Το πρόγραμμα «Μικρά Μολύβια» δίνει κάθε χρόνο τη δυνατότητα σε μαθητές και μαθήτριες διαφορετικών δημοτικών σχολείων από την Ελλάδα και την Κύπρο να συνεργαστούν για τη συγγραφή του δικού τους λογοτεχνικού βιβλίου.
Μέσα από τη δημιουργική αυτή διαδικασία και με τη βοήθεια ειδικής πλατφόρμας (www.mikramolivia.com), τα παιδιά γνωρίζουν τα «μυστικά» της συγγραφής ενός βιβλίου, μαθαίνουν να συνεργάζονται ως ομάδα, στην ουσία κοινωνικοποιούνται, αποδέχονται και επικοινωνούν με τον συμμαθητή και τη συμμαθήτριά τους στην ευρύτερη τάξη και το σπουδαιότερο, αποτυπώνουν και επικοινωνούν σε ένα δικό τους έργο τις ιδέες, τις ανησυχίες και τα συναισθήματά τους. Στόχος επίσης του προγράμματος είναι η δημιουργία ενός ευρύτερου εθελοντικού δικτύου με κοινές δράσεις.
Αυτή τη χρονιά στο πρόγραμμα πήραν μέρος περίπου 300 μαθητές και μαθήτριες από 18 σχολεία και μια ομάδα παιδιών από τα παιδικά χωριά «SOS» Βάρης.
Τα σχολεία που πήραν μέρος είναι:
• Ιδ. Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα-Λιναρδάτου
• Λεόντειος Σχολή Αθηνών
• Δημοτικό Σχολείο Άδελε (Ρέθυμνο)
• Δημοτικό Σχολείο Βουλγαρέλιου (Άρτα)
• Δημοτικό Σχολείο Ξηρολίμνης (Κοζάνη)
• 1ο Δημοτικό Σχολείο Ασπροπύργου
• 2ο Δημοτικό Σχολείο Ρέντη «Αντώνης Σαμαράκης»
• 1ο Δημοτικό σχολείο Πανοράματος Θεσσαλονίκης
• 2ο Δημοτικό Σχολείο Καλυβίων
• 2ο Δημοτικό Σχολείο Μοιρών
• 3ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας
• 4ο Δημοτικό Σχολείο Καματερού
• 4ο Δημοτικό Σχολείο Σαλαμίνας
• 5ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης
• 5ο Δημοτικό Σχολείο Σαλαμίνας
• 5ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου
• 10ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης
• 10ο Δημοτικό Σχολείο Πάφου «Ευαγόρας Παλληκαρίδης»
Ο τίτλος του βιβλίου μας: «Οι άθλοι του Αντρέα»
Ο ήρωάς μας ο Αντρέας παιδεύει τους γονείς, τη δασκάλα και …όποιον υπάρχει γύρω του. Μέχρι που κάποιο βράδυ, τον επισκέπτεται ένας άγγελος και του ανακοινώνει την ουράνια απόφαση. Αφού δεν παίρνει από λόγια, έχει μόνο δυο επιλογές για να συνεχίσει τη ζωή του: Ή θα μεταμορφωθεί σε… γάιδαρο ή θα περάσει μια σειρά από δοκιμασίες, που θα τον βοηθήσουν να γίνει καλύτερος άνθρωπος. Επιλέγει φυσικά το δεύτερο. Σε κάθε… άθλο μπαίνει στη θέση ενός από τους ανθρώπους που ταλαιπωρούσε και ζει μια μέρα από τη ζωή του. Το αποτέλεσμα αυτής της περιπέτειας θα είναι μια έκπληξη για όλους και κυρίως για τον ίδιο…
Την Παρασκευή 1η του Ιουνίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του πρώτου τμήματος της Ε’ τάξης του δημοτικού σχολείου Άδελε με την καθοδήγηση του δασκάλου τους κ. Ματθαίου Λίτινα, παρουσίασαν στους φίλους και στους γονείς τους το βιβλίο τους.
Είναι αξιοθαύμαστο να βλέπεις παιδιά αυτής της ηλικίας να πασχίζουν να δαμάσουν τον εαυτό τους, παρά τα εμπόδια που βάζει στο δρόμο τους η προεφηβεία, να τον εξερευνήσουν, να τον αποδεχτούν. Προσπάθησαν να γνωρίσουν πραγματικά τους συμμαθητές τους, να ζυμώσουν τις σχέσεις τους με τους γονείς και τους δασκάλους τους, να αποδεχτούν το διαφορετικό, να βγάλουν το μανδύα του «ΕΓΩ» και να φορέσουν σταδιακά το μανδύα του «ΕΜΕΙΣ». Αξιοζήλευτο είναι το γεγονός ότι κατάλαβαν ότι μόνο με την ομαδική προσπάθεια μπορούν να τα καταφέρουν. Είναι αδήριτη ανάγκη να στηρίξει ο ένας τον άλλο σε ένα αφιλόξενο περιβάλλον που τους κληροδοτούμε δυστυχώς εμείς οι μεγαλύτεροι.
Ο χρόνος αδυσώπητος. Τα παιδιά έμαθαν να τηρούν χρονοδιαγράμματα. Βλέπετε δεν ήταν μόνα τους. Η μηχανή της ομάδας έπρεπε να είναι καλοκουρδισμένη για να τα καταφέρουμε. Μην ξεχνάτε, 300 μαθητές είναι αυτοί. Σύνθημά μας «Γράψε, Σβήσε, Ξαναγράψε». Κούραση, εργασία το Σαββατοκύριακο αλλά και ευκαιρία για παρέα, παιχνίδι. Δεχτήκαμε την καλόπιστη κριτική των συμμαθητών μας και μάθαμε και εμείς να κρίνουμε τα κείμενά τους, να κάνουμε σχόλια και να τους παροτρύνουμε για το καλύτερο αποτέλεσμα. Μάθαμε για τα πνευματικά δικαιώματα, τη διχρωμία, την τετραχρωμία και γενικότερα όλη τη διαδικασία της έκδοσης ενός λογοτεχνικού βιβλίου. Βλέπετε ο σκοπός μας ήταν ιερός. Θέλαμε να μαζέψουμε χρήματα για να αγοράσουμε βιβλία στα παιδικά χωριά SOS.
Το βιβλίο επιτέλους είναι στα χέρια μας. Πρώτος στόχος η παρουσίασή του και η πώλησή του στους συμμαθητές, τους δασκάλους και τους γονείς μας. Δημιουργικό άγχος μας διακατείχε όλους. Στείλαμε ιδιόχειρες προσκλήσεις. Ετοιμάσαμε δρώμενα για να καταλάβουν όλοι όσο το δυνατόν περισσότερο την προσπάθειά μας. Ευτυχώς το κέρασμα το ετοίμασαν οι γονείς μας. Και τι κέρασμα!
1η του Ιούνη στις 7:00 μ.μ. στο σχολείο μας. Όσοι έπρεπε ήταν εκεί. Μας παρακολούθησαν και πήραν το μήνυμα της εργασίας μας: «Αποδέχομαι τον εαυτό μου. Αποδέχομαι τον συνάνθρωπό μου. Συνδετικός κρίκος η Αγάπη».
Αξία έχει το ταξίδι. Αν ξεκινήσουμε με την παρέα μας αγαπημένοι είναι σίγουρο ότι θα φτάσουμε στον προορισμό μας ξεπερνώντας όλα τα εμπόδια.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες
Ο Δάσκαλος του Ε1 τμήματος του δημοτικού σχολείου Άδελε
Λίτινας Ματθαίος
Ασλανίδου Αλεξάνδρα
Βαμιεδάκη Εβελίνα
Βαρούχας Γιώργος
Βαρούχα Αργυρώ
Βόικα Μαρσίλντα
Δελιδάκη Κωνσταντίνα
Δραμιτινού Μαρία
Καραγιάννη Δήμητρα
Καραγιάννης Πέτρος
Κατσιπάνου Ασπασία
Καφφάτος Μάριος-Χαράλαμπος
Καφφάτου Μαρία
Κοτζαμπασάκης Νίκος
Κουτσαλεδάκης Ιωάννης
Λαστ Μάρκος
Λελεδάκης Νικόλαος
Μαούνης Αντώνιος
Μαριδάκης Μανώλης
Μυλωνά Ειρήνη
Νικολακάκης Ιωάννης
Σινγκ Μοχίτ
Χαλκιαδάκης Εμμανουήλ