Α΄μέρος:
Ποδοσφαιρικά παιγνίδια που έδωσαν την ευκαιρία στα νέα παιδιά να χαρούν τα ματς και που παράλληλα γεύθηκαν την συμμετοχή σε μια μεγάλη αποστολή σε μακρινά μέρη από αυτά στα οποία διαμένουν μόνιμα, είχαν την ευκαιρία να ζήσουν τρεις ακαδημίες του Ρεθύμνου, η Επισκοπή, ο ΟΦ Αρμένων, ο Αστέρας Ρεθύμνου, η ΑΕΜ και ο Άρης Ρεθύμνου.
Η κύρια προτίμησή τους ήταν η ανατολική πλευρά της Κρήτης και πιο συγκεκριμένα ο νομός Λασιθίου αλλά και αυτός του Ηρακλείου που σε κάθε πασχαλινή περίοδο φροντίζουν να πρωτοστατούν διοργανώνοντας τουρνουά και στις τρεις πόλεις (Άγιος Νικόλαος, Ιεράπετρα αλλά και στην πόλη του Ηρακλείου).
Στην σημερινή καταγραφή του α’ μέρους, Επισκοπή και ΟΦ Αρμένων λοιπόν βρέθηκαν στην Ιεράπετρα όπου συμμετείχαν στο «2ο Πασχαλινό Διεθνές Τουρνουά Ακαδημίων Ποδοσφαίρου «Πέτρος Βουζουνεράκης», που διοργάνωσε ο ΑΟ Αναγέννησης στην Ιεράπετρα. Ο δε Άρης βρέθηκε στο Παγκρήτιο Στάδιο του Ηρακλείου.
Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, στην εκδήλωση της Ιεράπετρας που προσφέρθηκε για παιδιά διαφόρων ηλικιών, είχε χωριστεί ανά κατηγορίες κι έτσι τα τμήματα ακαδημιών, έφτιαξαν τα ηλικιακά τους τμήματα και ρίχτηκαν με τεράστιο ζήλο στις μάχες.
Στο σημείο αυτό θα πρέπει να τονίσουμε ότι τη διοργάνωση της Αναγέννησης Ιεράπετρας που ξεκίνησε και κορυφώθηκε τη Μεγάλη εβδομάδα έλαβαν μέρος ομάδες Ακαδημιών από ΠΑΕ Super League, όπως ο ΠΑΟΚ, ο Ατρόμητος και ο Πανιώνιος.
Η οργάνωση ήταν εξαιρετική και υποδέχθηκε όλες τις ακαδημίες από διάφορα γεωγραφικά διαμερίσματα της χώρας σε 4 διαφορετικά γήπεδα (Αθλητικό κέντρο Il Campo, «Βουζουνεράκειο» Δημοτικό Στάδιο Ιεράπετρας, Δημοτικό γήπεδο Κουτσουρά, Δημοτικό Στάδιο Ιεράπετρας «Κοτσυφιάνης»).
Μία 3η και μία 4η θέση για την Επισκοπή
Η Επισκοπή συμμετείχε με δύο αγωνιστικά τμήματα των ακαδημιών σε ηλικίες 2003-04 και 2005-06 και κατάφερε να διακριθεί μέσα από τις εμφανίσεις της καταλαμβάνοντας την 3η θέση στην πρώτη και την 4η θέση στη δεύτερη κατηγορία αντίστοιχα.
Στις ηλικίες 2003-04 αυτός που ξεχώρισε ήταν ο νεαρός Τζωρτζινάκης οποίος σημείωσε τα 10 από τα 11 γκολ (!) που σημείωσε η ομάδα του στους 4 αγώνες που έδωσαν. Η Επισκοπή 2003-04 αρχικά έχασε από τον Ατρόμητο με 4-1, έπειτα νίκησε τον Άρη Σούδας με 3-2 και στο τέλος αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Ηρόδοτο. Στον αγώνα κατάταξης (μικρό τελικό), κέρδισε το Λίντο με 3-0 με χατ-τρικ του Τζωρτζινάκη!
Τα αποτελέσματα ανά κατηγορία:
2003-2004:
Ατρόμητος-Επισκοπή 4-1
(Τζωρτζινάκης 1)
Επισκοπή – Άρης Σούδας 3-2
(Τζωρτζινάκης 2, Γιαννούλης 1 φάουλ)
Επισκοπή – Ηρόδοτος 1-1
(Τζωρτζινάκης 1)
Αγώνας κατάταξης-Μικρός τελικός. Θέσεις 3-4:
Επισκοπή – Λίντο 3-0
(Τζωρτζινάκης 3)
ΕΠΙΣΚΟΠΗ 2003-04 (Γασπαράκης Β.): Βουμβουλάκης, Κιόσε, Ματθαιακάκης, Γιαννούλης, Ασμαριανάκης, Δαμανάκης, Κιμιωνής Ν., Κάλφι, Λελεδάκης, Νικολακάκης, Τζωρτζινάκης, Τσιλεδάκης, Γυπαράκης, Τζουτζούλης.
Στην 4η θέση η Επισκοπή 2005-06
Στον μικρό τελικό έφτασε και η έτερη ομάδα της Επισκοπής παιδιά γεννημένα το 2005-06 όμως εκεί έχασαν από το Αθλόπολις με 2-0. Ας δούμε συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα:
2005-2006:
Επισκοπή – Αρένα Χανίων 4-2
(Α. Πεγκίνι 3, Λέκα 1)
Επισκοπή- Lido 6-0
(Α. Πεγκίνι 3, Τραϊτοράκης 1, Λέκα 1, Καραγιάννης Α. 1)
Παλαιόχωρα – Επισκοπή 2-0
Μικρός τελικός
Αθλόπολις – Επισκοπή 2-0
ΕΠΙΣΚΟΠΗ 2005-06 (Αποστολάκης Μπ.): Αποστολάκης Ν., Κοπαλίδης, Καραταράκης, Ποθουλάκης, Μπουντουράκης, Τραϊτοράκης, Λέκα, Γιαχάι, Καραγιάννης Αρ., Καραγιάννης Παν., Πεγκίνι, Νιώρας, Τσάλαγγας.
Μπ. Αποστολάκης: «Τα παιδιά το ευχαριστήθηκαν»
Ο ένας εκ των προπονητών της Επισκοπής και συνοδός (μαζί με τον Β. Γασπαράκη) επεσήμανε τα οφέλη που είχε αυτό το τουρνουά για τα παιδιά της ακαδημίας στην δεύτερη εξόρμησή της μετά από αυτή στη Μάνδρα της Αττικής… «Ήταν ένα τουρνουά με πολύ καλή οργάνωση. Τα 4 γήπεδα ήταν αναγκαίο να χρησιμοποιηθούν για να μπορέσουν οι ομάδες να εξυπηρετηθούν όμως κάποιες φορές οι αποστάσεις ήταν κουραστικές. Έτσι όμως είναι τα πράγματα στο ποδόσφαιρο. Σημασία είχε ότι τα παιδιά το ευχαριστήθηκαν, έζησαν όπως ζει ένας ποδοσφαιριστής που έχει υποχρεώσεις σε εκτός έδρας αποστολή. Οι γονείς παρείχαν μεγάλη στήριξη και τέλος, ως αποτέλεσμα θεωρώ ότι τα πήγαμε πολύ καλά για πρώτη χρονιά».
ΟΦ Αρμένων: Την 3η θέση η ομάδα 2005-06
Στον ΟΦ Αρμένων, η ακαδημία του ρεθεμνιώτικου σωματείου έδωσε με τη σειρά του συνολικά 4 παιχνίδια τα οποία διεξήχθησαν στο γήπεδο Κουτσουρά, τρία για τον Γ’ Όμιλο της κατηγορίας 2005-2006 (9Χ9) και ένα ακόμη για την τελική κατάταξη. Ο απολογισμός της ομάδας ήταν 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα.
Ο ΟΦ Αρμένων είχε καλή εικόνα σε όλα τα παιχνίδια. Εδώ βέβαια θα πρέπει να υπογραμμιστεί ότι πρόσωπο των αγώνων ήταν ο τερματοφύλακας Ιάσωνας Σκουλούδης που αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης, από ψηφοφορία των ίδιων των παιδιών της ομάδας. Πρώτος σκόρερ των ΟΦ Αρμένων αναδείχθηκε ο Μίκα Τάρε με 6 γκολ.
Αρχικά, την Μ. Δευτέρα στην πρεμιέρα ηττήθηκε με 1-0 από τον ΠΑΝΟΜ με πέναλτι στο 55′. Την επομένη ο ΟΦΑ κέρδισε με 4-3 την Ελούντα, αν και στο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με 0-3. Την ίδια ημέρα, η ομάδα μας αντιμετώπισε την ομάδα «Arena» από τα Χανιά, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1, καταλαμβάνοντας τελικά την 3η θέση του Γ’ ομίλου, μειονεκτώντας στην διαφορά τερμάτων με τους Χανιώτες, που ισοβάθμησε. Την τελευταία μέρα στον αγώνα κατάταξης αντιμετώπισε τον 3ο του Δ’ ομίλου, ΟΦΗ Χερσονήσου, τον οποίο η ομάδα μας κέρδισε με 7-1.
ΟΦ ΑΡΜΕΝΩΝ 2005-06 (Παντελής Κατικάς): Γιώργος Δαούτης, Μανόλης Αναγνωστάκης, Μίκαελ Τάρε, Κωνσταντίνος Καλησπεράκης, Ράιαν Ράνσοου, Μανόλης Φασουλάς, Πέτρος Σταματίου, Άγγελος Τάρε, Κλάιντι Τάρε, Αχιλλέας Σκουλούδης, Ιάσονας Σκουλούδης, Φανούρης Ξένος, Αλέξανδρος Καλησπεράκης, Νίκος Ξηράς.
Π. Κατικάς: «Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά»
Διπλά χαρούμενος ήταν ο προπονητής των ακαδημιών του ΟΦ Αρμένων από την εν συνόλω απόδοση των παικτών του αλλά και από την όλη οργάνωση που είχε το τουρνουά.
«Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την εξαιρετική παρουσία τους στους αγωνιστικούς χώρους, αλλά πολύ περισσότερο για την παροιμιώδης διαγωγή που επέδειξαν καθ’ όλη την παραμονή τους στο ξενοδοχείο και την πόλη της Ιεράπετρας. Επίσης να ευχαριστήσω θερμά τους γονείς Γιώργο και Σοφία Αναγνωστάκη που συνόδεψαν την αποστολή της ομάδας και βοήθησαν στο δύσκολο έργο του προπονητή στα μέγιστα.
Τέλος θα θέλαμε σαν Ακαδημία να ευχαριστήσουμε την διοργανώτρια ομάδα της Αναγέννησης Ιεράπετρας αλλά και προσωπικά τον Κώστα Δεδελετάκη για την φιλοξενία που παρείχε στην ομάδα μας σε όλα τα επίπεδα να τους ευχηθούμε Καλό Πάσχα και φυσικά επιφυλασσόμαστε να ανταποδώσουμε».
Τα παιγνίδια στην Ιεράπετρα
2005-2006 (9Χ9)
Γήπεδο Κουτσουρά
ΟΦ Αρμένων – ΠΑΝΟΜ 0-1
(55′ πεν.)
ΟΦ Αρμένων – Ελούντα 4-3
(Σταματίου 2, Μ. Τάρε 2)
ΟΦ Αρμένων – Arena 1-1
(Μ. Τάρε)
Αγώνες κατάταξης-Μικρός τελικός, Θέσεις: 3-4
ΟΦ Αρμένων – ΟΦΗ Χερσονήσου 7 – 1
(Μ. Τάρε 3, Σταματίου 2, Ν. Αλεξάκης 2)
Σημαντικές εμπειρίες για τους νεαρούς παίκτες του Άρη στο Ηράκλειο
Με άριστες επίσης εντυπώσεις έκλεισε και ο Άρης το τουρνουά στο οποίο συμμετείχε. Η ομάδα των Περιβολίων πήρε άριστά τόσο εντός όσο κι εκτός αγωνιστικού χώρου λαμβάνοντας μέρος στο 2ο Διεθνές Τουρνουά AEGEΑΝ CUP-Φήμη που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο τη Μεγαλοβδομάδα.
Αυτή ήταν η πρώτη φορά για τα νέα παιδιά του Άρη προκειμένου να ζήσουν την συγκεκριμένη εμπειρία καθώς μιλάμε για παιδιά 11 ετών.
Επρόκειτο για ένα τουρνουά υψηλού επιπέδου σ’ ένα γεμάτο ποδοσφαιρικό τριήμερο, αφού ανταποκρίθηκαν σ’ αυτό σύλλογοι όπως ο Εργοτέλης, ο Κρητικός Αστέρας, το Candia Sport κ.α ωστόσο, οι αναφερθείσες βρίσκονταν στον όμιλο των Ρεθεμνιωτών.
Ο Άρης συμμετείχε με το Τμήμα Τζούνιορ ηλικίας γεννηθέντων 2007 και μικρότερων αποκτώντας σημαντικές εμπειρίες και μετρώντας δυνάμεις απέναντι σε ακαδημίες με ιστορία, τεράστιες επιτυχίες και πολλαπλάσια παιδιά στο δυναμικό τους.
Παρά τα προβλήματα με το γήπεδο Μισιρίων το προηγούμενο διάστημα, η Ακαδημία έμεινε ενωμένη, και πλέον στο νέο της ανακατασκευασμένο χώρο δουλεύει μεθοδικά μα κυρίως αποτελεσματικά.
Παιδιά λοιπόν συνοδευόμενα από προπονητές της κ.κ. Σκουλούδη, Βατόγλου και γονείς γεύθηκαν τις καλύτερες εντυπώσεις με τους νεαρούς ποδοσφαιριστές να δίνουν τις μάχες τους στο βοηθητικό γήπεδο του Παγκρητίου Σταδίου με φυσικό χλοοτάπητα.
Τα αποτελέσματα του Άρη Ρεθύμνου:
Α.Ο Άρης Ρ. – Candia Sport 0-1
Εργοτέλης- Α.Ο Άρης Ρ. 2-2
Κρητικός Αστέρας – Α.Ο Άρης Ρ. 1-0
Νέος Α.Ο. Σύρου – Α.Ο Άρης Ρ. 4-0
ΑΡΗΣ Ρ. (Σκουλούδης Ν. – Βατόγλου Κ.): Σταύρος Αλεβυζάκης, Αριστείδης Βαρούχας, Εμμανουήλ Γιορταμάκης, Παναγιώτης Γρηγοράκης, Ειρήνη Μανουκαράκη, Νικόλαος Μαριόλος, Εμμανουήλ Στριλιγκάς, Κωνσταντίνος Τσαγλιώτης, Αντώνιος Χεμπάι, Δημήτριος Ασμαριάν, Αλέξανδρος Γαλάνης, Κρίστι Κότσι, Διονύσης Τέντα, Κιάτο Μάριο και Βασίλειος Ανδρεδάκης.