Γιορτή Αθλητισμού και Αλληλεγγύης στην παραλία Ρεθύμνου
Μια διαφορετική διοργάνωση από μικρούς φίλους, τα παιδιά του 13ου Δημοτικού Σχολείου του Ρεθύμνου, θα λάβει χώρα στην παραλία της πόλης, στο ύψος του «Λαβύρινθου» με στόχο τον εορτασμό του αθλητισμού και της αλληλεγγύης» φέροντας ως τίτλο «ας βάλουμε χρώμα στο παιχνίδι».
Πρόκειται για μία πρωτοβουλία όπου οι μαθητές-τριες του εν λόγω σχολείου, θα προσπαθήσουν να προβάλλουν κάποια μη διαδεδομένα ολυμπιακά αθλήματα.
Η εκδήλωση στην οποία θα τιμηθούν και γνωστοί αθλητές και διοργανώσεις που ξεχώρισαν μέσα στη χρονιά, θα περιλαμβάνει τρία μέρη.
Α’ μέρος
Στο πρώτο, θα παρουσιαστούν μη διαδεδομένα ολυμπιακά αθλήματα όπως προαναφέραμε (ιππασία, ξιφασκία, ενόργανη γυμναστική, τραμπολίνο, πολεμικές τέχνες και παγκράτιο). Η διαφορά έγκειται στα αθλήματα τα οποία θα παρουσιαστούν από επαγγελματίες αθλητές, ακόμη και από μέλη της ελληνικής εθνικής ομάδας.
Και φυσικά, δεν αναφερόμαστε σε οποιουσδήποτε αθλητές. Πρόκειται για αθλητές ολυμπιονίκες όπως, ο Νίκος Κακλαμανάκης (ιστιοσανίδα), η Βάσω Βουγιούκα (ξιφασκία) και ο Ρεθεμνιώτης Ανδρέας Ζήσιμος (κολύμβηση).
Στις βραβεύσεις έχει συγκαταλεχθεί και η αθλητική δράση Ρέθυμνο assist που έχει κοινωνικές προεκτάσεις για την προσφορά στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση με τις δράσεις «Μαστορέματα», «κηπουρέματα» και το πρωτάθλημα μπάσκετ των Δημοτικών Σχολείων.
Β’ μέρος
Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης θα παρουσιαστούν δραματοποιημένα παιχνίδια από τους μαθητές του σχολείου στο στυλ «παιγνίδια χωρίς σύνορα».
Γ’ μέρος
Κι επειδή αθλητισμός σημαίνει αλληλεγγύη, στον ήδη υπάρχοντα χώρο της εκδήλωσης θα βρίσκεται και το κοινωνικό Παντοπωλείο, το οποίο θα συλλέγει τρόφιμα μακράς διαρκείας.
Το μήνυμα των διοργανωτών είναι: «Έλα κι εσύ, λοιπόν, κρατώντας μια τσάντα τρόφιμα για τους συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη».