Τζάμπολ στους τελικούς του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ και το «Μελίνα Μερκούρη» θα φιλοξενήσει την Κυριακή (20:00) τον πρώτο της σειράς. Ακαδημία και Μεσσαρά «διασταυρώνουν τα ξίφη τους» με φόντο την κατάκτηση του τίτλου και φυσικά την άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία.
Η ομάδα του Βαγγέλη Θεοδωρουλάκη έχει το πλεονέκτημα της έδρας και θέλει να το προασπίσει και να φτάσει μέχρι το φινάλε. Σαφώς και ξέρει τον τρόπο, καθώς πριν δύο χρόνια βρέθηκε σε ανάλογη θέση και είχε πετύχει στο στόχο της. Σαφώς και υπάρχουν διαφορές, αλλά ορισμένα κομβικά πρόσωπα παραμένουν στη θέση τους και αναμένεται να ηγηθούν της προσπάθειας.
Οι Ρεθεμνιώτες μετρούν δύο νίκες απέναντι στην Μεσσαρά στην κανονική διάρκεια (50-38 στο Ρέθυμνο και 51-53 στις Μοίρες), αλλά οι τελικοί είναι μία τελείως διαφορετική υπόθεση. Οι φιλοξενούμενοι έχουν αγωνιστικό ρυθμό και διαθέτουν αρκετούς έμπειρους παίκτες στο ρόστερ τους. Η Ακαδημία, όμως, διαθέτει περισσότερη ποιότητα και βάθος. Επίσης, το κίνητρο της κατάκτησης του παγκρήτιου πρωταθλήματος για 2η φορά, μπορεί από μόνο τους να αλλάξει τις ισορροπίες.
Ο έμπειρος τεχνικός δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών και απουσιών και περιμένει από τους παίκτες του να δώσουν το 100% και να κάνουν το 1ο από τα 3 βήματα που απαιτούνται για την κατάκτηση του τίτλου.
Βαγγέλης Θεοδωρουλάκης: «Άμυνα και ομαδικότητα θα κρίνουν τον πρώτο τελικό»
Ο προπονητής της Ακαδημίας, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», τόνισε πως ο στόχος της ομάδας του είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος. Επεσήμανε τους τομείς που καλούνται να προσέξουν οι Ρεθεμνιώτες για να φτάσουν στην πρώτη νίκη και φυσικά αναφέρθηκε στο πλεονέκτημα της έδρας.
«Εδώ που φτάσαμε θέλουμε να τελειώσουμε τη χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Να βγούμε πρώτοι και να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα γιατί το χρωστάμε στους εαυτούς μας. Εύχομαι να γίνουν αξιόλογοι τελικοί και να κερδίσει ο καλύτερος.
Όσον αφορά το παιχνίδι της Κυριακής, το πρώτο πράγμα που πρέπει να προσέξουμε είναι η άμυνά μας. Η αμυντική λειτουργία είναι πολύ σημαντική. Από κει και πέρα, θα προσπαθήσουμε να είμαστε όσο πιο ομαδικοί γίνεται και αν το κάνουμε αυτό, θα έχουμε τον πρώτο λόγο για να κερδίσουμε το ματς της Κυριακής. Στη συνέχεια θα κοιτάξουμε τους επόμενους».
Όσον αφορά το πλεονέκτημα της έδρας και το κατά πόσο παίζει ρόλο, ο έμπειρος τεχνικός τόνισε: «Φέτος έχουμε κάνει 2 ήττες και τις 2 στην έδρα μας. Άρα, το πλεονέκτημα της έδρας είναι κάτι σχετικό. Κάθε παιχνίδι το βλέπουμε ξεχωριστά και οι τελικοί είναι μία σειρά, η οποία κρίνεται στις 3 νίκες. Εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε».