Δεν μας ικανοποιεί καθόλου το γεγονός ότι η αποχώρησή μας, από την δημοτική ομάδα του κ. Πιπεράκη πριν ένα χρόνο, έχει δικαιωθεί με κατηγορηματικό τρόπο μετά και τα όσα ευτράπελα συμβαίνουν στην Δημοτική του ομάδα, αλλά και την αυτοδιοικητική παράλυση που επικρατεί γενικότερα στον Δήμο Αγίου Βασιλείου, εδώ και καιρό. Η πρωτοφανής στα εγχώρια αυτοδιοικητικά χρονικά εξέλιξη στο θέμα της εκλογής προέδρου Δημοτικού Συμβουλίου, σήμανε το κλείσιμο ενός κύκλου αποτυχημένης, αδιαφανούς, άνομης και κάκιστης πολιτικής διαχείρισης των διοικητικών και οικονομικών υποθέσεων του Δήμου.
Η μη εκλογή προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου δεν είναι το κύριο πρόβλημα στον Δήμο, αλλά η κορυφή του παγόβουνου.
Η κατώτερη θέση που έχει καταταχθεί ο Δήμος μας, με την τακτική που ακολούθησε ο κ. Πιπεράκης, δεν αρμόζει στην ιδιοσυγκρασία και την κουλτούρα του δημότη Αγίου Βασιλείου.
Το γεγονός ότι ο Δήμαρχος είναι ανήμπορος να χειριστεί την κατάσταση και πολύ περισσότερο τους ανθρώπους του και επειδή συμπεριφέρεται με ένα τρόπο που απαξιώνει τη θέση του και το θεσμό που εκπροσωπεί, τον καλούμε να πράξει υπεύθυνα και να αποχωρήσει οικειοθελώς από την θέση του Δημάρχου. Καλώς ή κακώς αυτή είναι η μόνη καθαρή και αξιοπρεπής πολιτική λύση για να συνεχίσει να λειτουργεί ο Δήμος.
Στην περίπτωση που αυτό συμβεί και επειδή αναγνωρίζουμε το μερίδιο και της δικής μας ευθύνης στην επιλογή ενός προσώπου που όπως δυστυχώς αποδείχτηκε, δεν άξιζε για την θέση που η τοπική κοινωνία του εμπιστεύθηκε, εμείς ως ανεξάρτητοι θα στηρίξουμε την Δημοτική Ομάδα του συνδυασμού που συνδημιουργήσαμε, εφόσον τηρηθούν οι αρχές των προεκλογικών θέσεων της παράταξης, χωρίς να διεκδικούμε κανένα αξίωμα στην διοίκηση του Δήμου, στηρίζοντας εμπράκτως όποιον Δημοτικό Σύμβουλο αναλάβει καθήκοντα Δημάρχου, μετά τις οριζόμενες από τον Νόμο σχετικές διαδικασίες.
Το άστρο της ελληνικής δημοκρατίας 1974-2024
Συμπληρώνονται 50 έτη απρόσκοπτης πολιτικής ομαλότητας και οφείλουμε όλοι οι πολίτες της χώρας, με αμεροληψία και ωριμότητα να αντλήσουμε διδάγματα...