Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 28 Μαΐου 2018 η διάλεξη των Dr. Νίκου Λυγερού και Αντώνη Φώσκολου στην κατάμεστη αίθουσα του Επιμελητηρίου Ρεθύμνης. Πλήθος κόσμου παρευρέθηκε μαζί με τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Ρεθύμνης & Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγένιο και πολλών εκπροσώπων της τοπικής αυτοδιοίκησης και φορέων.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με χαιρετισμό της κ. Βούλας Αραπλή, εκπροσώπου του Δ.Σ. του Επιμελητηρίου, η οποία αφού ζήτησε να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του εκλιπόντος συμπολίτη μας Κωστή Ψαρουδάκη, αναφέρθηκε στη σημασία της παρουσίας δύο τόσο σπουδαίων επιστημόνων στην πόλη μας και τους κάλεσε να επισκεφτούν ξανά το Ρέθυμνο, ώστε να μας ενημερώνουν για τις τελευταίες εξελίξεις.
Στη συνέχεια τον λόγο πήρε ο εκ των διοργανωτών κ. Κωνσταντίνος Βαμβουκάκης, ο οποίος επισήμανε την εξαιρετική δουλειά που έχει γίνει στο παρελθόν (και συνεχίζεται…) από την τριανδρία της Νέας Φιλικής Εταιρίας, όπως την ονόμασε των Dr. Αντώνη Φώσκολου, Ηλία Κονοφάγου και Νίκου Λυγερού, σχετικά με την ενημέρωση των Ελλήνων γύρω από τα θέματα της ΑΟΖ και της ύπαρξης των ενεργειακών αποθεμάτων που βρίσκονται στην ελληνική επικράτεια.
Επίσης αναφέρθηκε στους εξαιρετικούς Έλληνες επιστήμονες Drs. Θεόδωρο Καρυώτη, Αβραάμ Ζελλελίδη, Άγγελο Μαραβέλια, Τερέζα Φωκιανού, Ιωάννη Μακρή, Σόλωνα Κασσίνη και Μιχάλη Οικονομίδη και στη συμβολή τους στα παραπάνω θέματα.
Ο Dr. Αντώνης Φώσκολος παρουσίασε τα τελευταία στοιχεία σχετικά με τα κοιτάσματα υδρογονανθράκων που υπάρχουν στην ελληνική επικράτεια και τον ενεργειακό σχεδιασμό που πρέπει να ακολουθήσει η Ελλάδα, προκειμένου να αποκομίσει τα μέγιστα δυνατά οφέλη.
Περιγραφικός και αναλυτικός όπως πάντα ο Dr. Νίκος Λυγερός τόνισε τη σημασία της ανακήρυξης της ελληνικής ΑΟΖ (Αποκλειστική Οικονομική Ζώνη) και περιέγραψε τη ΝΕΑ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ που θα δημιουργηθεί και τις εξαιρετικές προοπτικές που έρχονται για τη χώρα και τους νέους μας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων ο δήμαρχος κ. Γιώργης Μαρινάκης δεν παραβρέθηκε στη διάλεξη, είχε όμως κατ ‘ιδίαν συνάντηση στο δημαρχιακό μέγαρο με τον κ. Νίκο Λυγερό, όπου ενημερώθηκε και δεσμεύτηκε να βοηθήσει στο μέλλον αν χρειαστεί.
Κωνσταντίνος Βαμβουκάκης