Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται ο Γιώργος Προβιάς και φροντίζει να το επιβεβαιώνει σε κάθε μεγάλη διοργάνωση. Ο αθλητής της ενόργανης γυμναστικής πανηγύρισε δύο προκρίσεις σε τελικούς οργάνων στην 16η Παγκόσμια Γυμνασιάδα, η οποία πραγματοποιείται στην Τραπεζούντα. Βλέψεις για μετάλλιο στο σύνθετο ατομικό και στο ομαδικό, στο οποίο αγωνίζεται μαζί με τον Ανδρέα Σταυρουλάκη.
Ο Γιώργος Προβιάς φρόντισε να δείξει από την πρεμιέρα πως είναι ανάμεσα στους διεκδικητές των μεταλλίων και μάλιστα σε αγώνες που μετέχουν μαθητές-τριες Λυκείων από συνολικά 30 χώρες. Ο Ρεθεμνιώτης αθλητής «σφράγισε» το εισιτήριο για δύο τελικούς της Κυριακής (17 Ιουλίου). Συγκεκριμένα, ήταν 1ος στα προκριματικά του εδάφους με 14.050 βαθμούς και 5ος στους κρίκους με 13.600 βαθμούς. Οι φιλοδοξίες του, όμως, δεν σταματάνε εκεί. Έχει βλέψεις μεταλλίου και στο σύνθετο ατομικό, όπου μετά την διεξαγωγή των τριών από τα 6 όργανα, βρίσκεται στην 4η θέση με 39.750 βαθμούς.
Το «παρών» στους αγώνες δίνει και ο Ανδρέας Σταυρουλάκης. Επίσης, αθλητής του Αρκαδίου. Η ελληνική ομάδα στο ομαδικό των αγοριών (Γιώργος Προβιάς, Ραφαήλ Κέλογλου, Απόστολος Κανέλλος, Στέφανος Τσολακίδης, Ανδρέας Σταυρουλάκης), αποτελούμενη από αθλητές γεννημένους μεταξύ 1999-2001, βρίσκεται μέχρι στιγμής στην 5η θέση με 109.950 βαθμούς.
Τέλος, το δεύτερο σκέλος του προκριματικού θα διεξαχθεί σήμερα με τα υπόλοιπα όργανα (Αγόρια: άλμα, δίζυγο, μονόζυγο και κορίτσια: δοκός, έδαφος), ενώ ταυτόχρονα θα αναδειχθεί η τελική κατάταξη στο ομαδικό και στο σύνθετο ατομικό. Η διοργάνωση θα ολοκληρωθεί την Κυριακή με όλους τους τελικούς οργάνων.