Εν τω μέσω της γιορτινής περιόδου, τα πρωταθλήματα της SL (1 και 2) συνεχίζονται και σε επίπεδο της δεύτερης τη τάξει εθνικής κατηγορίας, σήμερα Τετάρτη, θα πραγματοποιηθεί η 10η αγωνιστική.
Το κρητικό ντέρμπι ανάμεσα στον Ηρόδοτο και την Επισκοπή είναι ένα από τα πιο ενδιαφέροντα καθώς καθορίζει σε μεγάλο βαθμό (σε μια πρώτη αλλά ασφαλή εκδοχή) πως θα έχουν τα πράγματα για τη συνέχεια.
Επισκοπή και Ηρόδοτος μοιράζονται την προτελευταία θέση (αμφότεροι έχουν από 5 βαθμούς) και όπως είναι λογικό, εφόσον κάποιος κερδίσει θα έχει αποκτήσει ένα βαθμολογικό μα κυρίως ψυχολογικό αβαντάζ. Ιδίως για την Επισκοπή που έχει “πάρει τον αέρα” του αντιπάλου της όταν λίγο πριν ξεκινήσει το φετινό πρωτάθλημα είχαν αγωνιστεί σε φιλικό και είχε επικρατήσει με 0-2 μέσα στο “Παγκρήτιο”, θα είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα αφού αμέσως μετά την πρωτοχρονιά έρχονται πολύ δύσκολα ματς απέναντι σε Λεβαδειακό, Ρόδο και ΑΕΚ Β’.
Στην προπόνηση ο Κ. Λίμα
Ο Γ. Βέλιτς χθες στην τελευταία προπόνηση πριν το ματς, έκανε “βιντεοθεραπεία” στους ποδοσφαιριστές του ενώ αμέσως μετά, ακολούθησε μία ώρα προπόνηση με τον Κώστα Λίμα να εντάσσεται κανονικά σ’ αυτή. Η ανακοίνωσή του ως μια νέα μεταγραφή θα έρθει φυσικά όταν θα είναι όλα τα χαρτιά έτοιμα. Ο ίδιος πάντως έδειξε να το χαίρεται ιδιαίτερα που ξαναμπήκε σε μια ομάδα από την οποία ο ίδιος έδωσε αλλά και πήρε αρκετά πράγματα.
Ο Βόσνιος τεχνικός με το πέρας της προπόνησης ανακοίνωσε την αποστολή η οποία αποτελείται από τους: Καλογεράκη, Καλαντζή, Ψάρρα, Ανδρικόπουλο, Τσάβο, Καραγιάννη, Τασιούλη, Τριντάντε, Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Θεοδώρου, Εμπόι, Πολυχρόνη, Σουμπασάκη, Κουκούλη, Νοικοκυράκη, Σκόνδρα, Πέτρου, Σταθόπουλο και Νταρζίσιο.
Γ. Βέλιτς: “Ιδιαίτερο ματς όταν είναι μετά τα Χριστούγεννα”
Ο τεχνικός της Επισκοπής υπολογίζει πολύ στο γεγονός ότι ο Ηρόδοτος είναι κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που δείχνει η βαθμολογία (στην 9η αγωνιστική έχασε δύσκολα στη Ρόδο από την ομώνυμη ομάδα με 1-0) αλλά και από το ότι έχει ανάγκη τους βαθμούς όπως και η Επισκοπή άλλωστε. Ο ίδιος όμως θέλει να δει και μέσα στο γήπεδο σε τί κατάσταση θα είναι οι ομάδες σ’ ένα ματς που διεξάγεται μετά τα Χριστούγεννα… “Κάθε αγωνιστική είναι ιδιαίτερη. Πόσο μάλλον για την Επισκοπή που είναι χαμηλά βαθμολογικά και δεν της αρμόζει αυτή η θέση. Σίγουρα το ματς με τον Ηρόδοτο έχει μια ιδιαίτερη δυσκολία γιατί είναι ανάμεσα στις γιορτινές μέρες (αμέσως μετά τα Χριστούγεννα).”
Τίμι Εμπόι: “Πρέπει να παλέψουμε για να κερδίσουμε τον Ηρόδοτο“
Στο μεταξύ δηλώσεις για τον αγώνα έκανε και ο 19χρονος Νιγηριανός αμυντικός χαφ της Επισκοπής Τιμiπιέρε Τζόνσον Εμπόι. Ο άσος που αγωνίζεται ως δανεικός από τον Αστέρα Τρίπολης στην Επισκοπή ήταν ο καλύτερος παίκτης και σκόρερ στο τελευταίο ματς με το Αιγάλεω. Ο ίδιος μίλησε για το πως νιώθει αυτό το διάστημα που δείχνει να πατάει πολύ γερά στον αγωνιστικό χώρο αλλά και για το ματς απέναντι στον Ηρόδοτο.
“Είμαστε ποδοσφαιριστές, είμαστε μαχητές. Το είδαμε και στο ματς με το Αιγάλεω. Πρέπει να είμαστε στην τέλεια κατάσταση, είτε βρέχει, είτε φυσάει, είτε χιονίζει. Πρέπει να είμαστε πανέτοιμοι, να δίνουμε τον καλύτερό μας εαυτό.
Κι αυτό γιατί κάνουμε μια δουλειά που δεν είμαστε μόνοι μας. Παίζει κι ο αντίπαλος που θέλει να κάνει το ίδιο απέναντι σε εμάς. Προσωπικά, ήθελα να αρπάξω την ευκαιρία και σε κάθε αγώνα έτσι νιώθω, ότι παίρνω την ευκαιρία. Νιώθω καλά που έπαιξα και σκόραρα αλλά ο βαθμός απέναντι στο Αιγάλεω δεν ήταν αρκετός.”
“Σε υψηλό επίπεδο μαζί με την Επισκοπή”
Αναφορικά με τον Ηρόδοτο, ο Τίμι Εμπόι στάθηκε στο γεγονός ότι ο στόχος είναι ένας, οι τρεις βαθμοί…
“Δεν ήξερα πολλά για τον Ηρόδοτο αλλά είναι μια ομάδα που προοδεύει. Την είδαμε στο βίντεο, έχουμε παίξει κι ένα φιλικό μεταξύ μας (σ.σ. η Επισκοπή είχε κερδίσει 0-2 στο Παγκρήτιο) όμως εδώ πρόκειται για αγώνα πρωταθλήματος οπότε θα πρέπει να παλέψουμε. Θα δώσουμε το καλύτερο που έχει ο καθένας μέσα του. Πάντοτε γι’ αυτό προσπαθώ και στόχος μας είναι να πάρουμε τους τρεις βαθμούς.
Ο προπονητής, οι συμπαίκτες μου, μου δίνουν κίνητρο να παίξω όλο και καλύτερα. Θέλω να συνεχίσω έτσι, σ’ αυτό το επίπεδο. Θέλω να παίξω σε υψηλό επίπεδο και θα συνεχίσω να παίζω σε τέτοιο για λογαριασμό της Επισκοπής.”
Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής
Τετάρτη 29 Δεκεμβρίου, 15.00
Γηπ. “Ελ Πάσο”: Καλλιθέα – ΑΕΚ Β’
Ριγόπουλος (Ηλείας), Καράλης (Ηλείας), Μανασής (Τρικάλων). 4ος Μπεκιάρης (Καρδίτσας).
Γηπ. Δημ. Ρόδου: Διαγόρας – Εργοτέλης
Μπαϊρακτάρης (Αθηνών), Καλλής (Αν. Αττικής), Βιτσεντζάτος (Αν. Αττικής). 4ος Αλαμπέης (Αθηνών).
Δημ. Περιβολίων: Χανιά – Καραϊσκάκης
Πατεμτζής (Ηρακλείου), Μαυραντωνάκης (Ηρακλείου), Φραγκιαδάκης (Λασιθίου). 4ος Πουλόπουλος (Πειραιά).
Δημ. Ζακύνθου: Ζάκυνθος – Παναθηναϊκός Β’ (14.30)
Αντωνίου (Αχαΐας), Κακαφώνης (Αχαΐας), Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας). 4ος Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας).
“Βουζουνεράκειο”: ΟΦΙ – Καλαμάτα
Κουκουράκης (Χανίων), Δασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου), Αναστασάκης (Χανίων). Λάμπρου (Ευβοίας).
“Στ. Μαυροθαλασσίτης”: Αιγάλεω – Κηφισιά
Γκάμαρης (Αθηνών), Αραβίδης (Αθηνών), Νικολάου (Αθηνών), Ψύχουλας (Βοιωτίας).
Ν. Αλικαρνασσού: Ηρόδοτος – Επισκοπή
Μαχαίρας (Αθηνών), Ισσά (Αθηνών), Τσολακίδης (Αθηνών). 4ος Κατοίκος (Αθηνών).
Δημ. Θήβας: Λεβαδειακός – Ρόδος
Ζαμπαλάς (Ηπείρου), Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής), Οικονόμου (Δυτ. Αττικής). 4ος Νταούλας (Δυτ. Αττικής).