Πρεμιέρα είχαμε τη Δευτέρα που μας πέρασε στο 9ο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Παλαιμάχων 8Χ8 που διοργανώνει και φέτος το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου και οι ομάδες έδειξαν ομολογουμένως ορεξάτες για μπάλα.
Βέβαια από τις 12 ομάδες, ήδη η μία (Heaven of brands/Porto Bello), δεν παρουσιάστηκε στο προγραμματισμένο της ραντεβού για αδιευκρίνιστους λόγους με αποτέλεσμα οι παλαίμαχοι του Άρη να παίρνουν τους 3 βαθμούς αλλά να μην χαίρονται το ματς.
Στα υπόλοιπα 5 παιγνίδια είχαμε 26 γκολ με τη νίκη της ημέρας να επιτυγχάνει το μεγάλο φαβορί του πρωταθλήματος, ο Εθνικός. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 1-9 του ΚΤΕΛ Χανίων/Ρεθύμνου. Αντιθέτως, ντέρμπι είχαμε σε δύο άλλες συναντήσεις. Οι Πάνθηρες κατέκτησαν τη νίκη με 4-3 επί των Δικηγόρων ενώ Ροκαμπιλάδες και ΤΑΕ Ρεθύμνου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2.
Το πρωτάθλημα λοιπόν μόλις άρχισε, η όρεξη είναι μεγάλη με το χρυσό χορηγό να πλαισιώνει τις προσπάθειες των αγωνιζομένων που είναι η εταιρεία Βοτόμος και συγκεκριμένα τα εμφιαλωμένα φυσικά μεταλλικά νερά Ζαρός Κρήτης.
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
ΚΤΕΛ Χανίων/Ρεθύμνου – Εθνικός 1-9
Οικοδόμοι – Τ.Ε.Ε. Ρεθ/Μηχανικοί 0-0
Δικηγόροι – Πάνθηες 3-4
Παλ. ΑΟ Άρης Ρεθ. – Heaven of brands/Porto Bello 3-0 α,α
Κτήμα Θυμέλη – Platanos Tours 0-5
Ροκαμπιλάδες – Τ.Α.Ε. Ρεθύμνου 2-2
Η βαθμολογία
1. Εθνικός 3
2. Platanos Tours 3
3. Παλ. Α.Ο. Άρης Ρεθ. 3
4. Πάνθηρες 3
5. Ροκαμπιλάδες 1
6. ΤΑΕ Ρεθύμνου 1
7. Οικοδόμοι 1
8. Τ.Ε.Ε. Ρεθ/Μηχανικοί 1
9. Δικηγόροι 0
10. Heaven of brands 0
11. Κτήμα Θυμέλη 0
12. ΚΤΕΛ Χανίων/Ρεθύμνου 0
Οι ομάδες συμμετείχαν με τους εξής:
ΚΤΕΛ Χανίων/Ρεθύμνου – Εθνικός 1-9
ΚΤΕΛ ΧΑΝΙΩΝ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Αντωνίου Ι., Μπουχλάκης Ι., Ευαγγέλου Μ., Σταρράς Σ., Βάμβουκας Ε., Ξενάκης Ε., Συνολάκης Κ., Τζενεβράκης Γ., Θωμαδάκης Γ.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Σταγάκης Ε., Αλεξάκης Γ., Αποστολάκης Θ., Κακλαμάνος Ε., Καραδάκης Α., Δραμηλαράκης Μ., Πατράκης Γ., Τζαγκαράκης Λ., Κοζανίδης Σ., Κλάδος Δ., Ξενάκης Ι., Δασκαλάκης Ν.
Οικοδόμοι – Τ.Ε.Ε. Ρεθ/Μηχανικοί 0-0
ΟΙΚΟΔΟΜΟΙ: Αντωνάκης Γ., Βερτούδος Π., Γενεράλης Μ., Γκιγκλάς Κ., Γιαντζόγλου Ε., Γκαλονάκης Δ., Γκαλονάκης Α., Γκαλονάκης Ν., Δρίτσας Ε., Καπετανάκης Δ., Μεργέμογλου Α., Λεντζάκης Ι, Παλλάσης Σ., Σιταρένιος Α., Σκουλουφιανάκης Ι., Σπανουδάκης Α., Φουρναράκης Γ.
Τ.Ε.Ε. ΡΕΘ/ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ: Κανακάκης Α., Κουκουβάγιας Γ., Αγγελάκης Κ., Μαθιουδάκης Σ., Αλεξανδρής Δ., Παπαγιαννάκης Ε., Τσουκαλάς Β., Δρουδάκης Μ.Γ., Πετρογιαννάκης Ν., Ροδινός Ε., Φραγκιαδάκης Σ., Μαλάς Α., Λελεδάκης Δ., Φυρογένης Κ.
Δικηγόροι – Πάνθηρες 3-4
ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ: Μοράκης Α., Σταρράς Σ., Πετροπουλάκος Σ., Κουταλάς Γ., Φανουργάκης Α., Τσικνάκης Ν., Παπαδάκης Χ., Γιάχος Δ., Σπυριδάκης Κ., Κουρμούλης Γ., Γεωργαλής Φ., Δεβεράκης Δ.
ΠΑΝΘΗΡΕΣ: Δημιάνης Θ., Κυλάφης Φ., Μαργκίνι F., Βουράκης Μ., Βαρδουνιώτης Γ., Μανωλούδης Ι., Μαραγκουδάκης Ι., Γκέρμπι L., Χαλεπλής Β.
Κτήμα Θυμέλη – Platanos Tours 0-5
ΚΤΗΜΑ ΘΥΜΕΛΗ: Μανωλάκης Ι., Πελαντάκης Α., Κιουρτσιδάκης Ν., Χριστονάκης Μ., Δρουδάκης Ν., Περισάκης Ν., Χουρδάκης Σ., Καλογεράκης Γ., Στεφανάκης Π., Νησανάκης Ι., Αποστολάκης Ι., Αποστολάκης Ν., Φασουλάς Ν.
PLATANOS TOURS: Βουγιουκαλάκης Μ., Βουγιουκαλάκης Ε., Κουγιεντάκης Ε., Τζανιδάκης Γ., Ανυφαντάκης Ν., Κλάδος Π., Ζουμπεράκης Ν., Ολλι Ρ., Δελήμπασης Χ., Χόμπης Χ.
Ροκαμπιλάδες -ΤΑΕ Ρεθύμνου 2-2
ΡΟΚΑΜΠΙΛΑΔΕΣ: Αγγελόπουλος Σ., Αντωνάκης Κ., Βουρβαχάκης Ι., Δατσέρης Ν., Ζουμπουλάκης Σ., Καλογεράκης Λ., Μάκρας Κ., Μακρυδάκης Κ., Μελαχρινάκης Ε., Χατζηδάκης Μ., Πολιουδάκης Η., Τσίχλης Γ.
Τ.Α.Ε. ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Πλατής Α., Παπαδομιχελάκης Ι., Κανλής Κ., Κουκουμπεδάκης θ., Φουντεδάκης Γ., Μαθιουδάκης Ι., Ξερουδάκης Σ., Πρικάκης Ν., Δελήμπασης Δ., Παρθενιώτης Α.
ΠΑΛ. ΑΟ Άρης Ρεθ. – Heaven of Brands/Porto Bello 3-0 α.α.
Η επόμενη (2η) αγωνιστική:
Δευτέρα (12/3/18, 21.00)
Γηπ. Αρμένων: Εθνικός – Δικηγόροι
Γηπ. Αρμένων: Οικοδόμοι – ΚΤΕΛ Χανίων/Ρεθύμνου
Γηπ. Σοχώρας: Τ.Ε.Ε. Ρεθ/Μηχανικοί – Κτήμα Θυμέλη
Γηπ. Σοχώρας: Τ.Α.Ε. Ρεθύμνου – Heaven of Brands/Porto Bello
Γηπ. Μισιρίων: Πάνθηρες – Παλ. Άρη Ρεθ.
Γηπ. Μισιρίων: Platanos Tours – Ροκαμπιλάδες