Η Πολιτιστική Εταιρεία Κρήτης σε συνεργασία με την Εταιρεία Τέχνης «Βιολέττα» παρουσιάζουν την Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου 2015 στις 9:00 το βράδυ στο «Σπίτι του Πολιτισμού» τη θεατρική παράσταση, «Γυναίκες που ‘γίναν ένα με τη γη», με την Μαρινέλλα Βλαχάκη. Η παράσταση είναι βασισμένη στο ομότιτλο βιβλίο της Γεωργίας Σκοπούλη.
Γυναίκες βασανισμένες από τα στοιχεία της φύσης, τη φτώχια, τον πόλεμο, την ξενιτιά και τη σκληρότητα των αντρών, σαν να βγήκαν από αρχαίες τραγωδίες, έσερναν τον χορό ξυπόλυτες, με τα πόδια σημαδεμένα από τα κακοτράχαλα βουνά της Ηπείρου.
Για την παράσταση σημειώνει μεταξύ άλλων η πρωταγωνίστρια:
«Τελείωσα το βιβλίο γρήγορα, αλλά μου ήταν αδύνατον να το εγκαταλείψω στη βιβλιοθήκη. Αισθάνθηκα ακαταμάχητη την ανάγκη να μεταφέρω, κατά το δυνατόν, κι εγώ με τη σειρά μου τη φωνή τους στη σκηνή. Άφησα μισοτελειωμένο το έργο που έγραφα και άλλαξα προσανατολισμό. Μίλησα με τη συγγραφέα, την οποία ευγνωμονώ που με εμπιστεύτηκε, και άρχισα να δουλεύω. Προετοιμάζοντας την παράσταση αυξανόταν η συγκίνησή μου από την επαφή με τη δική τους αλήθεια. Επέλεξα χαρακτηριστικά αποσπάσματα από αφηγήσεις που αφορούν κυρίως τη δεκαετία του 1940.
Συχνά έρχονταν στο νου μου ανάλογες ιστορίες των μανάδων και των γιαγιάδων μας… Η μνήμη είναι οι ρίζες που συγκρατούν τα χώματα να μην τα παρασέρνουν οι κακοκαιρίες! Κι ακόμα, όπως λέει και η συγγραφέας, «αν η τέχνη είναι πηγή συγκίνησης και γνώσης, ετούτες οι γυναίκες αγγίζουν τα ψηλότερα».
Στην προσπάθειά μου να πλησιάσω όσο γίνεται περισσότερο την αλήθεια αυτών των γυναικών και παράλληλα να πετύχω ένα υψηλό αισθητικό αποτέλεσμα, ζήτησα τη συνεργασία του σκηνοθέτη Θοδωρή Παπαδουλάκη. Με τη δημιουργία του βίντεο που ετοίμασε με το νέο σκηνοθέτη Γιάννη Κρητικό φτάσαμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα».
Η παράσταση διαρκεί μία ώρα και σε όλη τη διάρκεια υπάρχει παράλληλη προβολή.
Συντελεστές:
Σκηνοθεσία video: Θοδωρής Παπαδουλάκης, Γιάννης Κρητικός.
Θεατρική προσαρμογή κειμένων-ερμηνεία: Μαρινέλλα Βλαχάκη.
Διασκευή δημοτικών τραγουδιών: Λεωνίδας Μαριδάκης.
Φωνές: Λεωνίδας Μαριδάκης, Δανάη Μπότικ.
Φωτογραφίες εποχής: Φωτογραφικό Αρχείο Μουσείου Μπενάκη.
Είσοδος: 8 ευρώ.
Πληροφορίες: 6974739122.
Είπαν-έγραψαν για την παράσταση
Κώστας Γεωργουσόπουλος για το βιβλίο της Γεωργίας Σκοπούλη «Αυτές που ‘γίναν ένα με τη γη», στην εφημερίδα «Τα Νέα»:
«…Ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι ταμένοι, που κάθε φορά μας αιφνιδιάζουν, μας βγάζουν από τη χωματερή της καθημερινότητας και την εικονική πραγματικότητα, μας αφυπνίζουν και μας παρηγορούν. Με έργα απροσδόκητα, που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα και θεμέλια βίου. Η κυρία Σκοπούλη με το μαγνητόφωνο στο χέρι περιόδευσε σε χωριά αποκομμένα από τον κόσμο, έρημα πια τα περισσότερα και κατέγραψε καημούς, χαρές, περιπέτειες βίου, πίκρες, ανταρσίες, μεταναστεύσεις, πείνα, δίψα, ορφάνια, χωρισμούς, βία ενδοοικογενειακή, απαγωγές, μικροπρέπειες, ανανδρίες, προδοσίες, αυτοθυσίες των απλών γυναικών μιας κακοτράχαλης αλλά τραγικής ελληνικής γης…».
Καλλιόπη Κωτσάκη, φιλόλογος στα «Ρεθεμνιώτικα Νέα»:
«…Η θεατρική παράσταση με τίτλο «Γυναίκες που ‘γίναν ένα με τη γη», που παρουσιάστηκε από τη Μαρινέλλα Βλαχάκη (…) ανέδειξε τόσο την παιδαγωγική και εκπαιδευτική προσφορά του θεάτρου όσο και τη δημιουργική συμπόρευση λογοτεχνίας και θεάτρου. Γνωρίζοντας πως η ανάγνωση ενός λογοτεχνικού κειμένου οδηγεί τον αναγνώστη στη δημιουργία των δικών του προσωπικών εικόνων προκειμένου να αποδώσει τα πρόσωπα και τις σχέσεις των ηρώων στο τοπικό, ιστορικό και κοινωνικό πλαίσιο, αντιλαμβανόμαστε την παραστατική δύναμη των λογοτεχνικών κειμένων και κατανοούμε τη δυνατότητα, που δίνει το θέατρο στο λογοτεχνικό κείμενο να υπάρχει με το πέρασμα του χρόνου και «να προκαλεί, να αφυπνίζει, να συν-κινεί όχι μόνο σε επίπεδο ανάγνωσης ή αποστήθισης».