Λίγο πολύ τις ήξεραν. Λίγο πολύ μετρούσαν κάτι σε ναυτικά μίλια, σε χιλιομετρικές αποστάσεις, σε ισχύ αντιπάλων. Είναι σαν εκείνη την ταινία που έχεις δει από την πρώτη μέχρι και την τελευταία σκηνή της και όμως θέλεις να την ξαναδείς. Η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου του Αστέρα Ρεθύμνου, έχει γίνει γνωστό πλέον ακόμη και στον πιο απλό ποδοσφαιρολάτρη του Ρεθύμνου, ότι αποτέλεσε την πρωταθλήτρια της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, του 8ου «Κρητικού ομίλου» και πλέον δημιουργεί πλάνα για μια πρόκληση που εμφανίζεται για πρώτη φορά μπροστά της στα λίγα χρόνια της ιστορίας της στο ποδοσφαιρικό στερέωμα.
Λίγες εβδομάδες μετά την παράδοση του τίτλου στην διοργάνωση της «μάχης της Κρήτης» στο γήπεδο του Γάλλου, στα χέρια των αρχηγών Βαρβάρας Μπεμπή και Ελευθερίας Δαφέρμου, βγάζει από την ναφθαλίνη και την κάμφορα τις βαλίτσες και σιγά-σιγά, οριοθετεί στον… άτλαντα Ελλάδας, τους 9 προορισμούς που είτε πιο κοντά, είτε πιο μακριά της επιφυλάσσει η φετινή πρωτόγνωρη «περιπέτειά» της στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Έστω και αν μέχρι τα μέσα Σεπτέμβρη με τέλη του ίδιου μήνα οι κοπέλες του Παναγιώτη Αντωνιάδη θα περιμένουν και επίσημα πλέον το πρόγραμμα των υποχρεώσεων της νέας σεζόν τους, ήδη έχουν αρχίσει να βάζουν κάτω τα κομπιουτεράκια και να υπολογίζουν πόσα ναυτικά μίλια θα διανύσουν σε μια χρονιά σε Αθήνα και λοιπές νήσους του 3ου ομίλου μέχρι και την ολοκλήρωση μιας σεζόν που θα αποτελέσει μια διαφορετική σελίδα στην σύγχρονη ιστορία τους. Από τις αναμνηστικές φωτογραφίες του «Παύλος Βαρδινογιάννης» στου Γάλλου μέχρι και κάποιους μήνες μετά την έλευση του μνημονιακού ή αν θέλετε μεταμνημονιακού αλλά πάντα επιτηρούμενου οικονομικά 2019, οι εμπειρίες που θα προκύψουν ενδιάμεσα θα είναι πολλές. Πάμε μαζί να τις δούμε, και να θυμηθούμε ξανά μέσω κάποιων ομάδων γεωγραφικά περιοχές που ίσως και να είχαμε μνημονεύσει στο πέρασμα των ετών.
Τα μισά «τεστ» στα αθηναϊκά «πανεπιστήμια»
Ούτε λίγο, ούτε πολύ οι μισές δοκιμασίες των φιλόδοξων Ρεθεμνιωτισσών στην Β’ Εθνική κατηγορία θα δοθούν στην πρωτεύουσα και τα περίχωρά της. Και μάλιστα με ομάδες που έχουν μικρή ή μεγάλη εμπειρία, μικρές ή επίσης μεγάλες… ελπίδες στην κατηγορία. Μια ομάδα με δεύτερο συνθετικό τον Υμηττό, η Ολυμπιάδα, μια ομάδα από τα πλούσια βόρεια προάστια, ο ΑΟ Βριλησσίων, μια ομάδα που έχει προπονήτρια ένα όνομα με βαθειά ιστορία στο Ελληνικό γυναικείο ποδόσφαιρο, την Αθηνά Ρεντούμη, ο Πήγασος Θριασίου, η Αθηναϊκή Αγίου Δημητρίου, αλλά και οι Νέοι Δραπετσώνας, που είναι η μετονομασία της ιστορικής για όσους γνωρίζουν καλά το γυναικείο ποδόσφαιρο από τα «γεννοφάσκια» του, Άρτεμις Δραπετσώνας, είναι το μπλοκ των Αθηναϊκών ομάδων που ετοιμάζονται να υποδεχτούν την γυναικεία ομάδα του Αστέρα Ρεθύμνου.
Και για να μην κουράζουμε πολύ και με φλυαρίες, η Αθηνά Ρεντούμη υπήρξε διεθνής ταλαντούχος παίκτρια, της για πολλά έτη πρωταθλήτριας Δόξας Πειραιά. Πολλές παίκτριες από εκεί μετακινήθηκαν στην Άρτεμις Δραπετσώνας που μεσουράνησε για μικρό διάστημα μέχρι να μετονομαστεί επίσημα πλέον σε, Νέοι Δραπετσώνας. Έτσι για να ολοκληρώνουμε σύντομα και περιεκτικά με μια περιοχή που ταλαιπωρείται, όχι απλά από το νέφος, αλλά και από την χειμερινή αιθαλομίχλη και θα μας απασχολήσει κατά το ήμισυ.
Και εδώ είναι που μπλέκουν και τα νησιά…
Αυτά είναι τα εύκολα, γιατί κάτι με καράβι και Πειραιάς, κάτι με αεροπλάνο και «Ελ. Βενιζέλος» στα Σπάτα και μετά στο γήπεδο. Τι γίνεται όμως με τους υπόλοιπους; Εδώ αρχίζουν λίγο τα ζόρια. Από το νησί του πατέρα της ιατρικής Ιπποκράτη (Κως), μέχρι και το «ιδού η Ρόδος ιδού…» παρεμβαίνουν και κάποια ναυτικά μίλια.
Και τα κορίτσια του Αστέρα ξέρουν καλά πλέον ότι υπάρχει ο δύσκολος για όσους ίσως μεταδώσουν τον αγώνα Κώακος Φίλινος από το υπέροχο νησί της Κω. Επίσης, ο ΑΣ Τριάντων Ιάλυσου, από το «ιδού και το… άλμα» της πανέμορφης Ρόδου, αλλά και ο Διαγόρας, που μπορεί να θυμίζει για όσους ξέρουν από ιστορία ξανά την Ρόδο, όμως τελικά εδρεύει στην επίσης όμορφη Ικαρία, που έχει και εκείνη την δική της εκπρόσωπο στο γυναικείο ποδόσφαιρο. Υπάρχουν βέβαια και τα πιο κοντινά. Εκείνα στην μεγαλόνησο. Η γυναικεία ομάδα του ιστορικού ΟΦΗ, υποβιβάστηκε και πλέον θα φιλοξενήσει, αλλά και θα φιλοξενηθεί από τα κορίτσια του φιλόδοξου Αστέρα. Έτσι για να γραφτεί και μια Κρητική μαντινάδα για νικητές και ηττημένους και να μην λησμονήσουμε ότι υπάρχουν και οι «ενδοοικογενειακές» κόντρες της «λεβεντογέννας». Αλλά μέχρι να ξέρουμε το πλήρες πρόγραμμά του φετινού «μαραθωνίου», όπως εκείνο θα εξέλθει από την κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί στα μέσα με τέλη Σεπτέμβρη στα γραφεία της διοργανώτριας ΕΠΟ, με την ημέρα έναρξης να προσδιορίζεται κάπου στα τέλη Οκτωβρίου, οι άνθρωποι της γυναικείας ομάδας του Αστέρα έχουν ξεκινήσει ήδη τις επαφές με παίκτριες για την ενίσχυση της ομάδας ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου, με τις σχετικές ανακοινώσεις, να αναμένονται μέσα στις επόμενες ημέρες.
Ένας στο «ρετιρέ», δυο στο υπόγειο…
Και για όσους είναι από εκ γενετής περίεργοι με την στατιστική και τα πάνω-κάτω της κατηγορίας, η προκήρυξη της διοργανώτριας Ελληνικής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής γυναικών αναφέρει… «Προβιβάζεται στην Α’ Εθνική η 1η του βαθμολογικού πίνακα του κάθε έναν από τους (3) τρεις ομίλους. Υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική η 9η και 10η της τελικής κατάταξης του κάθε έναν από τους (3) τρεις ομίλους». Έτσι λοιπόν και μέχρι ο Αστέρας να προβεί στις ανακοινώσεις ενίσχυσης των πρωταθλητριών του, σας λύθηκαν και τα τελευταία ερωτήματα. Κάντε λίγο υπομονή και σύντομα θα ξέρετε και τις νέες συμπαίκτριες των πρωταθλητριών.
Εξάλλου το καλό, δεν αργεί να γίνει. Απλά θέλει και αυτό τον χρόνο του…