Διαμαρτυρία φοιτητών για το θέμα της σίτισης
ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ
Την παρακάτω επιστολή για τα προβλήματα σίτισης των φοιτητών λάβαμε από την Ενιαία Ανεξάρτητη Αριστερή κίνηση για τη σίτιση στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Οι φοιτητές προγραμματίζουν παράσταση διαμαρτυρίας το πρωί της Δευτέρας στην Πρυτανεία. Στην επιστολή τους μεταξύ άλλων αναφέρουν: «Ένας μήνας μετά την εναλλαγή της κυβέρνησης βασικά προβλήματα που απασχολούσαν την πλειοψηφία της κοινωνίας, παραμένουν άλυτα! Αυτή η εικόνα αντικατοπτρίζεται και στο Πανεπιστήμιο Κρήτης στο Ρέθυμνο.
Συγκεκριμένα, τον τελευταίο μήνα που ξεκίνησε η καθιερωμένη διαδικασία της ενεργοποίησης των καρτών σίτισης για το εαρινό εξάμηνο, σημαντικός αριθμός φοιτητών έχασαν το δικαίωμά τους στην καθημερινή τους πρόσβαση στη λέσχη δωρεάν. Αποκλείστηκαν μάλιστα φοιτητές με πολύ χαμηλό εισόδημα, χωρίς να τους έχει γνωστοποιηθεί ο λόγος που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Σύμφωνα με τα αριθμητικά δεδομένα τα τελευταία δυο εξάμηνα ολοένα και περισσότεροι φοιτητές ενεργοποιούν της κάρτες σίτισής τους, κάτι το οποίο σε συνδυασμό με την αύξηση των εισακτέων στα περισσότερα τμήματα του Πανεπιστημίου είναι αντίστοιχο με τον προϋπολογισμό για την μέριμνα.
Αυτά τα προβλήματα γνωστοποιήθηκαν στο υπουργείο Οικονομικών. Όπως φαίνεται από την απάντηση, η δέσμευσή μας από το χρέος και την Ευρωπαϊκή Ένωση δεν μας αφήνει περιθώριο για να καλυφτούν στοιχειώδεις φοιτητικές ανάγκες. Η υπακοή σε αυτές της κατευθύνσεις είναι μια συνειδητή επιλογή αυτή τη στιγμή, που μέσα στα στενά όρια που αυτή θέτει, δεν μας επιτρέπει να καλύπτουμε ακόμα και τις βασικές μας ανάγκες.
Με λίγα λόγια στο όνομα της επιτυχίας ενός ισοσκελισμένου προϋπολογισμού η κυβέρνηση επιλέγει να μείνουν χωρίς δωρεάν σίτιση πολλοί φοιτητές του Πανεπιστημίου.
Για να μπορέσει δηλαδή να αποπληρώνει ένα χρέος, που κανένας από εμάς δεν το δημιούργησε, διαλέγει να θυσιάσει τις βασικές ανάγκες για την επιβίωσή μας.
Η απάντηση του φοιτητικού κινήματος πρέπει να είναι η ανυπακοή στις επιταγές αυτές, η σύγκρουση με τα κυρίαρχα συμφέροντα!
Δεν θα αφήσουμε κανένα στημένο παιχνίδι να παίζεται στις πλάτες.
Δεν διαπραγματευόμαστε το μέλλον, δεν υποτασσόμαστε.
Παράσταση διαμαρτυρίας τη Δευτέρα 9/3 στην Πρυτανεία στις 11:30 και γενικές συνελεύσεις τμημάτων όλη την εβδομάδα.
Συνέλευση Κοινωνιολογίας: Τρίτη 10/3 στις 14:30.
Συνέλευση Φιλοσοφικής: Τετάρτη 11/3 στις 14:30.
Συνέλευση Ψυχολογίας: Πέμπτη 12/3 στις 14:30.
Συνέλευση Πολιτικού: Παρασκευή 13/3 στις 14:30.
Άμεση κάλυψη όλων των αιτημάτων για σίτιση.
Διαγραφή του χρέους τώρα!».