Δύο εξαιρετικές βραδιές της Επιστήμης της Αστρονομίας, διοργανώνει στο Ρέθυμνο ο Σύλλογος Φίλων Αστρονομίας Κρήτης (ΣΦΑΚ), το Σάββατο 23 και την Κυριακή 24 Απριλίου.
Το κοινό, θα έχει την ευκαιρία να κάνει μια απόδραση στο Σύμπαν μέσα από ταινίες του είδους, αλλά και να γνωρίσει τα μυστικά της Αστρονομίας μέσα από τις ομιλίες δυο διακεκριμένων επιστημόνων, του Ξενοφώντα Μουσά και του Μηνά Τσικριτσή.
Το διήμερο των εκδηλώσεων τελούν υπό την αιγίδα του Δήμου Ρεθύμνης και θα πραγματοποιηθούν στο Σπίτι του Πολιτισμού, με ώρα έναρξης στις 18.30 και ελεύθερη είσοδο για το κοινό.
Αναλυτικά το πρόγραμμα εκδηλώσεων έχει ως εξής:
Σάββατο 23 Απριλίου
Ώρα 18.30: Ξενοφών Μουσάς, ομιλία με θέμα: «Πώς γνωρίζουμε όλα όσα γνωρίζουμε για το Σύμπαν»-Ο ρόλος των μαθηματικών, η γνώση των νόμων της Φυσικής και η γέννηση της Φυσικής και της Φιλοσοφίας από παρατηρήσεις κομητών και μετεωριτών.
Ο Ξενοφών Μουσάς, αστρονόμος, καθηγητής Φυσικής Διαστήματος, υπήρξε διευθυντής του Εργαστηρίου Αστροφυσικής, καθώς και διευθυντής του Αστεροσκοπείου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Εργάστηκε για πολλά χρόνια στο Imperial College of Science and Technology και συμμετέχει σε διαστημικά πειράματα της NASA, και της ESA, ενώ παράλληλα είναι από τους πρωταγωνιστές της μελέτης του αρχαιότερου υπολογιστή, του Μηχανισμού των Αντικυθήρων.
Προβολή ταινιών
19:30: Το αόρατο Σύμπαν αποκαλύπτεται
20:30: Το εξωγήινο Σύμπαν αποκαλύπτεται
21:30: Εξωπλανήτης
21:40: Μετέωρη απειλή
Κυριακή 24 Απριλίου
Ώρα 18.30: Μηνάς Τσικριτσής, ομιλία με θέμα: «Αρχαιοαστρονομία- Τηγανόσχημα- Μινωικός Υπολογιστής και Γραφή»-Εργαλεία ανάπτυξης στον πολιτισμό και τον Τουρισμό.
Ο Δρ. Μηνάς Τσικριτσής, ερευνητής Αιγαιακών Γραφών, στην ομιλία του θα αναφερθεί σε ένα προηγμένο τεχνολογικά Αιγαιακό πολιτισμό από την 4η χιλ. π.Χ, ο οποίος πρώτος είχε ανακαλύψει ημερολόγια με βάση τις συνόδους των Πλανητών, Υπολογιστές για την παρακολούθηση της κύησης των γυναικών και στη συνέχεια θα παρουσιάσει τον Μινωικό υπολογιστή πρόβλεψης των εκλείψεων.
Τέλος ως πρόεδρος του μη κερδοσκοπικού Σωματείου «Μινωικός Πολιτισμός και Γραφές» θα μας αποκαλύψει πώς η αρχαία τεχνολογία και η Μινωική γραφή μπορούν να βοηθήσουν στην ανάπτυξη του τόπου μας.
Σημείωση: σε όσους παρευρεθούν και θελήσουν, θα μπορέσουν να πάρουν, στο τέλος της ομιλίας, το όνομά τους στην πρώτη γραφή του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού που είναι η Γραμμική Β’ γραφή.
Προβολή ταινιών
19:30: Τα μάτια της Ατακάμα
20:30: Άρης, το απόλυτο σύνορο
21:30: Η διαβίωση στο Διάστημα.