Η πανέμορφη και γραφική Αγία Γαλήνη, φιλοξένησε την φετινή «αυλαία» των ποδοσφαιρικών πρωταθλημάτων του Ρεθύμνου, αλλά και του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, που έπειτα από 6 χρόνια επιστρέφει ξανά με την εμφάνιση ομίλων στην Α’ φάση της διεξαγωγής του. Άλλοι διανύοντας μεγαλύτερη και άλλοι μικρότερη χιλιομετρική απόσταση, οι εκπρόσωποι των περισσοτέρων ομάδων των δύο τοπικών κατηγοριών της κυπελλούχου Επισκοπής αλλά και του Ρεθυμνιακού, που θα λάβει μέρος στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας όπου αμφότεροι θα δώσουν το «παρών» παράλληλα και στο Κύπελλο ερασιτεχνών, βρέθηκαν στο Καφέ – μπαρ «Ζορμπάς». Αρκετή ώρα μάλιστα πριν, η κληρωτίδα είχε πάρει την θέση της, έτοιμη να δημιουργήσει «κλίμα» αλλά και ευκαιρίες για «σενάρια» και προβλέψεις ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.
Με θέα λοιπόν το λιμάνι της Αγίας Γαλήνης, πρόεδροι, αλλά και μέλη των διοικήσεων των περισσοτέρων από τις 14 ομάδες της Α’ ΕΠΣΡ και 13 της αντίστοιχης Β’, έμαθαν τους ομίλους στους οποίους θα μετέχουν σε πρώτη φάση στο Κύπελλο ερασιτεχνών, έπειτα από την απόφαση να διεξαχθεί ξανά μετά από έξι χρόνια με αυτή την μορφή, ενώ έγιναν θεατές και παρέλαβαν στην συνέχεια το πρόγραμμα των αγωνιστικών τους υποχρεώσεων για τα πρωταθλήματα που ξεκινούν το πρώτο Σαββατοκύριακο του Οκτωβρίου, δημιουργώντας συναισθήματα και φιλοδοξίες.
Οι χαιρετισμοί και τα πρώτα θέματα επί τάπητος
Την έναρξη της κλήρωσης, οριοθέτησε ο ιδιαίτερα φιλόξενος πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου αλλά και της ποδοσφαιρικής ομάδας της Αγίας Γαλήνης Μανώλης Φουντιδάκης, που υποδέχτηκε την διαδικασία, που χαιρέτισε και ευχαρίστησε όλους τους παρευρισκόμενους για την παρουσία τους.
Ακολουθήσει ο αντίστοιχος του προέδρου της ΕΠΣΡ Τίτου Χνάρη, που μεταξύ άλλων ευχαρίστησε, τους οικοδεσπότες της κλήρωσης προσκαλώντας τους παρευρισκόμενους εκπροσώπους των Ρεθεμνιώτικων σωματείων να… «βάλουμε όλοι πλάτη για ένα αξιόπιστο πρωτάθλημα χωρίς φαινόμενα βίας».
Το πρώτο θέμα της επερχόμενης αγωνιστικής χρονιάς είναι εκείνο που έθεσε ο πρόεδρος της ποδοσφαιρικής ομάδας της Αγίας Γαλήνης, Μανώλης Φουντιδάκης και ανέλυσε ο προπονητής της και έχει να κάνει με την χρήση της έδρας.
Αίτημα χρησιμοποίησης του γηπέδου των Βωρών
Η ομάδα του που πέρσι χρησιμοποίησε το γήπεδο των Μελάμπων, παρατήρησε φαινόμενα διάτρησης υδάτων σε βασικά σημεία του τάπητα κατά την διάρκεια και έπειτα από βροχοπτώσεις, καταθέτοντας αίτημα να χρησιμοποιήσει σαν έδρα της το γήπεδο των Βωρών, που όμως βρίσκεται στα γεωγραφικά όρια του Νομού Ηρακλείου. Αυτό παράλληλα θα διευκολύνει την ομάδα της Αγίας Γαλήνης και στις προπονήσεις των ποδοσφαιριστών της, πολλοί εκ των οποίων προέρχονται από την περιοχή της Μεσσαράς. Απάντηση από την διοργανώτρια δεν δόθηκε, που δεσμεύτηκε να απαντήσει οριστικά τις επόμενες ημέρες.
Πρόταση-πρόσκληση για διαιτητές και γνωστοποίηση ποινών
Την γνωστοποίηση των ποινών για αξιωματούχους, σωματεία και ποδοσφαιριστές, στο έγγραφο προκήρυξης των πρωταθλημάτων προανήγγειλε ο πρόεδρος της πειθαρχικής επιτροπής της ΕΠΣΡ Μανώλης Σταγάκης, έτσι ώστε να υπάρχει η σχετική ενημέρωση προς όλους εκείνους που σχετίζονται με τα ποδοσφαιρικά δρώμενα στο Ρέθυμνο, ενώ ο πρόεδρος της Επιτροπής Διαιτησίας Ρεθύμνου, Γιάννης Χατζημπεκιάρης, κάλεσε όλες τις ομάδες να προτείνουν ποδοσφαιριστές που εγκαταλείπουν πρόωρα την ενεργό δράση να ασχοληθούν με την διαιτησία, δίνοντας μια λύση στο πρόβλημα της έλλειψης διαιτητών στα ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα του Ρεθύμνου. Παράλληλα, ξεκαθάρισε ότι δεν θα δεχτεί αιτήματα από ομάδες για «κωλύματα διαιτητών» και ενημέρωσε ότι θα ξεκινήσουν σύντομα και οι σχετικές συναντήσεις ενημέρωσης για τους νέους κανονισμούς, με τους ποδοσφαιριστές και τους παράγοντες των σωματείων.