Στο β’ μισό περνάει η Α’ φάση του ανδρικού πρωταθλήματος πόλο της Α2 και ο ΝΟΡ θέλει… να κάνει σεφτέ. Οι Ρεθεμνιώτες φιλοξενούν σήμερα, στις 16:00 στο κολυμβητήριο Ηρακλείου, τον Ιωνικό Νικαίας και θα παλέψουν για το θετικό αποτέλεσμα.
Ο Κώστας Φιτσανάκης βρίσκεται στην Αθήνα με την αποστολή Νεανίδων και οι «κίτρινοι», επίσης, δεν υπολογίζουν στους Γιουλούντα, Φραγκάκη, Χάσικο, αλλά πλέον έχουν μάθει να αγωνίζονται με σημαντικές απουσίες.
Το έργο του ΝΟΡ δεν θα είναι το πλέον εύκολο, αλλά στόχος του είναι να εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες για ένα θετικό αποτέλεσμα και συνάμα να αποκτήσει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση εν όψει της δύσκολης συνέχειας.
Κώστας Φιτσανάκης: «Να διεκδικήσουμε τη νίκη»
Ο προπονητής του ΝΟΡ τόνισε πως η ομάδα του πρέπει να αποκτήσει την ψυχολογία να κερδίζει παιχνίδια και απέναντι στον Ιωνικό θέλει να κατακτήσει τους πρώτους βαθμούς.
«Πρεμιέρα Β’ γύρου και αντιμετωπίζουμε τον Ιωνικό Νικαίας, κόντρα στον οποίο είχαμε κάνει μία καλή εμφάνιση στο ματς του α’ γύρου. Γνωρίζουμε τις δυνατότητές του και θα παίξουμε για τη νίκη. Αυτή θέλουμε να διεκδικήσουμε. Μέσα στην έδρα μας αυτός είναι ο στόχος, για να αποκτήσει η ομάδα σιγά-σιγά την ψυχολογία να κερδίζει παιχνίδια και να διεκδικεί πράγματα».
Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής
Σάββατο 14 Μαΐου
15:30 (Κολυμβητήριο Χανίων): ΝΟ Χανίων – Πανιώνιος
(Πολυχρονόπουλος, Κατσώνης)
16:00 (Κολυμβητήριο Ηρακλείου): ΝΟ Ρεθύμνου – Ιωνικός Νικαίας
(Μπιράκης, Παϊρακταρίδης)
Ρεπό: ΟΦΗ
Η βαθμολογία του Α’ ομίλου
Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓΩΝΕΣ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
1. ΝΟ Χανίων 4 29-25 9
2. Πανιώνιος 4 40-29 9
3. Ιωνικός Νικαίας 4 38-35 6
4. ΟΦΗ 4 37-37 6
5. ΝΟ Ρεθύμνου 4 27-45 0