Δεκαήμερο γιορτής για τους παραγωγούς μας και τα προϊόντα τους, πραγματοποιεί στα καταστήματά του το ΙΝΚΑ Κρήτης και προσκαλεί το κοινό να γνωρίσει και να δοκιμάσει τις «Γεύσεις της Κρήτης».
Ειδικότερα, από τις 5 έως και τις 18 Αυγούστου στα Σούπερ Μάρκετ ΙΝ.ΚΑ. θα υπάρχουν προσφορές σε μια μεγάλη γκάμα τοπικών προϊόντων, ενώ παράλληλα θα εκτίθενται και σε ειδικές προβολές στα καταστήματά μας στην Γογονή, στο κόμβο των Αγίων Αποστόλων, στα Κουνουπιδιανά, στο Μάλεμε, στη Σούδα και στο Ρέθυμνο στην οδό Παχλά.
Την ίδια χρονική περίοδο μια σειρά από γευστικές δοκιμές θα πραγματοποιηθούν στα καταστήματα Χανίων, στην Γογονή και στο κόμβο των Αγίων Αποστόλων, όπου ο κόσμος θα έχει την ευκαιρία να τα γευτεί.
Το σύνολο των τοπικών παραγωγών που συμμετέχουν στην ενέργεια είναι οι εξής:
Μπαλαντίνος (τυροκομικά), Τζουρμπάκης (τυροκομικά), Σχετάκης (τυροκομικά) Τυροκομιό (τυροκομικά), Πλυμάκης (τυροκομικά), ΕΑΣ Ρεθύμνου (τυροκομικά), Σοφούλης (τυροκομικά), Χονδράκης (τυροκομικά), Μοχλάκης (τυροκομικά), Πατεράκης (γαλακτομικά), Μπουντάλη (γαλακτομικά), ΒΕΓΑΚ (γαλακτοκομικά), Καλογεράκης (τυοροκομικά), Τσατσαρωνάκης (αρτοσκευάσματα), Βοτζάκης (αρτοσκευάσματα), Περράκης (αρτοσκευάσματα), Τσικνάκης (αρτοσκευάσματα), Μιχαλάκη (οινοποιείο) Αρχοντάκης (καφές), Βίγλης (Μέλι), Λαδάκης (αυγά), Γεράνι (αναψυκτικά), Μανωλιτσάκη (αυγά), Ρεθυμνιακή ζυθοποιία, Κρητών Νέκταρ (ξύδι, πετμέζι, βαλσάμικα), Φαλελάκης (αρτοσκευάσματα), Μαρεντάκη Φιλιά (Κρητική Γη, χυλοπίτες), Μελισσοκομική Συνεργασία (Μέλι, παστέλια), Αραπάκος (Κοπέλι, ροφήματα), Γραμματικάκης Γιώργος (Παστέλειον), Πνευματικάκης (οινοποιείο), Μύλοι Κρήτης (αλεύρι), Βιοχύμ (χυμοί), ΑΒΕΑ (λάδι), Μονή Τοπλού (οινοποιείο), Βλατάς – Ξυδάκης (κρουασάν), Δανδάλης (καφές), Σημανδηράκης (ξεροτήγανα) Καραβιτάκης (οινοποιείο), Γκουντέλος (λουκούμια), Μαυριδάκη Αντωνία (γλυκό κουταλιού), Ντερμανάκης (Μέλι), Μανωλακάκης (ούζο), Βοτόμος (Zaros, νερό), Πασπαλάκης (Mamamade, μαρμελάδα), Σηφάκης (ξηροί καρποί), Ακρόλιθος (άμμος υγιεινής).