Δεκάδες Ρεθεμνιώτες πολίτες προσέρχονται από τις αρχές Σεπτεμβρίου στην Εφορία για να δηλώσουν το θάνατο συγγενικών τους προσώπων, προκειμένου να απαλλαγούν από τον ΕΝΦΙΑ. Όλοι τους έχουν λάβει το σχετικό ειδοποιητήριο από το υπουργείο Οικονομικών, με το οποίο καλούνται οι νεκροί συγγενείς τους να πληρώσουν τον Ενιαίο Φόρο Ακινήτων. Πρόκειται για περιπτώσεις όπου λανθασμένα το υπουργείο έχει αποστείλει ειδοποιητήρια σε άτομα που έχουν πεθάνει κι έχει δηλωθεί κανονικά ο θάνατός τους αλλά και για πολλούς συγγενείς, οι οποίοι δεν φρόντισαν ποτέ να ενημερώσουν την Δ.Ο.Υ., αποκρύπτοντας ουσιαστικά σύμφωνα με την προϊσταμένη της Εφορίας Ρεθύμνου τα περιουσιακά τους στοιχεία.
Ήδη, όπως αναφέρει στα «Ρ.Ν.» η προϊσταμένη στο Μητρώο της Δ.Ο.Υ. κ. Δέσποινα Μανουσάκη, στις πρώτες πέντε εργάσιμες ημέρες του Οκτωβρίου οι περιπτώσεις όσων κατέθεσαν τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να δηλώσουν το θάνατο των συγγενών τους ξεπερνούν τις είκοσι. «Από τις αρχές Σεπτεμβρίου πολλοί έρχονται να κάνουν δηλώσεις για τη διαγραφή Α.Φ.Μ. λόγω θανάτου. Αν και δεν έχουμε πρόχειρα τα στοιχεία, οι περιπτώσεις για τον προηγούμενο μήνα ήταν πάρα πολλές, ενώ καθημερινά προσέρχονται στο Μητρώο όλο και περισσότεροι» τονίζει η κ. Μανουσάκη.
Η ταλαιπωρία αλλά και η αγανάκτηση των πολιτών είναι μεγάλη για τις περιπτώσεις εκείνες όπου το υπουργείο Οικονομικών έστειλε τα ειδοποιητήρια για την πληρωμή του ΕΝΦΙΑ στους νεκρούς συγγενείς τους αν και ο θάνατός τους είχε δηλωθεί κανονικά. Οι περισσότεροι από τους Ρεθεμνιώτες αυτούς εμφανίζονται ιδιαίτερα ενοχλημένοι με τα ειδοποιητήρια του υπουργείου, ενώ κάποιοι άλλοι αντιμετωπίζουν την κατάσταση με χιούμορ. «Όταν είναι να εισπράξει φόρους το κράτος ανασταίνει και νεκρούς. Ντροπή τους, αντί να κοιτάξουν να βάλουν σε μια τάξη το χάος που έχουν δημιουργήσει μας «τρέχουν» χωρίς λόγο στις εφορίες» λέει στα «Ρ.Ν.» ο 47χρονος κ. Δημήτρης, ενώ ο 56χρονος κ. Αντώνης προσθέτει χαμογελώντας «Ας πάνε να τα πάρουνε από τον συγχωρεμένο… ήρθα να τους πω σε ποια διεύθυνση μπορούνε να τον βρουν για να εισπράξουν».
Να σημειωθεί ότι πολλοί είναι συγγενείς των νεκρών «φορολογουμένων» οι οποίοι, όπως διαπιστώνεται από τους εφοριακούς, έχουν «αμελήσει» τη διαγραφή τους από τα Μητρώα της εφορίας, παρουσιάζοντας ληξιαρχικές πράξεις θανάτου που έχουν εκδοθεί εδώ και πολλά χρόνια. Ορισμένοι Ρεθεμνιώτες μάλιστα έσπευσαν να δηλώσουν το θάνατο των αγαπημένων τους προσώπων με καθυστέρηση, που σε κάποιες περιπτώσεις φθάνει ακόμη και τα 14 χρόνια, προκειμένου να απαλλαγούν από την πληρωμή του ΕΝΦΙΑ.
Αναφερόμενη στο θέμα η προϊσταμένη της Εφορίας Ρεθύμνου κ. Μαρία Παλαφούτη υπογραμμίζει: «Η Εφορία δεν είναι σε θέση να διαπιστώσει μόνη της τις περιπτώσεις αυτές, προκειμένου να απαλλαγούν από τον ΕΝΦΙΑ όσοι έχουν πεθάνει ή αν έχουν αποδοθεί οι περιουσίες στους νόμιμους κληρονόμους, επειδή δεν έχει γίνει ακόμη η ηλεκτρονική διασύνδεση της υπηρεσίας με τα ληξιαρχεία. Για τον λόγο αυτό εφιστώ την προσοχή των πολιτών, οι οποίοι έχουν την υποχρέωση να προσέρχονται μόνοι τους στην εφορία για να μας ενημερώνουν. Έχουμε διαπιστώσει πάντως αρκετές περιπτώσεις στις οποίες, όπως προκύπτει από τα δικαιολογητικά, έχει γίνει απόκρυψη στοιχείων περιουσίας από την Εφορία».
Σύμφωνα με την κ. Παλαφούτη, στην υπηρεσία καταφθάνουν καθημερινά και πολλοί φάκελοι από συγγενείς θανόντων, οι οποίοι μένουν μόνιμα σε άλλες περιοχές της χώρας και δεν έχουν τη δυνατότητα να επισκεφθούν το Ρέθυμνο. Στις περιπτώσεις αυτές, όπως επισημαίνει η ίδια, η διαδικασία διαγραφής από τα αρχεία της Εφορίας είναι πιο δύσκολη, καθώς δεν είναι λίγες οι φορές που οι πολίτες δεν εσωκλείουν στους φακέλους τους όλα τα έγγραφα που απαιτούνται για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.
Όσοι Ρεθεμνιώτες επιθυμούν να προχωρήσουν σε δήλωση διαγραφής του Αριθμού Φορολογικού Μητρώου για τους νεκρούς συγγενείς τους θα πρέπει να καταθέσουν στην Εφορία, ληξιαρχική πράξη θανάτου και πιστοποιητικό πλησιέστερων συγγενών. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει διαθήκη απαιτείται η προσκόμιση στην Εφορία πρόσφατης βεβαίωσης περί μη δημοσίευσης διαθήκης, η οποία εκδίδεται από το Πρωτοδικείο για θανάτους έως τις 02/03/2013 και από το Ειρηνοδικείο για όσους έχουν πεθάνει μετά από την συγκεκριμένη ημερομηνία. Στις περιπτώσεις όπου υπάρχει διαθήκη οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να προσκομίσουν στην Εφορία αντίγραφο αυτής αλλά και πρόσφατο αποδεικτικό δημοσίευσής της από το Πρωτοδικείο για τους θανάτους έως τις 02/03/2013 και από το Ειρηνοδικείο για τους μετέπειτα. Μάλιστα καλούνται να πληρώσουν το ποσό των πέντε ευρώ για να αποκτήσουν το πιστοποιητικό δημοσίευσης ή μη διαθήκης, ώστε να το προσκομίσουν στη συνέχεια στη Δ.Ο.Υ. για να διεκπεραιώσουν την υπόθεσή τους, από το οποίο τα δύο ευρώ για χαρτόσημο για το πιστοποιητικό και άλλα τρία ευρώ για την αίτηση. Για όλες τις παραπάνω περιπτώσεις οι συγγενείς ή οι κληρονόμοι θα πρέπει να προσέρχονται στις οικονομικές υπηρεσίες με το Α.Φ.Μ. τους.