Μετά από πολύμηνη καθυστέρηση και έπειτα από τις αντιδράσεις που προκάλεσε σε τοπικό επίπεδο η προ τριμήνου απόφαση αναθεώρησης των ενταγμένων οδικών έργων στο ΕΣΠΑ, με την οποία έμειναν «ξεκρέμαστα» σημαντικά έργα υποδομής της Κρήτης, δημοπρατείται το έργο αναβάθμισης και βελτίωσης του οδικού τμήματος Πάνορμο – Εξάντης του Βόρειου Οδικού Άξονα, στην περιοχή του Ρεθύμνου.
Σύμφωνα με πληροφορίες από το υπουργείο Υποδομών, η δημοπράτηση του έργου ορίστηκε για τις 4 Μαρτίου 2014 (εντός των ημερών αναμένεται η προκήρυξη) και η ολοκλήρωσή του αναμένεται να διαρκέσει 48 μήνες. Με βάση τους υπολογισμούς, οι εργασίες θα ξεκινήσουν στο δεύτερο εξάμηνο του έτους και θα ολοκληρωθούν στα τέλη του 2018 ή τις αρχές του 2019.
Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα οδικά έργα της Κρήτης, με συνολικό προϋπολογισμό 74.500.000 ευρώ, το οποίο αφορά ουσιαστικές παρεμβάσεις και βελτιώσεις σε μήκος περίπου δέκα χιλιομέτρων του οδοστρώματος, το οποίο σήμερα είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο για τους διερχόμενους οδηγούς.
Σημειώνεται ότι εδώ και πολλούς μήνες η Αντιπεριφέρεια Ρεθύμνου και ειδικότερα η αντιπεριφερειάρχης, Μαρία Λιονή, επέδειξε ιδιαίτερη επιμονή για την ολοκλήρωση των διαδικασιών και την ένταξη του έργου στο τομεακό πρόγραμμα του υπουργείου (ΕΣΠΑ), το οποίο πρόκειται να χρηματοδοτηθεί τελικά από το Σ.Ε.Σ. (το νέο ευρωπαϊκό χρηματοδοτικό πρόγραμμα) της περιόδου 2014-2020, με φορέα υλοποίησης τον νεοσύστατο Οργανισμό Ανάπτυξης Κρήτης (Ο.Α.Κ.).
Την ικανοποίησή της για την δημοπράτηση του οδικού έργου Πάνορμος – Εξάντης εξέφρασε με δηλώσεις της στα «Ρ.Ν.» η κυρία Μ. Λιονή: «Πρόκειται για ένα πολύ σημαντικό έργο πρωτίστως για το νομό Ρεθύμνου, αλλά και ιδιαιτέρως για ολόκληρη την Κρήτη και τους επισκέπτες που χρησιμοποιούν το οδικό δίκτυο του νησιού.
Η δημοπράτηση του έργου στις 4 Μαρτίου είναι μια πολύ θετική εξέλιξη και ελπίζω ότι ο Ο.Α.Κ., που αναλαμβάνει πλέον τα οδικά έργα, θα προχωρήσει σύντομα και σε άλλες μελέτες, ώστε να βελτιωθεί ο ΒΟΑΚ έστω και τμηματικά, από την ώρα που δεν μας δίνεται η δυνατότητα να προχωρήσουμε σε συνολική αναβάθμιση του οδικού άξονα της Κρήτης.
Έχουμε καταβάλει πάρα πολλές προσπάθειες για την βελτίωση του τμήματος Πάνορμος-Εξάντης και η προκήρυξη του διαγωνισμού αναμφίβολα μας ανακουφίζει και μας ικανοποιεί, διότι η συγκεκριμένη παρέμβαση θα αναβαθμίσει μέρος του ΒΟΑΚ, σε μήκος 10 χιλιομέτρων».
Το έργο αφορά στην αναβάθμιση του οδικού τμήματος του Β.Ο.Α.Κ. στο τμήμα από Πάνορμο έως Εξάντη στο Νομό Ρεθύμνου, συνολικού μήκους 9,96 χλμ. και περιλαμβάνει:
– Τη μετατροπή του ανωτέρου οδικού τμήματος σε κλειστό αυτοκινητόδρομο πλάτους 22,25 μ. (2 λωρίδες κυκλοφορίας και ΛΕΑ ανά κατεύθυνση) με διαπλάτυνση της υφιστάμενης διατομής πλάτους 12,50 μ. και βελτίωση των γεωμετρικών χαρακτηριστικών αυτού.
– Την κατασκευή του Ανισόπεδου Κόμβου Πανόρμου και δυο ημικόμβων στην περιοχή του Γεροπόταμου και στη διασταύρωση Εξάντη.
– Την κατασκευή των απαιτούμενων τεχνικών έργων, όπως η Κοιλαδογέφυρα στην περιοχή του Εξάντη, καθώς και οι Ανισόπεδες Διαβάσεις για την επικοινωνία των εκατέρωθεν περιοχών κ.λπ.
– Την κατασκευή του απαιτούμενου παράπλευρου και κάθετου οδικού δικτύου.
Επίσης, στην Πράξη περιλαμβάνονται οι απαιτούμενες απαλλοτριώσεις, αρχαιολογικές έρευνες, μετατοπίσεις δικτύων Ο.Κ.Ω. και συμπληρωματικές μελέτες.