Του ΜΙΧΑΛΗ ΤΖΑΝΑΚΗ*
Ένα από τα εκπληκτικά και παράδοξα που παρακολουθούμε στην ελληνική πραγματικότητα είναι και η συμβουλευτική «γραμμή στήριξης 1114 του … ΟΠΑΠ!!!» Η συγκεκριμένη «γραμμή» ήρθε να προστεθεί στις τόσες άλλες «γραμμές» οι οποίες στηρίζουν κάθε αναξιοπαθούντα, «εξαρτημένο» από ουσίες, θύμα κακοποίησης κλπ.
Στην περίπτωσή μας η γραμμή «1114» στηρίζει τους τζογαδόρους ανά την Ελλάδα, ώστε να προλάβει τυχόν παρεκτροπών τους, ώστε να παίζουν με …«μέτρο»!!! Αν αυτό δεν είναι το απόλυτο «δούλεμα», τότε ποιο είναι;
Για να καταλάβουμε δηλαδή καλύτερα τις «ευαισθησίες» του ΟΠΑΠ: δίνει ένα σκασμό στις διαφημίσεις των παιγνιδιών του, που από το πρωί ως το βράδυ «βομβαρδίζουν» -πολλές φορές και με εξαιρετικά κακόγουστες και επικίνδυνες διαφημίσεις- τον κοσμάκη. Αυτός λοιπόν -ο κοσμάκης- θέλοντας να πιάσει το άπιαστο όνειρό του, να ξεφύγει δηλαδή από τη μιζέρια και τα αδιέξοδά του επενδύει πού αλλού στην «θεά»-Τύχη. Εκείνη λοιπόν, ως «θεά» και έχοντας το προνόμιο να σαγηνεύει τον απαίδευτο κατά τα άλλα κοσμάκη θα τον αφαιμάξει οικονομικά ως το τελευταίο του ευρώ, αλλά για να τηρούμε και κάποιους κανόνες «ευπρέπειας» θα του παράσχουμε και μια γραμμή «στήριξης», ώστε μην πάει κατευθείαν να αυτοκτονήσει, αλλά να κάνει και δεύτερες σκέψεις!!!
Συγγνώμη, αλλά αντίστοιχη γραμμή θα μπορούσαν κατ’ αντιστοιχία να δημιουργήσουν και οι έμποροι ναρκωτικών, που αφού ξεπουλήσουν την ναρκο-πραμάτεια τους και αφού οδηγήσουν χιλιάδες ανθρώπους στην Κόλαση των ναρκωτικών, θα τους ενημερώσουν με τη δική τους «γραμμή στήριξης» π.χ. 1115 ότι θα πρέπει να μαστουρώνουν με … μέτρο και να μην το υπερβαίνουν!
Κατανοούν -οι νοήμονες τουλάχιστον- πως ο «κρατικός τζόγος» αποτελούσε ανέκαθεν πηγή οικονομικής ενίσχυσης του κράτους. Επίσης κατανοούμε πως αυτός ο «κρατικός τζόγος» έχει καταστρέψει χιλιάδες συμπολίτες μας! Αυτό που δεν κατανοούμε είναι ο εμπαιγμός εκείνου που την ίδια ώρα που χρησιμοποιεί όλη την επιρροή και τη «δύναμη» του να δημιουργήσει το πρόβλημα, την ίδια ώρα παριστάνει και τον «κοινωνικά ευαίσθητο», ώστε να βοηθήσει εκείνον που ο ίδιος φρόντισε να καταστρέψει!!!
Κατανοώ πως το συγκεκριμένο «θέμα» δεν είναι πιασάρικο και δεν πρόσεξα να σχολιάζεται από κανένα δημοσιογραφικό «τσακάλι». Αλλά το χρήμα βλέπετε…
* Ο Μιχάλης Τζανάκης είναι φιλόλογος-συγγραφέας