Τα Κέντρα Αγγλικών «Ασημένια Φήταμ» σε Ρέθυμνο και Ατσιπόπουλο αποχαιρέτισαν το 2015 με μία ακόμη σειρά εορταστικών εκδηλώσεων και δράσεων.
Κοινωνική δράση
Μέσα από το Project «Living with a Smile» («Ζώντας με Χαμόγελο») στήριξαν το Κοινωνικό Παντοπωλείο Ρεθύμνου για τέταρτη φορά με πάνω από δύο τόνους αγαθών! Στα πλαίσια της δράσης αυτής οι μαθητές για κάθε τσαντούλα αγαθών που προσέφεραν, κλήθηκαν να γράψουν μία θετική σκέψη προσδίδοντας έτσι ακόμα περισσότερη θετική αύρα στο όλο εγχείρημα. Με αυτό τον τρόπο τα Κέντρα Φήταμ θέλησαν να τονίσουν στους μαθητές τους πόσο σημαντικό είναι να διατηρούμε την αισιοδοξία μας στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε. Το Project ολοκληρώθηκε στις 21 και 22 Δεκεμβρίου σε Ατσιπόπουλο και Ρέθυμνο αντίστοιχα, όταν η Ομάδα Εθελοντών Anti-Bullying των Κέντρων Φήταμ, μαζί με έξτρα βοηθούς, φόρτωσε τα αγαθά στο όχημα του Κοινωνικού Παντοπωλείου.
Μεγάλη Χριστουγεννιάτικη γιορτή
Επετειακό χαρακτήρα είχε η φετινή Μεγάλη Χριστουγεννιάτικη Γιορτή των Κέντρων Φήταμ, καθώς γιόρτασαν τα 40 χρόνια λειτουργίας τους μαζί με την Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού. Η γιορτή πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 20 Δεκεμβρίου στη μεγάλη αίθουσα του κινηματοθέατρου Cineland Pantelis που γέμισε από κόσμο τρεις φορές! Η γιορτή πλαισιώθηκε από απονομές αριστείων, κορνιζωμένων πιστοποιητικών γλωσσομάθειας Lower και Proficiency αλλά και βράβευση των πρωτευσάντων μαθητών με βραβεία που έφεραν τα ονόματά τους χαραγμένα σε αναμνηστική πλακέτα. Όπως πάντα, το πρόγραμμα ήταν πολυδιάστατο με χορό, τραγούδι, θέατρο και σκετς. Ξεχώρισαν οι ακόλουθες θεατρικές μεταφορές, όλες σε Αγγλικό κείμενο:
«Η Αλίκη στη Χώρα των Χριστουγέννων», εορταστική διασκευή αφιερωμένη στα 150 χρόνια από την έκδοση του αυθεντικού βιβλίου του Λούις Κάρολ. «Το Κοριτσάκι με τα σπίρτα», μεταφορά αφιερωμένη στα 170 χρόνια από την έκδοση της παιδικής αυτής ιστορίας και στα 210 χρόνια από τη γέννηση του μεγάλου παραμυθά Χανς-Κρίστιαν Άντερσεν. «Ο Χριστουγεννιάτικος Εφιάλτης», το γοτθικό παραμύθι του Tim Burton όπου Halloween και Χριστούγεννα έγιναν ένα!
Μεγάλες κληρώσεις
Οι ετήσιες μεγάλες κληρώσεις των Κέντρων Φήταμ για τη στήριξη κοινωνικών και ανθρωπιστικών οργανώσεων πραγματοποιήθηκαν τη Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου σε Ρέθυμνο και Ατσιπόπουλο με συνολικά 122 δώρα. Τα μεγάλα δώρα που έλαβαν οι μεγάλοι τυχεροί ήταν το διαδραστικό ρομπότ BB-8 Star Wars, συλλεκτικά αντίτυπα από το νέο «Ημερολόγιο Ενός Σπασίκλα» με το αυτόγραφο του συγγραφέα, 3 Tablet και δωροεπιταγές ηλεκτρικών ειδών αξίας 75 ευρώ. Τα έσοδα από τις κληρώσεις αλλά και διάφορα χριστουγεννιάτικα παιχνίδια που έπαιξαν οι μαθητές, ανήλθαν στα 2.850 ευρώ, ποσό που θα διατεθεί όπως κάθε χρόνο σε επιλεγμένους κοινωφελείς οργανισμούς τοπικής και διεθνούς εμβέλειας. Επιπλέον, από τη διάθεση ειδών UNICEF, συγκεντρώθηκε το ποσό των 417 ευρώ για τη συγκεκριμένη οργάνωση. Καλή χρονιά σε όλους από τα Κέντρα Αγγλικών Φήταμ!