Μετά την τελευταία προπόνηση της σεζόν η οποία έχει καθοριστεί για σήμερα στις 19.00 και το προγραμματισμένο μπάρμπεκιου στο γήπεδο της Επισκοπής, «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», στη ρεθεμνιώτικη ομάδα «τρέχουν» άλλο ένα θέμα, αυτό της Γενικής Συνελεύσεως την ερχόμενη εβδομάδα. Πιο συγκεκριμένα, την Τετάρτη στις 24 Ιουνίου στις 19.30, η ΠΑΕ Επισκοπής καλεί τους φίλους της προκειμένου να πραγματοποιηθεί μια ανοικτή Γενική Συνέλευση όπου κυρίαρχα θέματα θα είναι τα εξής:
1) Απολογισμός απερχόμενης αγωνιστικής περιόδου.
2) Καθορισμός στόχων για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.
3) Οργάνωση-Λειτουργία της ΠΑΕ.
Αν δεν υπάρξει απαρτία, η Γ.Σ. θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 29/6 στον ίδιο χώρο και την ίδια ώρα.
Στην Επισκοπή, θέλουν να «ανοίξουν τα χαρτιά τους» για να γίνει γνωστό τι ακριβώς συνέβη στη χρονιά που πέρασε, αλλά και πώς θέλουν να οραματιστούν αυτή που έρχεται. Σύμφωνα με πληροφορίες, το Δ.Σ. είναι ανοικτό σε ανθρώπους του Ρεθύμνου που προφανώς θα θελήσουν να δείξουν ενδιαφέρον για τα κοινά της ομάδας.
Η Επισκοπή κοπίασε πολύ στη Φούτμπολ Λιγκ αλλά έχει την εμπειρία της τριετίας σε επαγγελματικό επίπεδο με δύο έτη στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία και ένα τη σεζόν 2012-13, όπου συμμετείχε στη Φούτμπολ Λιγκ 2.
Η επόμενη μέρα είναι δύσκολη για όλους, αλλά ίσως αποτελέσει μια νέα ευκαιρία στον ίδιο τον σύλλογο και στους φίλους του, προκειμένου να παραμείνει ψηλά.
Άλλωστε οι ίδιοι οι νυν παράγοντές του, εγγυώνται κάτι τέτοιο.
Προφανές το κύμα αποχωρήσεων ποδοσφαιριστών
Σ’ ό,τι αφορά το αγωνιστικό σκέλος, δεν υπάρχουν πολλά θέματα. Οι ποδοσφαιριστές δείχνουν κουρασμένοι όσο ποτέ άλλοτε. Δεδομένο είναι ότι πολλοί απ’ αυτούς θα αποχωρήσουν ψάχνοντας άλλες ομάδες μέσα στην μεταγραφική περίοδο την οποία ήδη διανύουμε.
Ευνόητο λοιπόν είναι ότι, θα επακολουθήσει κύμα αποχωρήσεων και ένα γενικό ξεσκαρτάρισμα. Φυσικά θα γίνει και ο αναγκαίος επανέλεγχος για το τί μπορεί να κρατηθεί από το υπάρχον ρόστερ.
Κελαϊδής: «Όλα στραβά…»
Ο Επισκοπιανός, Αντώνης Κελαϊδής ο οποίος έμελλε να είναι και ο τελευταίος που μίλησε δημοσίως για τα αγωνιστικά, τόνισε χαρακτηριστικά: «Δυστυχώς δεν ήταν καλό το αποτέλεσμα για εμάς στην Ερμιονίδα. Ήταν όμως το λιγότερο κακό που μας συνέβη στη σειρά, γιατί μας πήγαν όλα στραβά και τα πλέι άουτ δεν τελείωσαν ευχάριστα για εμάς. Να δούμε την επόμενη μέρα, να πάμε βήματα μπροστά και να γυρίσουμε στην κατηγορία. Θέλουμε να ξεχαστεί γρήγορα η περίοδος αυτή των πλέι άουτ».
Το αγωνιστικό τμήμα θα συγκεντρωθεί αύριο λίγο μετά τις 18.30 στο γήπεδο της Επισκοπής, θα προπονηθεί (η περισσότερη ώρα θα αναλωθεί σ’ ένα οικογενειακό διπλό) κι έπειτα ακολουθήσει ΒΒQ όπως συνέβη άλλωστε και πέρυσι.
Στους παίκτες θα μιλήσει ο Γιασμίνκο Βέλιτς για να τους αποχαιρετίσει και να τους ευχηθεί καλό καλοκαίρι όπως άλλωστε το ίδιο θα κάνει ο πρόεδρος της ομάδας, Μιχάλης Νικολιδάκης.