Βρισκόμαστε στο πιο καυτό σημείο των μετεγγραφών. Γι’ άλλα σωματεία έχει ξεκινήσει να χτυπάει συναγερμός και γι’ άλλα, επικρατεί μία περίεργη «ηρεμία». Τί ισχύει πραγματικά όμως για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής; Ποιοι είναι οι όροι και ποιοι οι περιορισμοί για τις ομάδες που θέλουν να εντάξουν στο δυναμικό τους αλλοδαπούς ποδοσφαιριστές; Το γράμμα του νόμου του ΚΑΠ είναι συγκεκριμένο, τουλάχιστον από την περσινή σεζόν όταν η Φούτμπολ Λιγκ 2 μετουσιώθηκε ξανά σε Γ’ Εθνική.
Πιο αναλυτικά έχουμε:
α) Για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας επιτρέπεται η αναγραφή στο φύλλο αγώνα και η χρησιμοποίηση στον αγώνα, μέχρι τεσσάρων (4) ποδοσφαιριστών αλλοδαπών ή κοινοτικών με οποιοδήποτε αριθμητικό συνδυασμό (είτε 3+1, είτε 2+2, είτε 4+0, κ.τ.λ., αρκεί να είναι συνολικά μέχρι 4).
β) Στους αγώνες της Γ’ Εθνικής Ερασιτεχνικής κατηγορίας είναι υποχρεωτική η συμμετοχή στην ενδεκάδα κάθε ομάδας και καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα επτά (7) ποδοσφαιριστών που έχουν δικαίωμα να αγωνίζονται σε ελληνικές εθνικές ομάδες.
γ) Στους αγώνες της Γ’ Εθνικής Ερασιτεχνικής κατηγορίας απαγορεύεται η συμμετοχή σε αγώνα περισσοτέρων των δύο (2) ποδοσφαιριστών ηλικίας άνω των τριάντα τριών (33) ετών.
Τα παραπάνω αφορούν τόσο τους ξένους όσο και τους Έλληνες.
Στο δυναμικό της δηλαδή, μπορεί η κάθε ομάδα στην κατηγορία να έχει απεριόριστο αριθμό παικτών τέτοιας ηλικίας, αλλά στην ενδεκάδα απαγορεύεται να παίζουν μαζί περισσότεροι από δυο τέτοιοι.
δ) Για τον προσδιορισμό της ηλικίας των ποδοσφαιριστών ως χρονολογία γέννησης θεωρείται η 1η Ιανουαρίου του έτους γέννησής τους. Οι ποδοσφαιριστές, οι οποίοι συμπληρώνουν το ως άνω όριο ηλικίας μετά την 1η Ιανουαρίου, δύνανται να συμμετέχουν σε αγώνες κυπέλλου και πρωταθλήματος του σωματείου στο οποίο ανήκουν μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος, που διεξάγεται την συγκεκριμένη ποδοσφαιρική περίοδο.
Μεγάλη προσοχή όλων των εμπλεκομένων (παραγόντων, αθλούμενων, κ.τ.λ.) χρειάζεται στα θέματα Πρώτης Εγγραφής ή Ανανέωσης του δελτίου ή Μετεγγραφής και Επανεγγραφής των ξένων (αλλοδαπών και κοινοτικών) ποδοσφαιριστών.
Όσον αφορά τώρα το άρθρο 4 παρ. 1α, του Παραρτήματος Β του Κανονισμού Ιδιότητας Μετεγγραφών, τα πράγματα παραμένουν ως έχουν, δηλαδή για την Πρώτη Εγγραφή ή την ανανέωση του δελτίου, όπως αναφέρει και το iliaoikonomia.gr, καθώς επίσης και για την μετεγγραφή και την επανεγγραφή των αλλοδαπών ποδοσφαιριστών, εκτός της άδειας νόμιμης διαμονής, αρκεί η βεβαίωση κατάθεσης αίτησης για την έκδοση άδειας διαμονής.
Μάλιστα από τα τέλη του περσινού Ιουλίου, η ΕΠΟ είχε γνωστοποιήσει εγκύκλιο στην οποία αναφέρεται ότι:
«Για την ολοκλήρωση μετεγγραφών, επανεγγραφών, και πρώτων εγγραφών αλλοδαπών ποδοσφαιριστών, καθώς και για τις ανανεώσεις παλαιών δελτίων, δεν είναι πλέον αποδεκτό το αντίγραφο αίτησης για έκδοση Άδειας Διαμονής. Απαιτείται αντίγραφο καθ’ αυτής της Άδειας Διαμονής του ποδοσφαιριστή, νόμιμα επικυρωμένο.
Επίσης ως νομιμοποιητικό έγγραφο της παραμονής αλλοδαπών ποδοσφαιριστών στην Ελλάδα δεν γίνεται δεκτό αντίγραφο της αίτησης για χορήγηση Πολιτικού Ασύλου, αλλά μόνο αυτό καθ’ αυτό το έγγραφο με το οποίο παρέχεται Πολιτικό Άσυλο από τις αρμόδιες αρχές (όπως τούτο διευκρινίστηκε στο Δ.Σ./ΕΠΟ στις 06.04.2012).
Ως εκ τούτου, θα απορρίπτεται όποιο δελτίο υποβάλλεται προς έκδοση στο αρμόδιο Τμήμα Μητρώου Δελτίων και δεν πληροί τις ως άνω προβλεπόμενες προϋποθέσεις».
Με άλλα λόγια, αυτό σημαίνει ότι όλες ανεξάρτητα οι ομάδες, οφείλουν να καταθέτουν την άδεια διαμονής, μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά για το δελτίο. Όλη αυτή η ιστορία πέρυσι δημιούργησε μια σειρά από προβλήματα στην αρχή, καθώς θεωρούνταν αρκετό για τα σωματεία να διαθέτουν τη βεβαίωση Αίτησης παραμονής τους για να αγωνιστούν.
Πολλές ομάδες χρειάστηκε να «τρέξουν» πανικόβλητες την άδεια παραμονής των ξένων παικτών κι αρκετές απ’ αυτές να μην προλάβουν ως την προθεσμία λήξης μεταγραφών, και κατάθεσης δικαιολογητικών, κ.τ.λ.).
Τέλος πολλές από τις Ενώσεις -αυτό θα ήταν μάλιστα το πιο σωστό- είναι σε θέση να πληροφορήσουν τα αρμόδια σωματεία σχετικώς αλλά και πιο ιδιαίτερα, για την κατάθεση των δικαιολογητικών την αίτηση έκδοσης άδειας).