Η μεγάλη ώρα έφτασε για τον Άρη, καθώς θα εκπροσωπήσει το Ρέθυμνο στα μπαράζ των πρωταθλητών Κρήτης και έχει μπροστά του το τεράστιο κίνητρο της ανόδου στη Γ’ Εθνική. Η προσπάθεια της ομάδας του Μιχάλη Δεληγιαννάκη ξεκινάει από τη Σοχώρα, όπου την Κυριακή (17:00) υποδέχεται τον ΟΦ Ιεράπετρας.
Οι Ρεθεμνιώτες στοχεύουν σε ένα ιδανικό ξεκίνημα, που δεν είναι άλλο από την κατάκτηση των τριών βαθμών. Σαφώς και χρειάζεται υπομονή, αλλά και επιμονή, καθώς αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα. Ο παράγοντας έδρας παίζει καταλυτικό ρόλο σε τέτοιες διαδικασίες και οι «κιτρινόμαυροι» θέλουν να προασπίσουν τη Σοχώρα.
Ο Άρης διαθέτει και την εμπειρία και την ποιότητα να διαχειριστεί αυτά τα ματς, αρχής γενομένης από την Κυριακή. Σαφώς και το έργο του δεν είναι εύκολο, όπως και για καμία ομάδα σε αυτές τις 6 αγωνιστικές. Ο πρωταθλητής Λασιθίου είναι μία «μπαρουτοκαπνισμένη» ομάδα, με παίκτες που διαθέτουν εμπειρίες και ξέρουν πολύ καλά τι ζητάνε στον αγωνιστικό χώρο.
Από κει και πέρα, ο Μιχάλης Δεληγιαννάκης δεν θα έχει στη διάθεσή του τον Βαγγέλη Κασσέλα. Ο πολύπειρος μέσος θα χάσει τα μπαράζ και σίγουρα πρόκειται για μία πολύ σημαντική απώλεια. Επίσης, θα απουσιάσουν οι Νίκος Ρότσι, Βαγγέλης Χατζηδάκης λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, ενώ ο Γιάννης Τσαχάκης δεν είναι ακόμα στο 100%. Απουσίες, όμως, αναμένεται να έχουν και οι φιλοξενούμενοι. Ο Μανώλης Μπαριτάκης είναι στρατευμένος, ενώ αμφίβολοι είναι οι Ταρτάλας (με ενοχλήσεις στον ώμο) και Μίγγας (διάστρεμμα). Ο έμπειρος τερματοφύλακας και ο νεαρός στόπερ θα ταξιδέψουν στο Ρέθυμνο, όπου και θα ξεκαθαρίσει αν θα βρεθούν στην αρχική 11άδα.
Τέλος, στο έτερο παιχνίδι των μπαράζ, το ΙΝΚΑ Χανίων φιλοξενεί τον ΠΟΑ.
Μιχάλης Δεληγιαννάκης: Δεν θα εμφανιστούμε σαν πρωτάρηδες»
Ο προπονητής του Άρη τόνισε πως η ομάδα του έχει την εμπειρία για να πετύχει τον μεγάλο της στόχο, που είναι η άνοδος.
«Ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε τη διαδικασία των μπαράζ για την άνοδο στη Γ’ Εθνική. Είμαστε για 2η φορά σε αυτή τη διαδικασία και σίγουρα έχουμε πάρει την πρώτη εμπειρία και δεν θα εμφανιστούμε πρωτάρηδες. Στόχος μας είναι η άνοδος, εκπροσωπώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το ρεθεμνιώτικο ποδόσφαιρο. Έχουμε να αντιμετωπίσουμε καλές ομάδες, αφού για να πάρουν το πρωτάθλημα στην κάθε Ένωση, σημαίνει πως αξίζει να βρίσκονται στα μπαράζ και όλοι θέλουν την άνοδο.
Εμείς από την πλευρά μας, δώσαμε μεγάλο αγώνα για να φτάσουμε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και θέλουμε να έχουμε συνέχεια, επιβραβεύοντας αυτή την επιτυχία μας με την άνοδο στη Γ’ Εθνική. Πλέον τα αφήνουμε στην άκρη αυτά και κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση με τον ΟΦ Ιεράπετρας. Το πρώτο παιχνίδι είναι το ήμισυ του παντός και θέλουμε τη νίκη, αφού ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα για εμάς, με 3 σερί εκτός έδρας παιχνίδια. Ο ΟΦΙ είναι μια καλή ομάδα, που κατέκτησε το πρωτάθλημα Λασιθίου αήττητη, όπως και εμείς».
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της πρεμιέρας των μπαράζ
Κυριακή 15 Μαΐου – 17:00
Άρης Ρεθύμνου – ΟΦ Ιεράπετρας (Σοχώρας)
Φουκάκης Γεώργιος – Νικολακάκης Βασίλειος, Δασκαλάκης Αντώνιος (Ηρακλείου).
ΙΝΚΑ – ΠΟΑ (Μουρνιών)
Σταυρουλάκης Γεώργιος – Κοκμότος Γεώργιος, Βυζιργιαννάκης Γεώργιος (Ρεθύμνου).