Την δέσμευση για την χρηματοδότηση από Τομεακό Πρόγραμμα του υπουργείου Υποδομών του μεγάλου και ζωτικής σημασίας για το μητροπολιτικό δήμο έργο του αρδευτικού δικτύου, έχουν λάβει από τον γενικό γραμματέα Γιώργο Δέδε τόσο ο δήμαρχος όσο και η αντιπεριφερειάρχης.
Πρόκειται για ένα έργο συνολικού προϋπολογισμού 4 εκ ευρώ η υλοποίηση του οποίου θα δώσει οριστική λύση στο τεράστιο πρόβλημα που αντιμετωπίζει σήμερα ο μητροπολιτικός Δήμος Ρεθύμνου και κυρίως η ανατολική τουριστική ζώνη (πχ. Δήμος Αρκαδίου), ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες σε σχέση με την υδροδότησή του, και αυτό γιατί με την κατασκευή του θα υπάρξει εξοικονόμηση και αξιοποίηση 2.000 κυβικών μέτρων ημερησίως για ύδρευση, ποσότητα που σήμερα καταναλώνεται για αρδευτικούς λόγους .
Ο σχεδιασμός έχει γίνει εδώ και δυόμιση χρόνια από τον Οργανισμό Ανάπτυξης Κρήτης, σε συνεργασία με το Δήμο Ρεθύμνου ενώ ήδη έχουν ετοιμαστεί και αποσταλεί τα τεχνικά δελτία του έργου στο αρμόδιο υπουργείο περιμένοντας την έγκριση τους και στην συνέχεια την ένταξη και δημοπράτηση του έργου. Το έργο αφορά στην επέκταση του αγωγού από τον Πρίνο, που φτάνει μέχρι σήμερα μέχρι και την Σκαλέτα, έτσι ώστε να διασφαλιστούν και οι τεράστιες ανάγκες άρδευσης της περιοχής. Με βάση την μελέτη θα αρδεύουν τα επιπλέον 15.000 στρέμματα. Αξίζει να σημειωθεί ότι με τα σημερινά δεδομένα αρδεύονται περίπου 12 χιλιάδες στρέμματα.
Το έργο του αρδευτικού δικτύου κρίνεται ζωτικής σημασίας με δεδομένο ότι σήμερα το Ρέθυμνο υδρεύεται αποκλειστικά από τα δυτικά και συγκεκριμένα από την περιοχή του Κουρνά και τις πηγές της Αργυρούπολης, με περίπου 4 – 4.5 εκ. κυβικά νερό τον χρόνο. Στα ανατολικά του Ρεθύμνου υπάρχει τεράστιο πρόβλημα ύδρευσης, λόγω αυξημένης εποχιακής κατανάλωσης και φυσικά υπάρχουν περίοδοι, όπου οριακά το σύστημα ανταποκρίνεται με αποτέλεσμα συχνά να καταγράφονται φαινόμενα λειψυδρίας. Με τη αξιοποίηση των νερών του Φραγμάτων των Ποταμών, εξασφαλίζεται για την μεν άρδευση 3 – 4 εκ. κυβικά νερού και 5.5 εκ. κυβικά νερού για ύδρευση. Θα λυθεί δηλαδή οριστικά το πρόβλημα που υπάρχει σήμερα.
Σημειώνεται ότι σε ό,τι αφορά την κατασκευή διυλιστηρίου στο Γιαννούδι, για το οποίο έχει κάνει την προμελέτη ο ΟΑΚ και μένει η οριστική μελέτη που θα γίνει απ’ το υπουργείο, κρίνεται απαραίτητη γιατί είναι υφαλμυρά τα νερά του Φράγματος και πρέπει να προηγείται η διύλισή τους. Πρόκειται για ένα έργο που θα εξασφαλίσει 30 χιλιάδες κυβικά νερού ημερησίως, κάτι που σημαίνει ότι έχει προβλεφθεί να δοθούν για την ύδρευση της πόλης περίπου 5 εκ. κυβικά το χρόνο.
«Το θέμα αυτό το έχουμε ετοιμάσει σε συνεργασία με τον ΟΑΚ εδώ και 2.5 χρόνια. Έχουμε ώριμες μελέτες και εστάλη το τεχνικό δελτίο στην γενική γραμματεία του υπουργείου υποδομών από τον οποίο και έχουμε την δέσμευση ότι θα ενταχθεί σε τομεακό πρόγραμμα. Είναι ένα έργο το οποίο αφορά σχεδόν όλο τον τέως δήμο Αρκαδίου, ένα μέρος του τέως Δήμου Ρεθύμνου και φτάνει μέχρι και το Λατζιμά με νερά από το φράγμα ποταμών. Πρόκειται για ένα πρότυπο αρδευτικό έργο το οποίο πέρα του ότι θα εξασφαλίσει αρδεύσιμα νερά θα ανακουφίσει και την υδροδότηση του Δήμου Ρεθύμνου αφού θα εξοικονομήσουμε πάνω από 2.000 κυβικά τη μέρα το οποίο μέχρι σήμερα πηγαίνει στην άρδευση ενώ πλέον θα αξιοποιείται για την ύδρευση. Το έργο αυτό είναι συνολικού προϋπολογισμού 4 εκ. ευρώ.
Ειδικότερα, σήμερα ο μητροπολιτικός δήμος υδροδοτείται από τις πηγές της Αργυρούπολης και του Κουρνά λαμβάνονται ετησίως 4.5 με 5 εκατομμύρια κυβικά νερού το χρόνο, ποσότητα όμως που δεν επαρκεί πάντα, ειδικά το καλοκαίρι, όπου οι ανάγκες πολλαπλασιάζονται» ανέφερε σε δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.» ο Γ. Μαρινάκης.
Από την πλευρά της η αντιπεριφερειάρχης Μαρία Λιονή, είπε: «Ο γενικός γραμματέας του υπουργείου υποδομών τόσο κατά την επίσκεψη του στο Ρέθυμνο όσο και σε πρόσφατη συνάντηση που είχαμε στην Αθήνα, εξέφρασε τη βούληση του υπουργείου να χρηματοδοτήσει το συγκεκριμένο έργο, έχοντας αντιληφθεί την σημασία του για το μητροπολιτικό δήμο του Ρεθύμνου. Από την επαφή που είχα με τον ΟΑΚ γνωρίζω ότι έχουν ήδη σταλεί τα τεχνικά δελτία και πλέον περιμένουμε και εμπράκτως το υπουργείο να υλοποιήσει τη δέσμευσή του και να εντάξει το έργο σε τομεακό του πρόγραμμα».