Η σχετικά γρήγορη έναρξη των φετινών πρωταθλημάτων της ΕΣΠΕΚ, οδηγεί σε αναπροσαρμογή του βασικού σταδίου της προετοιμασίας τους υπεύθυνους της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Νέου ΟΠΕΡ. Η αυλαία της 7ης Οκτωβρίου, στα τοπικά πρωταθλήματα της Κρήτης, υποχρεώνει την τριάδα του προπονητικού τιμ της ιστορικής ομάδας σε επίσπευση του προγράμματος, έτσι ώστε οι «κυανοκίτρινες» να είναι έτοιμες στην πρεμιέρα της αγωνιστικής περιόδου.
Οι Γιώργος Μπονατάκης, Γιώργος Λαδάκης και Στέλιος Πετράκης, ήδη έχουν ξεκινήσει την αναζήτηση αντιπάλων στην 4η ημέρα προπονήσεων για το συγκρότημα του Νέου ΟΠΕΡ, έτσι ώστε εκείνο να έχει υλοποιήσει όλα όσα χρειάζονται στην προετοιμασία του, ώστε να έχει την επιθυμητή αγωνιστική εικόνα στην νέα προσπάθεια που καταβάλει στα τοπικά πρωταθλήματα.
Τα «κορίτσια του φιλέ» πάντως έχουν δείξει στις πρώτες ημέρες της προετοιμασίας ότι οι αγώνες του Beach volley, κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, αλλά και κάποια ατομικά προγράμματα συντήρησης που ακολούθησαν, τις διατήρησαν σε καλή κατάσταση, στοιχείο που βοηθάει στην συνέχεια της προπονήσεών τους.
Τόσο όσες απέμειναν από τον παλιό «κορμό» της ομάδας, όσο και η Ραφαέλα Χατζάκη αποδεικνύουν με την εικόνα τους ότι κάθε άλλο παρά άπρακτες έμειναν από την ολοκλήρωση των επίσημων υποχρεώσεών τους μέχρι τώρα.
Αυτό κάνει τους ανθρώπους της τεχνικής ηγεσίας του Νέου ΟΠΕΡ να αισιοδοξούν, αλλά και να τονίζουν με ένα στόμα στις σχετικές τους δηλώσεις ότι «Έχει ξεκινήσει καλά η προετοιμασία. Σίγουρα είναι αρχή ακόμη, όμως η διάθεση, η θέληση και η όρεξη είναι υπαρκτά στοιχεία. Το υλικό είναι αρκετά καλό και το μόνο που απομένει είναι να δουλέψουμε μεθοδικά έτσι ώστε να φτάσουμε και στα επιθυμητά αποτελέσματα».
Ακόμη 2-3 προσθήκες
Η προετοιμασία συνεχίζεται κανονικά, όμως οι άνθρωποι του Νέου ΟΠΕΡ, εξετάζουν ακόμη δύο ή και τρεις περιπτώσεις μεταγραφών, που θα δώσουν στις «κυανοκίτρινες» ακόμη καλύτερη αγωνιστική παρουσία αλλά και εικόνα στην νέα προσπάθεια που καταβάλλουν. Αναμένεται μέσα στις επόμενες ημέρες να υπάρχουν και οι σχετικές ανακοινώσεις που θα δώσουν ακόμη μεγαλύτερο τόνο αισιοδοξίας στο παρκέ του «Μελίνα Μερκούρη».