Οι επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης είναι πλέον εμφανείς στο μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας. Η παρατεταμένη οικονομική ύφεση και η ανεργία, που παραμένει σε υψηλά επίπεδα, έχει ως αποτέλεσμα εκατοντάδες νοικοκυριά του Ρεθύμνου να δηλώνουν αδυναμία να καλύψουν ακόμα και τις βασικές τους ανάγκες.
Άνθρωποι της διπλανής πόρτας, κάθε ηλικίας, συνταξιούχοι, οικογενειάρχες, μονογονεϊκές οικογένειες αλλά και άνθρωποι μονάχοι, που στερούνται βασικών ειδών πρώτης ανάγκης και κατ’ επέκταση αδυνατούν να εξασφαλίσουν τα προς το ζην, αλλά και να καλύψουν τις ιατροφαρμακευτικές τους ανάγκες. Άνθρωποι που από τη μια μέρα στην άλλη έχασαν τη δουλειά τους και βρέθηκαν μόνοι και αβοήθητοι διατηρώντας την αξιοπρέπεια και την περηφάνια τους, αγωνιζόμενοι να επιβιώσουν σε ένα δύσκολο οικονομικό περιβάλλον βρίσκουν καταφύγιο στην Εκκλησία αλλά και στις δομές του Δήμου και της Περιφέρειας.
Η λειτουργία των κοινωνικών δομών αποτελούν για τους ίδιους το μοναδικό χέρι βοηθείας όχι μόνο υλικής αλλά και ηθικής και συμβουλευτικής, ώστε να μπορέσουν να βρουν τη δύναμη, το θάρρος και το κουράγιο να σταθούν στα πόδια τους.
Περίπου οκτακόσιες είναι, σύμφωνα με τα στοιχεία της κοινωνικής υπηρεσίας, οι οικογένειες που λαμβάνουν το εισόδημα κοινωνικής αλληλεγγύης στον μητροπολιτικό δήμο, ενώ αντίστοιχος είναι ο αριθμός των οικογενειών που εξυπηρετούνται από το Κοινωνικό Παντοπωλείο. Αριθμός μεγάλος, ο οποίος μάλιστα εναλλάσσεται είτε με θετικό ή αρνητικό πρόσημο.
Ο Δήμος Ρεθύμνου μετά την λήξη του προγράμματος αντιμετώπισης φτώχεια που περιελάμβανε διάφορες δομές όπως το λαχανόκηπο, την τράπεζα χρόνου, το Γραφείο Διαμεσολάβησης, την ενίσχυση του Κοινωνικού Παντοπωλείου, που μέχρι πρότινος διαχειρίζονταν η Περιφέρεια και τα συσσίτια της Εκκλησίας -πλέον συμμετέχει σε νέο ευρωπαϊκό πρόγραμμα και έχει αναλάβει τη λειτουργία του Κοινωνικού Παντοπωλείου, το οποίο μεταστεγάστηκε και λειτουργεί στο Κτίριο Κοινωνικής Μέριμνας στην περιοχή του Μασταμπά (οδός Μαρκέλου), ενώ παράλληλα μέσω του ίδιου προγράμματος έχει ενισχύσει με προσωπικό τα συσσίτια της ενορίας του Αγίου Κωνσταντίνου.
Σημειώνεται ότι για τη λειτουργία του Κοινωνικού Παντοπωλείου, ο Δήμος Ρεθύμνης συνεργάζεται με την εταιρεία «Ξένιος Ζεύς» ΑμΚΕ, η οποία είναι πιστοποιημένος Φορέας Παροχής Κοινωνικής Φροντίδας, μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα και παρέχει υπηρεσίες υγείας, κοινωνικής μέριμνας και φροντίδας.
Υπενθυμίζεται, ότι με την εταιρεία «Ξένιος Ζευς», ο Δήμος Ρεθύμνης έχει υλοποιήσει μέχρι σήμερα κι άλλες δομές όπως το Γραφείο Διαμεσολάβησης, την Τράπεζα Χρόνου, το Κοινωνικό Παντοπωλείο (σε συνεργασία με την Αντιπεριφέρεια), τον Δημοτικό Λαχανόκηπο και το Κοινωνικό Συσσίτιο (σε συνεργασία με την Ι. Μητρόπολη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου).
Ταυτόχρονα, μέσω του προγράμματος ΕΣΠΑ, στην κοινωνική υπηρεσία του Δήμου (επί της οδού Γερακάρη) λειτουργεί από τις αρχές Ιουνίου το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου.
Με τις παραπάνω δομές η δημοτική αρχή σκοπεύει να αποτελέσει ένα ασφαλές καταφύγιο για τις ευάλωτες κοινωνικά ομάδες προσπαθώντας με κάθε τρόπο να τις στηρίξει οικονομικά, υλικά, ηθικά και συμβουλευτικά.
Χαρακτηριστικά, ο αντιπρόεδρος του Νομικού Προσώπου Μουσικής και Κοινωνικής Παιδείας του Δήμου Γρηγόρης Τσιομπίκας, ανέφερε:
«Εμείς τώρα με όλα αυτά τα προγράμματα που αναφέρουμε, έχουμε δημιουργήσει με την κοινωνική υπηρεσία ένα μητρώο ανθρώπων. Προσπαθούμε τον κάθε συμπολίτη μας που έχει ανάγκη να τον κατευθύνουμε στη σωστή πλευρά, ώστε και το κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης να πάρει και στο κοινωνικό παντοπωλείο να συμμετέχει αλλά και σε άλλες δράσεις. Κυρίως αυτό γίνεται από το κέντρο κοινότητας. Εκεί, ενημερώνεται ο κόσμος και για άλλες δυνατότητες που έχει να ωφεληθεί μέσα από τον Δήμο.
Έχουμε αναπτύξει ένα πολύ καλό δίκτυο προστασίας, με στόχο τη συνεχή βελτίωσή του. Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα ολοκληρωθεί αυτό το πράγμα και θα έχουμε μια πλήρη εικόνα των ανθρώπων που χρειάζονται τη βοήθειά μας. Δυστυχώς, διαπιστώνουμε ότι αυξάνεται ο αριθμός των συμπολιτών μας που έχουν ανάγκη. Όλο και περισσότερος κόσμος καταφεύγει πια σε εμάς, δηλαδή στην αρχή μπορεί να πήγαιναν μόνο στους κοινωνικούς λειτουργούς, όμως η συνεχής και παρατεινόμενη ανάγκη τους έχει φέρει και στην πόρτα μας. Είναι κυρίως ντόπιοι οι άνθρωποι, αλλά και αλλοδαποί».
Στο Κτίριο Κοινωνικής Μέριμνας μεταφέρθηκε το Κοινωνικό Παντοπωλείο
Το Κοινωνικό Παντοπωλείο μετά την λήξη του ευρωπαϊκού προγράμματος, από την Περιφέρεια «πέρασε στα χέρια» του Δήμου Ρεθύμνης, ο οποίος έχει αναλάβει πλέον τη λειτουργία του. Ήδη, το κοινωνικό παντοπωλείο μεταστεγάστηκε από το κτίριο της Περιφέρειας και συγκεκριμένα της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας στην οδό Ζαμπελίου, όπου λειτουργούσε, στον υπόγειο χώρο του Κτιρίου Κοινωνικός Μέριμνας στην περιοχή του Μασταμπά. Σε αυτά εργάζονται δυο άτομα, η μισθοδοσία των οποίων καλύπτεται από το ευρωπαϊκό πρόγραμμα, που είναι σε ισχύ έως το 2020.
Ήδη σύμφωνα με τον αντιπρόεδρο του Νομικού Προσώπου του Δήμου έχει ψηφιστεί ο κανονισμός λειτουργίας του από το Δημοτικό Συμβούλιο, έχει ψηφιστεί στον προϋπολογισμό του Δήμου το ποσό των 50.000 ευρώ ετησίως για την ενίσχυσή του με τρόφιμα, ενώ έχουν γίνει ήδη δυο διανομές.
Όπως εξήγησε ο κ. Τσιομπίκας την επόμενη εβδομάδα θα ενημερωθούν οι δικαιούχοι προκειμένου να προχωρήσουν στην εγγραφή τους, ενώ ο στόχος του Δήμου είναι να αυξηθούν οι διανομές τροφίμων και ειδών βασικής ανάγκης και να εξυπηρετείται το δυνατόν μεγαλύτερος αριθμός συμπολιτών μας.
«Υπάρχει το κοινωνικό παντοπωλείο που λειτουργούσε στην Αντιπεριφέρεια, όμως τώρα πια, επειδή το ευρωπαϊκό πρόγραμμα το υλοποιεί η Περιφέρεια Κρήτης, δεν μπορεί να είναι η Αντιπεριφέρεια σαν φορέας του προγράμματος και ανήκει στο Δήμο, ο οποίος είναι ο φορέας υλοποίησης του προγράμματος του ΕΣΠΑ, που μας δίνει το προσωπικό πάλι και σε αυτήν την περίπτωση σε συνεργασία με τον Ξένιο Ζευς. Εμείς για το Κοινωνικό Παντοπωλείο έχουμε εξασφαλίσει χώρο στο κτίριο της Κοινωνικής Μέριμνας. Η διαδικασία για το Παντοπωλείο βρίσκεται στην εξής φάση: έχει εγκριθεί ο κανονισμός λειτουργίας του αρχές Αυγούστου από το Δημοτικό Συμβούλιο, οι υπάλληλοι είναι κανονικά εργαζόμενοι από 1/6 και αυτές τις μέρες κάνουμε μια διαρρύθμιση στον χώρο. Διαλέξαμε αυτό το χώρο, γιατί έχει και εύκολη πρόσβαση μέσα στο γκαράζ και μπορεί εκεί να γίνει η διανομή από το παντοπωλείο διακριτικά και αυτός είναι ένας παράγοντας ακόμα που μας οδήγησε να επιλέξουμε αυτό το κτίριο. Μέσα στο καλοκαίρι κάναμε δύο διανομές ροδάκινων και εκεί που έγινε εξυπηρετήθηκαν 400 τουλάχιστον οικογένειες χωρίς να πάρει κανείς είδηση τι γίνεται εκεί μέσα. Αυτό είναι και προσωπική μου πεποίθηση και γενικά πρέπει να υπάρχει προστασία αυτών των ανθρώπων. Αυτό είναι μέσα στη φροντίδα μας και ό,τι γίνεται να αφορά τους κοινωνικούς λειτουργούς και ωφελούμενους. Υπάρχει και μια λεπτομέρεια. Υπάρχει το πρόγραμμα ΤΕΒΑ, μέσω του οποίου γίνεται διανομή τροφίμων, ειδών υγιεινής κτλ. Οι ωφελούμενοι του ΚΕΑ θα διαλέξουν το ένα από τα δύο. Όποιος είναι δικαιούχος στο ΤΕΒΑ δε γίνεται να είναι και στο παντοπωλείο. Στο Κοινωνικό Παντοπωλείο εξυπηρετούνταν περίπου 400 οικογένειες και περίπου αντίστοιχο εκτιμώ ότι θα είναι το νούμερο και τώρα. Πάντως εμείς θα κοιτάξουμε να είναι όσο γίνεται περισσότερες οι διανομές. Εμείς ήδη έχουμε κάνει μια μικροδιανομή σε κάποιες οικογένειες που είχαμε τα ονόματά τους. Έχουμε στο χώρο κάποια τρόφιμα, χρειαζόμαστε όμως περίπου ένα δεκαήμερο για να διαμορφώσουμε πλήρως τον χώρο και να καλέσουμε με ανακοίνωση στον τύπο τους συμπολίτες μας να εγγραφούν στο κοινωνικό παντοπωλείο, γιατί οι ωφελούμενοι που ήταν στο παλιό διαγράφονται κατά κάποιο τρόπο, αφού τέλειωσε αυτή η δομή. Επίσης για το Κοινωνικό Παντοπωλείο υπάρχει πρόβλεψη στον προϋπολογισμό του Δήμου 50.000 ευρώ, να μπορούμε να αγοράζουμε προϊόντα από δικές μας προσφορές. φαγητά, είδη υγιεινής, κάποια είδη ένδυσης. Είναι σίγουρο ότι μέσα στον Σεπτέμβρη θα είναι σε πλήρη λειτουργία και τέλος Σεπτέμβρη θα έχει γίνει μια αξιοπρεπής διανομή».
Σε πλήρη λειτουργία το Κέντρο Κοινότητας
Το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου λειτουργεί από τις αρχές Ιουνίου στο γραφείο της Κοινωνικής Υπηρεσίας του Δήμου (επί της οδού Γερακάρη). Στελεχώνεται με τρία άτομα προσωπικό και συγκεκριμένα ένα ψυχολόγο και δυο κοινωνικούς λειτουργούς. θα είναι ουσιαστικά ένα ΚΕΠ για τις ευάλωτες, οικονομικά και κοινωνικά, ομάδες πολιτών, όπως άστεγοι, άποροι, ΑμΕΑ, ROMA και μετανάστες. Θα βοηθά στη διεκπεραίωση αιτημάτων για παραπομπή σε υπηρεσίες όπως κοινωνικοί ξενώνες αστέγων, ξενώνες κακοποιημένων γυναικών και θυμάτων διακίνησης και εμπορίας ανθρώπων, κοινωνικά φροντιστήρια, δομές Ψυχικής Υγείας, δομές για ΑμεΑ, βρεφονηπιακοί και παιδικοί σταθμοί, προγράμματα για ηλικιωμένους, για ROMA, για μετανάστες κ.λπ. Παράλληλα παρέχει ενημερωτική συνδρομή για θέματα νομικού χαρακτήρα, ενώ υπάρχουν και δράσεις γενικής συμβουλευτικής υποστήριξης για την ένταξη στην αγορά εργασίας, υπηρεσίες επαγγελματικού προσανατολισμού, παροχή συμβουλευτικής ψυχοκοινωνικής στήριξης σε παιδιά, ενήλικες και οικογένειες. Θα συμβάλλει τέλος στη συγκέντρωση και διανομή βασικών αγαθών.
«Η βασική λειτουργία του Κέντρου Κοινότητας είναι ότι απευθύνεται στους πολίτες που δικαιούνται κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης για να τους ενημερώνει πως να κάνουν τις διαδικασίες για να ενταχθούν σε αυτό το πρόγραμμα, το οποίο καλύπτει κάποια νοικοκυριά με συγκεκριμένο τρόπο. Για τον αρχηγό της οικογένειας 200 ευρώ το μήνα, για τους ενήλικες 100 ευρώ, για τα παιδιά 50 ευρώ. Άρα, μια τετραμελής οικογένεια εξασφαλίζει 4.800 τον χρόνο. Αν στη δήλωσή σου δεν έχεις αυτά τα λεφτά σαν έσοδα, σου συμπληρώνει. Αυτό είναι ήδη το κύριο, ας πούμε, αποδοτικό μέτρο καταπολέμησης της φτώχειας αυτή τη στιγμή. Εκεί έχουμε πάνω από 800 νοικοκυριά και υπάρχει και μια κινητικότητα σε αυτό, αν κάποιος βρει δουλειά φεύγει από το πρόγραμμα και μπαίνει κάποιος άλλος που έχασε τη δουλειά του» τόνισε ο κ. Τσιομπίκας.