Μπορεί να έμοιαζαν ως αναμενόμενες μετακινήσεις στον Ρεθυμνιακό, όμως, εάν δεν ανακοινώνονταν δεν θα μπορούσε να ανακύψει το θέμα σε επίσημη πια μορφή. Ο Νίκος Καραδάκης και ο Μενέλαος Δημητριάδης είναι οι δύο τελευταίες μεταγραφές τις οποίες κοινοποίησε ο ΑΟ Ρεθυμνιακός. Αμφότεροι οι παίκτες παρουσιάστηκαν από τα μέλη του συμβουλίου του ρεθεμνιώτικου σωματείου και η χαρά των δύο πλευρών ήταν έκδηλη.
Αρχικά, παρουσιάστηκε ο Νίκος Καραδάκης, ο οποίος φωτογραφήθηκε τόσο με τον νέο πρόεδρο της ομάδας, Γιώργο Ξηράκη όσο και με τον προπονητή και συνεργάτη του, Γιάννη Κατσούλη.
Εν συνεχεία, ο Δημητριάδης παρουσιάστηκε από τον πρόεδρο κ. Ξηράκη όσο και από τον πρώην πρόεδρο και νυν σύμβουλο της ομάδας, Κωστή Παπαδάκη.
Οι ανακοινώσεις αναρτήθηκαν από το facebook και τον λογαριασμό που έχει εκεί ο ΑΟ Ρεθυμνιακός αναφέροντας στον τίτλο…: «Καλωσορίζουμε τον Νίκο Καραδάκη στον Ρεθυμνιακό». Εν συνεχεία το σχετικό κείμενο γράφει τα παρακάτω: «Έναν χρόνο μετά την αποχώρησή του από την ομάδα μας, επιστρέφει στην Σοχώρα ο Νίκος Καραδάκης αυτήν την φορά όχι μόνο σαν παίχτης αλλά και σαν άμεσος συνεργάτης του Γιάννη Κατσούλη. Ο πολύπειρος «Καράς» θα δώσει σημαντικές βοήθειες σε όλη την ομάδα.
Τον καλωσορίζουμε λοιπόν και του ευχόμαστε υγεία και καλή δύναμη».
Λίγο μετά αναρτήθηκε και η ανακοίνωση για τον Μενέλαο Δημητριάδη, τον έμπειρο πια τερματοφύλακα που τον γνωρίσαμε ως φοιτητή στην πόλη μας όταν αγωνιζόταν στον Αστέρα πίσω από τον Βαγγέλη Κιοσσέ και τώρα μπορεί να υπερασπίζεται με άνεση οποιαδήποτε εστία. Η ανακοίνωση αναφέρει: «Με μεγάλη χαρά καλωσορίζουμε στην ομάδα μας τον Μενέλαο Δημητριάδη. Η σίγουρη δύναμη κάτω από τα δοκάρια».
Μ. Δημητριάδης: «Συντελείται μια πολύ σοβαρή προσπάθεια»
Ο Κερκυραίος, αφού συμφώνησε με τους υπεύθυνους της ομάδας έκανε την παρακάτω δήλωση: «Χαίρομαι ιδιαίτερα για την μεταγραφή μου στην ιστορική ομάδα του Ρεθυμνιακού. Χαίρομαι επίσης που θα συναντήσω παλιούς γνώριμους στην καινούρια προσπάθεια της ομάδας να επιτύχει τους στόχους της. Από την πρώτη στιγμή των συζητήσεων με τους ανθρώπους της ομάδας κατάλαβα την σοβαρότητα της προσπάθειας που συντελείται κι ελπίζω κι εγώ να συμβάλλω ενεργά στον δρόμο προς την επιτυχία. Καλή ποδοσφαιρική σεζόν σε όλους με υγεία πάνω απ’ όλα».
Πορεύονται μαζί
Οι δύο ποδοσφαιριστές που έχουν γίνει κολλητοί όλα αυτά τα χρόνια, αναλαμβάνουν διαφορετικούς ρόλους με κοινό σκοπό.
Ο μεν Καραδάκης όπως έχουμε τονίσει κατ’ επανάληψη, θα βρίσκεται στο ρόστερ του Ρεθυμνιακού ως ποδοσφαιριστής, ενώ παράλληλα θα είναι ο βοηθός του Γιάννη Κατσούλη στην Α’ ομάδα. Επίσης, θα είναι προπονητής σε μια θυγατρική ομάδα που θα δημιουργηθεί.
Σημειολογικά, ο Καραδάκης έχει πάνω από 100 γκολ στο ενεργητικό του στο περιφερειακό πρωτάθλημα και 301 στο σύνολο σε περιφερειακό και τοπικό μαζί. Οι ομάδες που έχει περάσει είναι πολλές. Αρχικά ξεκίνησε στον Κεραυνό ως τερματοφύλακας και προς τα τέλη της δεκαετίας του ’90 δοκίμασε ως αμυντικό χαφ αλλά και σαν επιθετικός. Η Επισκοπή τον έκανε δικό της το 2002 κι από τότε, παρέμεινε σ’ αυτή τη θέση. Επίσης έχει αγωνιστεί σε Αστέρα Ρεθύμνου, Αετό Ανωγείων, ΕΑΠ, Ρεθυμνιακό και Ποσειδώνα. Σαν προπονητής διατηρεί αυτή την ιδιότητα τα τελευταία 4 χρόνια όπου διατέλεσε ως τέτοιος σε Ρεθυμνιακό και Ποσειδώνα.
Ο δε Δημητριάδης παίρνει θέση κάτω από τα δοκάρια αντικαθιστώντας τον Γιώργο Παλιεράκη και συνθέτοντας δίδυμο όπως όλα δείχνουν, με τον Γ. Κλάδο. Όπως προαναφέραμε, πρωτόπαιξε ποδόσφαιρο στην Κέρκυρα και η πρώτη του ομάδα στο Ρέθυμνο ήταν ο Αστέρας στη Δ’ Εθνική. Έκτοτε έχει αγωνιστεί στην Ασή Γωνιά, στον Ψηλορείτη και τον Ποσειδώνα.