Μία εβδομάδα αφιερωμένη σε διαδρομές, δράσεις και ξεναγήσεις διοργανώνει ο ΕΟΣ Ρεθύμνου και ο ΕΟΣ Ηρακλείου με αφορμή την 74η Πανελλήνια Ορειβατική Συνάντηση.
Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, η ορειβατική κοινότητα που έχει καθιερώσει τις δραστηριότητες ανά την Ελλάδα, μέσα τον Ιούλιο στην γιορτή του προφήτη Ηλία, προστάτη των ορειβατών, θα δώσει ως σημείο συνάντησης το μυθικό βουνό προκειμένου, όλοι οι ορειβάτες της Ελλάδας να «σμίξουν» το διήμερο 19 και 20 Ιουλίου.
Οι ορειβάτες θα κατασκηνώσουν στο Οροπέδιο της Νίδας (υψ. 1450μ.) και θα περπατήσουν μέχρι την ψηλότερη κορφή «Τίμιος Σταυρός» (2.456μ) ή μέχρι το «Καμαραϊκό Σπήλαιο» ανάλογα με τις δυνατότητες του κάθε ορειβάτη.
Τις ημέρες που ακολουθούν, ο Ορειβατικός Σύλλογος Ρεθύμνου δημιούργησε μία σειρά δραστηριοτήτων για να γνωρίσουν οι επισκέπτες καλύτερα την Κρήτη. Η έκκληση των διοργανωτών αφορά όλους όσοι αγαπούν τη φύση και φυσικά τους ίδιους τους Ρεθυμνιώτες που βρίσκονται πολύ κοντά στο βουνό.
Το πρόγραμμα έχει διαμορφωθεί ως εξής:
Δευτέρα 21/7: Φουρφουράς – Μέρωνας – Γερακάρι – Αγ. Φωτιά.
Τρίτη 22/7: Αγία φωτιά-Κουρταλιώτικο – Πρέβελη – Πλακιάς (αναρρίχηση).
Τετάρτη 23/7: Σχοινάρια – Αρκάδι – Ελεύθερνα – Μαργαρίτες.
Πέμπτη 24/7: Φαράγγι Σαμαριάς.
Παρασκευή 25/7: Αγ. Παυλος – Μάρμαρα – Λουτρό – Χώρα Σφακίων – Ασκύφου.
Σάββατο 26/7: Ασκύφου – παραλία Μπάλου – Γραμβούσα.
Τα λεωφορεία θα ξεκινάνε κάθε πρωί από το Ρέθυμνο. Οι συμμετέχοντες μπορούν να διαλέξουν μία ή περισσότερες ημέρες. Επίσης, υπάρχει δυνατότητα διανυκτέρευσης.
Οι παρακάτω διαδρομές, δράσεις και ξεναγήσεις θα οργανωθούν από μέλη του Ορειβατικού Συλλόγου Ρεθύμνου (εθελοντές Αρχηγοί). Προκειμένου να υλοποιηθούν, είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής, ώστε να μισθωθούν λεωφορεία και άλλα μέσα μεταφοράς. Τα έξοδα των συμμετεχόντων θα είναι ανάλογα του αριθμού τους. Αν ο αριθμός είναι μικρός, ώστε να είναι ασύμφορη η δράση, δεν θα υλοποιηθεί. Είναι σκόπιμο να γίνουν εγκαίρως οι δηλώσεις συμμετοχής (δράση ανά ημέρα) ώστε να υπάρξει άμεση ενημέρωση για την πραγματοποίηση ή ακύρωση κάθε δράσης.
Προσωπικά έξοδα όπως φαγητό, διαμονή σε δωμάτια κ.λπ., προφανώς δεν αφορούν το σύνολο. Κρατήσεις Δωματίων, camping κ.τλ. θα γίνονται από τους συμμετέχοντες.
Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του συλλόγου www.eosrethymnou.gr
Για πληροφορίες, επικοινωνήστε με τον Ε.Ο.Σ στο mail: eosrethymnou@gmail.com ή στα παρακάτω τηλέφωνα: 6974860002 (Ανδρουλάκη Φιλιώ), 6932689472 (Ταχτατζής Κωστής).