Πρώτη εκτός έδρας «μονομαχία» για τον Ερμή Ζωνιανών στον 4ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Οι «πράσινοι» φιλοξενούνται αύριο, στις 16:30 στου Ζωγράφου, από τον Ηλυσιακό και στόχος τους είναι να «αποδράσουν» με τους 3 βαθμούς μέσα από μία δυνατή έδρα και απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο.
Ο Γιώργος Πετράκης και οι συνεργάτες του δούλεψαν πάνω στις αδυναμίες που παρουσίασε η ομάδα τους στο παιχνίδι της πρεμιέρας που όμως κατάφερε και πήρε το τρίποντο με 1-0 επί της Θύελλας Ραφήνας. Όπως τονίζει και στις δηλώσεις του ο νεαρός προπονητής, η νίκη θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Συνεπώς, περιμένει από τους παίκτες του να παρουσιαστούν συγκεντρωμένοι και σοβαροί και στα 90 λεπτά, καθώς μόνο έτσι θα έχουν ελπίδες για βαθμό ή βαθμούς.
Με «όπλο» την άμυνά τους και τη σωστές τοποθετήσεις στον αγωνιστικό χώρο, οι «πράσινοι» θα προσπαθήσουν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους και να ελέγξουν τον ρυθμό. Κομμάτια του παιχνιδιού που κυριάρχησαν την 1η αγωνιστική και τους οδήγησαν στη νίκη. Από κει και πέρα, το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο Γιώργος Πετράκης είναι αυτό του Βασίλη Πλουσή, που βρίσκεται στο τελικό στάδιο της αποθεραπείας του (πέλμα) και ακολουθεί ατομικό πρόγραμμα.
Στην αντίπερα όχθη, ο Ηλυσιακός κάνει ντεμπούτο στο φετινό πρωτάθλημα, μιας και στην 1η «στροφή» εξέτισε το ρεπό του. Η αθηναϊκή ομάδα θα παρουσιαστεί ανανεωμένη σε σχέση με πέρυσι, όπου συγκέντρωσε 46 βαθμούς και τερμάτισε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Χαρακτηριστικό είναι πως αποχώρησαν οι Δημήτρης Θανόπουλος, Γιώργος Στρίγγας και Τάσος Κουρεπίνης, πάνω στους οποίους στήριζαν πάρα πολλά οι «κιτρινόμαυροι». Στο ρόστερ τους, όμως, προσέθεσαν τον πολύπειρο αμυντικό Χρήστο Πιπίνη. Μετράει πάνω από 200 συμμετοχές στις επαγγελματικές κατηγορίες (113 Σούπερ Λιγκ, 74 Φούτμπολ Λιγκ, 10 στο πρωτάθλημα Κύπρου και 20 στο Κύπελλο Ελλάδος), ενώ έχει αγωνιστεί 6 φορές σε επίπεδο Γιουρόπα Λιγκ με τη φανέλα του Αστέρα Τρίπολης. Πέρυσι προσέφερε τις πολύτιμες υπηρεσίες του στον Απόλλωνα Σμύρνης.
Η πρώτη σέντρα είναι προγραμματισμένη στις 16:30 της Κυριακής και την αναμέτρηση ορίστηκε να διευθύνει ο Στέφανος Ξηρογιάννης από την Βοιωτία, με βοηθούς τους Φίλο και Δελή, επίσης από τον ίδιο σύνδεσμο. Το ρεθεμνιώτικο στοιχείο δεν θα λείπει την 2η αγωνιστική, καθώς οι Κοκμοτός, Βυζιργιανάκης ορίστηκαν βοηθοί του διαιτητή Γκάμαρη στο ματς του Παγκρητίου σταδίου ανάμεσα σε Εργοτέλη και Ρόδο. Τέλος, ο ΠΟΑ ταξιδεύει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει την Κηφισιά, ενώ το ΙΝΚΑ του Γιάννη Κατσούλη θα εκτίσει το ρεπό του.
Γιώργος Πετράκης: «Να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις του ματς»
Ο προπονητής του Ερμή Ζωνιανών επεσήμανε πως το ματς του Ζωγράφου αναμένεται να κριθείς στις λεπτομέρειες και η ομάδα του καλείται να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις. Χαρακτήρισε καλή και έμπειρη ομάδα τον Ηλυσιακό και τόνισε πως ο Ερμής έχει προετοιμαστεί κατάλληλα για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.
«Για εμάς είναι το πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι για την φετινή χρονιά, όπου θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε μια καλή και έμπειρη ομάδα. Σίγουρα όλα τα ματς, με όλες τις ομάδες, θα κρίνονται στις λεπτομέρειες και έτσι νομίζω θα κυλήσει και αυτό. Για την ομάδα μας δεν αλλάζει κάτι, προετοιμαζόμαστε κατάλληλα για να πάμε να παίξουμε σε αυτό το παιχνίδι και να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις του. Θα καταβάλλουμε την προσπάθειά μας, αναζητώντας να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα».
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 2ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής
Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου
15:00 Πανθηραϊκός – Τριγλία Ραφήνας
(Φηρών Θήρας – Κακρίδης, Σεφέρης, Παπανικολάου (Κορινθίας).
16:30 Ηλυσιακός – Ερμής Ζωνιανών
(Ζωγράφου – Ξηρογιάννης, Φίλος, Δελής (Βοιωτίας).
16:30 Θύελλα Ραφήνας – Προοδευτική
(Ραφήνας – Κουκουλάς (Λέσβου), Βασιλάκης, Νυδριώτης (Αθηνών).
16:30 Εργοτέλης – Ρόδος
(Παγκρήτιο – Γκάμαρης (Αθηνών), Κοκμοτός, Βυζιργιανάκης (Ρεθύμνου).
16:30 ΑΕ Κηφισιάς – ΠΟ Ατσαλένιος
(«Ι. Ζηρίνης» – Φώτης, Αργύρης, Τσιφλάκος (Εύβοιας).
16:30 Ιωνικός – Άγιος Ιερόθεος
(Νεάπολης – Γκοβέσης, Κύριος, Σάνος (Αρκαδίας).
Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου
16:30 Ιάλυσος Ρόδου – Εθνικός
(Ιαλυσού – Μανούχος (Αργολίδας), Τριαντάφυλλος (Κορινθίας), Λυκομήτρος (Αργολίδας).
Ρεπό: ΙΝΚΑ