Η τελική κατάταξη της ομάδας των Νέων-Γυναικών του ΝΟΡ που την έφερε στην 7η θέση ήταν άλλη μια περιπέτεια που δεν είχε και το καλύτερο τέλος. Αλήθεια είναι ότι οι προσδοκίες του Ναυτικού Ομίλου από τη συγκεκριμένη ομάδα ήταν πολύ μεγαλύτερες.
Όμως στον αθλητισμό πολλές φορές καθοριστικό ρόλο παίζουν οι αστάθμητοι παράγοντες.
…Και δίχως να αποτελεί δικαιολογία, ο νέος αιφνίδιος τραυματισμός της Σαφέτη έκανε το υπόλοιπο σύνολο να ψάχνεται στους δύο πρώτους αγώνες… Η εν λόγω παίκτρια θα πρέπει να επικαλεστεί αγιασμούς και ευχέλαια γιατί μετά το αυτοκινητικό ατύχημα που είχε τον περασμένο Νοέμβρη όπου το χτύπημα την παραγκώνισε από τους αγωνιστικούς χώρους για τουλάχιστον δύο μήνες, ήρθε η ατυχία να της χτυπήσει και πάλι την πόρτα με το να υποστεί κάταγμα στο μετατάρσιο, ενώ περπατούσε κι ενώ ετοιμαζόταν για να αναχωρήσει μαζί με την υπόλοιπη αποστολή για την Αθήνα.
Στα ματς μοιραία απέναντι στον Ολυμπιακό ο ΝΟΡ ηττήθηκε με 3-11, ενώ στο αποφασιστικής σημασίας παιγνίδι με το Χαλάνδρι έχασε στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα με 10-11! Μάλιστα δύο λεπτά πριν το φινάλε βρισκόταν μπροστά με 2 γκολ διαφορά (10-8)!
Κι όπως είθισται να συμβαίνει στον αθλητισμό, στο τρίτο και τελευταίο ματς, τα κορίτσια του ΝΟΡ, προφανώς απελευθερωμένα από την πίεση και το άγχος, κέρδισαν την ΝΕ Πατρών με 7-6, η οποία λίγο μετά προχώρησε και πήρε μετάλλιο στη διοργάνωση!
Κ. Φιτσανάκης: «Αποτυχία η 7η θέση»
Ο Κωστής Φιτσανάκης στο τέλος μίλησε με τη γλώσσα της αλήθειας αναφέροντας για το πως είχαν τα πράγματα… «Δεν εμφανιστήκαμε όπως περιμέναμε. Το πρόβλημα της Άρτεμις (Σαφέτη) τρεις ώρες πριν επιβιβαστεί στο καράβι, μας επηρέασε όλους.
Χάσαμε εύκολα από τον Ολυμπιακό και μέχρι να «βρεθούμε» με το Χαλάνδρι χάσαμε χρόνο. Παρ’ όλα αυτά ελέγχαμε το ματς αλλά δεχθήκαμε στο τέλος ένα γκολ που μας πλήγωσε.
Στη συνέχεια μπορεί να κάναμε δύο νίκες (με Πάτρα και Λάρισα) όμως για την ομάδα μας η θέση που πήραμε θεωρείται αποτυχία. Δεν μας αντιπροσωπεύει η 7η θέση, δεν πήγαμε μ’ αυτά τα όνειρα στην Αθήνα. Το πρόβλημα της Σαφέτη μας στοίχισε και μέχρι να «βρούμε τα πατήματά μας», είχαν περάσει δύο ματς. Η ήττα με το Χαλάνδρι ήταν καθαρή ατυχία αλλά σίγουρα δεν ήταν αυτό που περιμέναμε όλοι».
Τα αποτελέσματα των αγώνων:
Α’ Όμιλος Αττικής (Κολ. Πεντέλης)
1η αγωνιστική
ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλανδρίου 7-7
ΝΟ Ρεθύμνου – Ολυμπιακός 3-11
Τα 8λεπτα: 1-5, 2-9, 3-10, 3-11.
Οι σκόρερς: Κυριακάκη Κ. 1, Ευθυμίου 1, Καρυπίδου Β. 1.
2η αγωνιστική
ΝΕ Πατρών – Ολυμπιακός 6-5
ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου 10-11
Τα 8λεπτα: 2-1, 5-6, 7-8, 10-11.
Οι σκόρερς: Καρυπίδου Σ. 3, Πέττα 3, Καρυπίδου Β. 4.
3η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΕ Πατρών 7-6
Τα 8λεπτα: 1-1, 5-2, 7-3, 7-6.
Οι σκόρερς: Συριανόγλου 1, Καρυπίδου Σ. 1, Γαβαλά 1, Πέττα 2, Ευθυμίου 1, Μαλλιαρού 1.
Νηρέας Χαλανδρίου – Ολυμπιακός 10-13
Τελική βαθμολογία
1. Ολυμπιακός 6 2-0-1 30-18
2. ΝΕ Πατρών 4 1-1-1 19-19
————————————————-
3. Νηρέας Χαλανδρίου 4 1-1-1 28-30
4. ΝΟ Ρεθύμνου 3 1-0-2 20-28
Στα τελικά…
Ημιτελικοί: Ολυμπιακός-ΑΝΟ Γλυφάδας 7-8, ΝΕ Πατρών-ΝΟ Βουλιαγμένης 5-10
Μικρός Τελικός: Ολυμπιακός-ΝΕ Πατρών 9-8
Τα 8λεπτα: 2-2, 2-3, 2-2, 3-1.
Μεγάλος Τελικός: ΑΝΟ Γλυφάδας-ΝΟ Βουλιαγμένης 11-6
Τα 8λεπτα: 4-1, 2-2, 2-3, 3-0.
Θέσεις 5-6: Νηρέας Χαλανδρίου-ΓΣ Περιστερίου 13-5
Θέσεις 7-8: ΝΟ Ρεθύμνου-ΝΟ Λάρισας 15-7
Τα 8λεπτα: 4-1, 7-3, 12-5, 15-7.
Οι σκόρερς: Συριανόγλου 2, Καρυπίδου Σ. 2, Γαβαλά 2, Γαγάνη 1, Πέττα 2, Λιμπιτάκη Σ. 1, Ευθυμίου 2, Μαλλιαρού 1, Καραγιάννη, Καρυπίδου Β. 2.
Ο ΝΟΡ αγωνίστηκε: Προπ.: Κωστής Φιτσανάκης: Κυριακάκη Σ., Συριανόγλου 2, Καραβάνου, Κυριακάκη Κ., Καρυπίδου Σ. 2, Γαβαλά 2, Γαγάνη 1, Λιμπιτάκη Α., Πέττα 2, Λιμπιτάκη Σ. 1, Ευθυμίου 2, Μαλλιαρού 1, Καραγιάννη, Καρυπίδου Β. 2.
Η τελική κατάταξη:
1. ΑΝΟ Γλυφάδας
2. ΝΟ Βουλιαγμένης
3. ΝΕ Πατρών
4. Ολυμπιακός
5. Νηρέας Χαλανδρίου
6. ΓΣ Περιστερίου
7. ΝΟ Ρεθύμνου
8. ΝΟ Λάρισας