Με μεγάλο ενδιαφέρον διαβάσαμε στον τοπικό τύπο για τις κάρτες δικαιούχων και για την τοποθέτηση μπαρών σε διάφορα σημεία της πόλης. Πραγματικά κύριοι ποιον κοροϊδεύετε; Σας καλούμε στην περιοχή της μικρής Παναγίας (Κυρίας των Αγγέλων) να δείτε με τα μάτια σας τι βιώνουμε καθημερινά. Αμάξια από ανυποψίαστους τουρίστες διέρχονται την οδό Πάνου Κορωναίου από το ύψος της Σοχώρας, φυσικά δεν βρίσκουν καμία μπάρα ή κάτι οφθαλμοφανές απαγορευτικό και με το που φτάνουν στην πλατεία της μικρής Παναγίας αρχίζει το show.
Αυτοί με τη θέα των καταστημάτων και των περαστικών καταλαβαίνουν πως κάτι δεν πάει καλά. Εμείς με τη σειρά μας προσπαθούμε να τους οδηγήσουμε εκεί που θέλουν να πάνε. Οι οδηγοί νομίζοντας πως έχουν δημιουργήσει πρόβλημα ζητάνε επανειλημμένα συγνώμη και η μέρα τους από διασκέδαση καταλήγει σε ένα μαρτύριο.
Αυτό θέλετε κύριοι για τον τουρισμό μας; Η κατάσταση που βιώνουμε καθημερινά είναι τουλάχιστον ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Κάτοικοι και καταστηματάρχες κάνουν τους τροχονόμους και δεν μπορούν να δουλέψουν. Όσο για τα μηχανάκια παρακαλούμε σε άμεση τοποθέτηση φαναριών στους τέσσερις διερχόμενους δρόμους μπροστά από την εκκλησία πριν θρηνήσουμε θύματα.
Πέρυσι μπροστά στα μάτια μας ασυνείδητος οδηγός τράκαρε τουρίστα ποδηλάτη και μετά τον έβριζε γιατί δεν πρόσεχε. Μηχανάκια, κατά κύριο λόγο delivery, καθημερινώς διέρχονται με τεράστιες ταχύτητες χωρίς να υπολογίζουν τίποτα. Όποτε επιχειρήσαμε να τους κάνουμε παρατήρηση η απάντησή τους ήταν «τα παράπονά σας στην Τροχαία». Τα παράπονά μας τα έχουμε κάνει επανειλημμένως, αλλά αποτέλεσμα δεν είδαμε ποτέ.
Κύριοι βάλτε ένα τέρμα στο θέατρο του παραλόγου και επιτέλους σεβαστείτε τη μεγαλύτερη πηγή εσόδων αυτού του τόπου που λέγεται τουρισμός. Απαιτούμε άμεση τοποθέτηση μπάρας στην είσοδο της Πάνου Κορωναίου και όσο το δυνατόν περισσότερη αστυνόμευση της περιοχής μας. Είναι πραγματικά ντροπή όσα βιώνουμε καθημερινά. Είμαστε και εμείς κάτοικοι / καταστηματάρχες αυτής της πόλης.
Κάτοικοι και καταστηματάρχες περιοχής μικρής Παναγίας (Κυρίας των Αγγέλων)
(φώτο αρχείου παλιά πόλη)..