ολλανδία, Τσεχία, Τουρκία, Ρουμανία, Εσθονία, Ιρλανδία, Πορτογαλία, Βέλγιο, Λιθουανία, Ελβετία, Λετονία, θα βρεθούν στο Ηράκλειο για να συμμετάσχουν στην Α’ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εθνικών Ομάδων.
Τα στοιχεία υπηρεσιών που θα κληθούν να προσφέρουν οι εθελοντές προς τους επισκέπτες-αθλητές και την αποστολή που τους συνοδεύει, καθώς και προς τους δημοσιογράφους και την Εθνική μας ομάδα, είναι η ανιδιοτελής αφοσίωση και το ζεστό χαμόγελο.
Σκοπός των εθελοντών είναι να ζήσουν την εμπειρία της μεγαλύτερης γιορτής αθλητισμού στην Κρήτη και φυσικά να γίνουν μέρος της Εθνικής μας ομάδας.
Η πρώτη συνάντηση εθελοντών θα γίνει την Πέμπτη 28 Μαΐου ώρα 16.00, στο Παγκρήτιο Στάδιο.