Διαβάστε κ. Μακρή,διαβάστε για να αποκτήσετε όχι μόρφωση αλλά «παιδεία»,γιατί ως γνωστόν τα πτυχία δεν δίνουν «παιδεία»…
Κι ας πιστεύουμε λανθασμένα πως το ένα επιφέρει το άλλο. Ο άνθρωπος ο πεπαιδευμένος σέβεται την ιστορία και τον πολιτισμό τόπων και ανθρώπων. Κι όταν διαφωνεί με πράξεις ή ιδέες, που δε συμφωνούν με την κοσμοθεωρία του, εκφράζει κόσμια την διαφωνία του.
Ο απαίδευτος άνθρωπος παραμένει πάντα ένας απαίδευτος νους . Στον απαίδευτο νου, η λέξη «σεβασμός» είναι άγνωστη.Προσποιείται πως γνωρίζει τα πάντα και εκφράζει τη γνώμη του επί παντός επιστητού. Γίνεται πικρόχολος και χαιρέκακος, προσβάλλοντας με χυδαίες εκφράσεις ανθρώπους και τόπους , εφ’όσον δε συμφωνούν με τα δικά του πιστεύω ,αλλά δεν επιτρέπει σε κανέναν να αγγίξει ή να θίξει τη δική του κοσμοθεωρία….
Γι αυτό αφήστε ελεύθερο το πνεύμα σας ( αν φυσικά μπορείτε) και διαβάστε για να αποκτήσετε πεπαιδευμένη αντίληψη, να φωτιστεί ο νους και να μη βλέπει παντού εχθρούς, γιατί τα ανιστόρητα και απαίδευτα μυαλά μόνο σκοτάδι βλέπουν και μεταδίδουν γύρω τους και αυτό είναι επικίνδυνο…..
Προτείνω να ξεκινήσετε την προσπάθεια σας για απόκτηση παιδείας διαβάζοντας δυο βιβλία που αναφέρονται στην ιστορία του τόπου, που τόσο άδικα επιτεθήκατε «Το χρονικό μιας πολιτείας» του Ρεθεμνιώτη συγγραφέα Παντελή Πρεβελάκη και «Αυτοί που έφυγαν αυτοί που ήρθαν – Από την αυτονομία ως την ανταλλαγή» το τρίτο βιβλίο από την τριλογία της Ρεθεμνιώτισσας συγγραφέως Μαρίας Τσιριμονάκη.
Διαβάστε κ. Μακρή , διαβάστε κι ίσως έτσι βοηθηθείτε να διώξετε το σκοτάδι από μέσα σας,να δείτε πιο φωτεινό τον κόσμο γύρω σας και να μη βλέπετε παντού εχθρούς….
Ένα πρόσωπο, χιλιάδες ιστορίες ασχήμιας και βίας!
Το στραπατσαρισμένο πρόσωπο του Κρητικοκαναδού που βρέθηκε αιμόφυρτος και αναίσθητος στο κέντρο του Ηρακλείου την περασμένη εβδομάδα, μετά από καυγά...