Το Πειραματικό Γυμνάσιο Ρεθύμνου, το Πειραματικό Λύκειο Ρεθύμνου, η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, ο Δήμος Ρεθύμνης, η Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (ΠΕΒ) διοργανώνουν διημερίδα στις 24 και 25 Ιανουαρίου 2020, η οποία στοχεύει να συνεισφέρει σε τοπικό επίπεδο στη γεφύρωση του χάσματος ανάμεσα στην επιστήμη και την κοινωνία.
Σύντομο σκεπτικό της εκδήλωσης
Η σύνδεση επιστήμης και κοινωνίας, η εκλαΐκευση και παρουσίαση επιστημονικών θεμάτων στο ευρύ κοινό, με την αξιοποίηση και των νέων τεχνολογιών, είναι ευρωπαϊκός στόχος δράσεων που στοχεύουν στη δημόσια κατανόηση, στην επιστημονική καλλιέργεια και στον επιστημονικό αλφαβητισμό. Η ευρεία διάδοση του επιστημονικού πολιτισμού αναδεικνύεται σε ένα από τα μεγαλύτερα κοινωνικά -παιδαγωγικά στοιχήματα του εικοστού πρώτου αιώνα.
Οι απόψεις των Ελλήνων σχετικά με τον ρόλο της επιστήμης στην καθημερινή ζωή διίστανται: 45% των πολιτών υποστηρίζει πως, στην καθημερινότητα, δεν είναι σημαντικό να γνωρίζεις επιστημονικά θέματα, ενώ το 36% πιστεύει το αντίθετο. Η αρνητική αυτή στατιστική εικόνα για την επιστήμη, υποστηρίζουν πολλοί ερευνητές, δεν οφείλεται στη άγνοια που εκφράζει το κοινό για την επιστήμη, δεν είναι παθητική απουσία γνώσης, αλλά η ενεργητική απόρριψη των θέσεων της επιστήμης ως άσχετων ή και ασύμβατων με το ευρύτερο κοινωνικό γίγνεσθαι (με λαϊκή εκφορά: «Τι να μας πουν και οι επιστήμονες τώρα!»).
Τίθεται επιτακτικά, λοιπόν, το ερώτημα: «Ποιος είναι ο προσφορότερος τρόπος για την εκλαΐκευση των σύγχρονων επιτευγμάτων της επιστήμης;». Εδώ όλοι συμφωνούν: η προσέγγιση της νεολαίας σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Να λοιπόν ο κρίσιμος ρόλος των εκπαιδευτικών! Οι εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων πρέπει να στηριχθούν ποικιλότροπα, ώστε να οργανώνουν προκλητικά περιβάλλοντα μάθησης επιστημονικού αλφαβητισμού και αξιοποιώντας ενεργητικές μορφές διδασκαλίας και μάθησης να παρέχουν προσεκτική καθοδήγηση στους μαθητές τόσο για τη λύση προβλημάτων όσο και για τη λήψη αποφάσεων σε θέματα προσανατολισμένα προς την κοινωνία και τη ζωή.
Το πρόγραμμα της διημερίδας
(α) Την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2019 (18.00 – 22.00) θα πραγματοποιηθούν κύριες ομιλίες εκλαΐκευσης από προσκεκλημένους ομιλητές σε εξειδικευμένα επιστημονικά πεδία αιχμής, οι οποίες θα συνοδεύονται από εκτεταμένη συζήτηση με το κοινό, με στόχο τη δημόσια κατανόηση της επιστήμης μέσα στο οικείο πλαίσιο της σχολικής εκδήλωσης. Έχουν δηλώσει την αρχική θετική τους πρόθεση οι:
Ζαχαρίας Σκούρας: Καθηγητής Γενετικής του Τμήματος Βιολογίας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.
Δημήτρης Κουρέτας: Καθηγητής του Τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.
Κωνσταντίνος Τάσσης: Αναπληρωτής Καθηγητής, Tομέας Aστροφυσικής και Διαστημικής Φυσικής, Πανεπιστήμιο Κρήτης.
Γεώργιος Τόμπρας: Καθηγητής / Πρόεδρος του Τμήματος Φυσικής, Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
Άννα Ψαρουλάκη: Επίκουρη Καθηγήτρια Μικροβιολογίας του Τμήματος Ιατρικής, Πανεπιστήμιο Κρήτης.
Τέλος, θα υπάρξει παρέμβαση, από τους Μιχάλη Ταταράκη Καθηγητή του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου και Διευθυντή του Κέντρου Φυσικής Πλάσματος και Λέιζερ και Νεκτάριο Παπαδογιάννη, Καθηγητή, Αντιπρύτανη του Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου και ερευνητή στο Κέντρο Φυσικής Πλάσματος και Λέιζερ, για την εκλαΐκευση της επιστημονικής δραστηριότητας του Κέντρου. Η ερευνητική υποδομή εξυπηρετεί, στο Ρέθυμνο, ερευνητικές και εκπαιδευτικές ανάγκες του νεοϊδρυθέντος Ελληνικού Μεσογειακού Πανεπιστημίου και αποτελεί σπουδαίο κόμβο επαφής της Δευτεροβάθμιας με την Ανώτατη εκπαίδευση.
(β) Το Σάββατο 25 Ιανουαρίου (10.00 – 14.30) θα διοργανωθούν βιωματικά εργαστήρια για εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων. Θα αναλυθούν πρακτικές που υποστηρίζουν την εκλαΐκευση επιστημονικών, θεμάτων συμβάλλουν στην επιστημονική καλλιέργεια των μαθητών και επιδιώκουν τον επιστημονικό αλφαβητισμό, ώστε η διαδεδομένη ερμηνεία η οποία συνοψίζεται στη φράση «ο μαθητής δεν έχει κατανοήσει το τάδε επιστημονικό θέμα» να μετατρέπεται σε προωθητικό διάλογο στην τάξη προς το συμφέρον των μαθητών.
Υποβολή εργασιών
Η παρούσα ανακοίνωση απευθύνεται στους σχολικούς θεσμοθετημένους φορείς επιστημονικών παρεμβάσεων: τα ΕΚΦΕ και τα ΚΕΑ (πρώην ΚΠΕ) της Κρήτης, τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου και σε κάθε εκπαιδευτικό για τη διοργάνωση, το Σάββατο 25 Ιανουαρίου, βιωματικών εργαστηρίων για εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων.
Το υλικό των εργαστηρίων θα πρέπει να προτείνει πρακτικές που υποστηρίζουν την εκλαΐκευση επιστημονικών θεμάτων συμβάλλουν στην επιστημονική καλλιέργεια των μαθητών και επιδιώκουν τον επιστημονικό αλφαβητισμό.
Ένας ενδεικτικός κατάλογος θεματικών για τα εργαστήρια είναι:
– Αντιλήψεις και συλλογισμοί μαθητών και εκπαιδευτικών για την Επιστήμη,
– Επιστημονικός και Τεχνολογικός Γραμματισμός για τον 21ο αιώνα,
– Νέα δεδομένα και καινοτομίες (σχετικά με την Επιστήμη) σε εκπαιδευτικά, κοινωνικά και ερευνητικά πεδία,
– Εκπαιδευτική αξιοποίηση της Ιστορίας και Φιλοσοφίας των Επιστημών και της Τεχνολογίας,
– Πειραματική διδασκαλία,
– Άτυπη εκπαίδευση στην Επιστήμη και την Τεχνολογία,
– Περιβαλλοντικές εκπαιδευτικές προσεγγίσεις,
– Ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και της δημιουργικής σκέψης μέσω της διδασκαλίας της Επιστήμης.
Η χρονική διάρκεια του εργαστηρίου θα είναι το μέγιστο 30 λεπτά.
Για κάθε Εργαστήριο θα πρέπει να υποβληθεί στην επιστημονική επιτροπή της διημερίδας περίληψη έκτασης μίας περίπου σελίδας, στην οποία θα αναλύεται ο σκοπός του εργαστηρίου και θα παρουσιάζονται συνοπτικά τυχόν δραστηριότητες.
Επικοινωνία
Τηλ.: 28310-27230 – 28310-23425.
E-Mail: mail@gym-aei.reth.sch.gr – mail@lyk-aei.reth.sch.gr.
Επιστημονική Επιτροπή
Ελένη Κατσαρού
Νεκτάριος Παπαδογιάννης
Δημήτρης Σταύρου
Μιχάλης Ταταράκης
Γεώργιος Πολυζώης
Οργανωτική Επιτροπή
Μανώλης Αναγνωστάκης
Χρήστος Μάντζιος
Κυριακή Δημητριάδη
Γεώργιος Φωτεινάκης
Ηλίας Λουλούδης
Γεώργιος Πενθερουδάκης
Σημαντικές ημερομηνίες
1 Νοεμβρίου: Έναρξη υποβολής περιλήψεων εργαστηρίων.
20 Δεκεμβρίου: Λήξη υποβολής περιλήψεων εργαστηρίων.
15 Ιανουαρίου: Ενημέρωση Συγγραφέων για το αποτέλεσμα της κρίσης.
24-25 Ιανουαρίου: Διεξαγωγή διημερίδας.
Σημαντικές λεπτομέρειες
Η παρακολούθηση του συνεδρίου είναι Δωρεάν.
Στους Συνέδρους θα δοθεί φάκελος με τις κεντρικές ομιλίες των προσκεκλημένων ομιλητών.
Στους εκπαιδευτικούς επιπλέον θα δοθεί και το υλικό των εργαστηρίων.
Την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου στις 10.30 θα πραγματοποιηθεί το δείπνο του συνεδρίου: Κόστος συμμετοχής 10€.
Στις εργασίες του Σαββάτου, 25 Ιανουαρίου, θα προσφερθούν δωρεάν καφές, αναψυκτικά και συνοδευτικά γλυκίσματα.
Στη λήξη του συνεδρίου – Σάββατο 25 Ιανουαρίου 14.30 – θα προσφερθεί κρύο γεύμα.
Προκειμένου να ενθαρρυνθούν να συμμετέχουν ως εισηγητές εργαστηρίων εκπαιδευτικοί από όλη την Κρήτη θα καταβληθεί σημαντική προσπάθεια να καλυφθεί η διανυκτέρευσή τους την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου.
Τέλος, παροτρύνονται όλοι οι ενδιαφερόμενοι σύνεδροι από όλη την Κρήτη να επικοινωνήσουν με την οργανωτική επιτροπή για να πληροφορηθούν τυχόν μειωμένες τιμές ή/και προσφορές ξενοδοχείων στο Ρέθυμνο την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου.