Τη δέσμευσή του ότι, πολύ σύντομα τα έργα περίφραξης του γηπέδου των Μισιρίων θα… πάρουν μπρος, εξέφρασε ο περιφερειάρχης Κρήτης κ. Σταύρος Αρναουτάκης. Τα «Ρ.Ν.» που πολύ πρόσφατα είχαν κάνει το σχετικό ρεπορτάζ, ευαισθητοποίησαν αρκετούς και η ομάδα, η οποία εδρεύει στο εν λόγω γήπεδο μαζί με την Δόξα Πλατανέ, θέλησε να κινήσει τα νήματα προκειμένου να έχει μια ώρα αρχύτερα καλύτερες συνθήκες άθλησης για τις ακαδημίες της αλλά και την μεγάλη ομάδα που πρωταγωνιστεί στο Α’ τοπικό πρωτάθλημα.
Η αντιπροσωπεία της διοίκησης της ομάδας του Άρη λοιπόν, επισκέφτηκε τον περιφερειάρχη Κρήτης, κ. Σταύρο Αρναουτάκη, παρουσία της αντιπεριφερειάρχη Ρεθύμνου, κας Μαίρης Λιονή, όπου είχαν μια λίαν εποικοδομητική συζήτηση.
Τα μέλη του Δ.Σ. της ομάδας του Άρη ενημέρωσαν τον κ. Αρναουτάκη για την αναγκαιότητα βελτιώσεων των αθλητικών εγκαταστάσεων του Δημοτικού γηπέδου των Μισιρίων. Μετά τη συζήτηση που είχαν, ο περιφερειάρχης δεσμεύτηκε ότι σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα ξεκινήσουν τα έργα αντικατάστασης του συνθετικού τάπητα, καθώς και της περίφραξης του γηπέδου.
Βέβαια, υπάρχουν και μια σειρά από άλλα σοβαρά ζητήματα του γηπέδου όπως, η δημιουργία κερκίδας και το μέρος όπου αυτή θα τοποθετηθεί. Η συντήρηση των wc αλλά και η καλύτερη δυνατή άνεση των ομάδων ως προς τη στέγασή τους. Τα αποδυτήρια θέλουν ένα μικρό λίφτινγκ…
Από τον Άρη πάντως, ακόμη κι αυτά για τα οποία δεσμεύθηκε να κάνει ο κ. Αρναουτάκης, έμειναν ικανοποιημένοι. Μάλιστα, λίγο αργότερα, το Δ.Σ. της ρεθεμνιώτικης ομάδας εξέδωσε και σχετική ανακοίνωση αναφέροντας: «Αισθανόμαστε την ανάγκη να ευχαριστήσουμε τον κ. Αρναουτάκη, την κα Μαίρη Λιονή καθώς και τον περιφερειακό σύμβουλο κ. Γιάννη Παρασύρη για το ενδιαφέρον τους και αναμένουμε την υλοποίηση της υπόσχεσής τους».