Για άλλον ένα αγώνα οι αθλητές του Άτλαντα τα πήγαν περίφημα! Ο αγώνας των Βενιζελείων ήταν πολύ δυνατός, είχε μεγάλο ανταγωνισμό, καθώς έλαβαν μέρος πολλά σωματεία με πάνω από 250 ποδηλάτες και ποδηλάτισσες, όμως, όπως αποδεικνύεται, στον ΠΑΣ Ρεθύμνου γίνεται συστηματική δουλειά που ως αποτέλεσμα έχει να φέρνει τα παιδιά επί μονίμου βάσεως στις πρώτες θέσεις.
Έτσι λοιπόν καταγράψαμε 2 πρωτιές (Γιάννης Ρυακιωτάκης, Γιάννης Δαβαρίας), 4 δεύτερες θέσεις (Άρτεμις Ταταράκη, Γιώργος Μανουσέλης, Γιάννης Χιώτης και Σταυρούλα Ηλιάκη), ενώ τρίτοι ήταν οι, Μανόλης Ντινόπουλος και Γιώργος Τσικιντίκος.
Επρόκειτο πάντως για μία πολύ πετυχημένη, σαφώς αναβαθμισμένη σε σχέση με τις προηγούμενες, εκδήλωση που διοργάνωσε ο Αθλητικός Όμιλος Κύδων Χανίων με την συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης, των δήμων Πλατανιά, Χανίων, και τη Δημοτική Επιχείρηση Δίκτυννα.
Την πρώτη μέρα, το Σάββατο, η εκκίνηση δόθηκε από το λιμάνι του Κολυμπαρίου με τους αθλητές να καλύπτουν 108 χλμ. διαδρομής κάνοντας 4 στροφές στα χωριά, Ξαμουδοχώρι, Ζουνάκι, Νεριανά, Βουκολιές, Συρίλι, Βλαχερωνίτισσα, Μάλεμε και ξανά Ξαμουδοχώρι.
Την Κυριακή το πρωί, είχαμε την καθιερωμένη διαδρομή στο κέντρο της πόλης των Χανίων το σιρκουί όλων των κατηγοριών επί των οδών Αν. Παπανδρέου-Κ. Σφακιανάκη-Στρ. Τζανακάκη-Ελ. Βενιζέλου. Παράλληλα ο Σύλλογος Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων ΠΡΟΤΑ με σύνθημα «Πρώτα η ζωή μετά η οδήγηση», πραγματοποίησε επίδειξη στη περιοχή Εκκίνησης-Τερματισμού και ένα αγώνα ανεξάρτητων αθλητών.
Οι παράγοντες του ΠΑΣ Ρεθύμνου «Άτλας», μετά κι απ’ αυτή τη μεγάλη αγωνιστική δοκιμασία απέδωσαν τα εύσημα στους αθλητές τους.
Πάρα ταύτα, η προσπάθεια δεν σταματάει εδώ. Αυτό το Σάββατο, οι αθλητές-τριες του συλλόγου θα ταξιδέψουν στα Φλώρια, όπου θα συμμετάσχουν σε αγώνα ΜΤΒ που διοργανώνει ο Τάλως Χανίων.
Αναλυτικά οι κατατάξεις των αθλητών-τριων του ΠΑΣ Ρεθύμνου:
Μίνι μικρά κορίτσια
2η Ταταράκη Άρτεμις
Μίνι μικρά αγόρια
1ος Ιωάννης Ρυακιωτάκης
2ος Γιώργος Μανουσέλης
3ος Εμμανουήλ Ντινόπουλος
4ος Μυτιληναίος Ιωάννης
Μίνι μεγάλα κορίτσια
4η Αθηνά Τζουλάκη
Μίνι μεγάλα αγόρια
2ος Ιωάννης Χιώτης
Πανγκορασίδες
2η Ηλιάκη Σταυρούλα
Παμπαίδες
1ος Ιωάννης Δαβαρίας
Παίδες
3ος Γιώργος Τσικιντίκος
Έφηβοι
1η μέρα
2ος Κώστας Τσικιντίκος
2η μέρα
5ος Τσικιντίκος Κώστας (σιρκουί)