Οι λόγοι μπορεί να είναι, προσωπικοί, κοινωνικοί, απλή περιέργεια, εσωτερική ανάγκη, αγάπη για τη τέχνη, και άλλοι πολλοί… Όποιος όμως και αν είναι ο λόγος ένα είναι σίγουρο… ότι το θέατρο είναι ένα ταξίδι και ένας μαγικός προορισμός από όποια οπτική γωνία και αν το δεις… και πάντα δίνει, ποτέ δεν παίρνει… αρκεί να το κάνεις με αγάπη…».
Με το παραπάνω μήνυμα, ο ηθοποιός, σκηνοθέτης-εμψυχωτής, Απόστολος Κουγιτάκης, ενημερώνει το κοινό ότι θα πραγματοποιήσει δίμηνο θεατρικό σεμινάριο διάρκειας 30 ωρών, που πρόκειται να διεξαχθεί από το Σάββατο 12 Οκτώβρη και κάθε Σάββατο μέχρι και τις 14 Δεκέμβρη, τις ώρες 17:00-20:00, στην αίθουσα του Μικρού Θεάτρου (Γοβατζιδάκη 17 στην Παλιά Πόλη δίπλα στο τούρκικο σχολείο).
Θα διδαχθούν: ασκήσεις αναπνοής – λόγου – ορθοφωνίας – συγκέντρωσης – συντονισμού, θεατρικό παιχνίδι, θεατρικοί διαδραστικοί αυτοσχεδιασμοί, διδασκαλία θεατρικού κειμένου, σκηνική παρουσία, ασκήσεις χαλάρωσης.
Στο τέλος του σεμιναρίου θα πραγματοποιηθεί παρουσίαση θεατρικού δρώμενου της ομάδας.
(Επίσης εναλλακτικά θα πραγματοποιηθεί και δεύτερο τμήμα από την Κυριακή 13 Οκτώβρη έως και την Κυριακή 15 Δεκέμβρη και ώρες 17:00-20:00).
Πληροφορίες-εγγραφές, στο τηλέφωνο: 6944994344.
Επειδή ο αριθμός θέσεων είναι περιορισμένος, οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή το συντομότερο δυνατό (50 ευρώ ο μήνας).