«To ψυχόδραμα ως εργαλείο στην εκπαίδευση ενηλίκων »
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΑΡΜΟΔΙΟΥ ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
*Επικεφαλής εταίρος είναι το Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης
Συνάντηση μεταξύ του αντιπεριφερειάρχη Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Απασχόλησης Παναγιώτη Σημανδηράκη, του διευθυντή Κατάρτισης του ΚΕΚΑΠΕΡ Χαράλαμπου Πίτερη και της εξωτερικής συνεργάτιδας του ΚΕΚΑΠΕΡ Καλλής Ροδοπούλου, πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο προκειμένου ο αρμόδιος αντιπεριφερειάρχης να ενημερωθεί αναφορικά με την πρόοδο και τα παραδοτέα του διακρατικού σχεδίου με τίτλο: «To ψυχόδραμα ως εργαλείο στην εκπαίδευση», που πραγματοποιείται στο πλαίσιο του τομεακού προγράμματος Leonardo da Vinci (LdV), Δράση «Πολυμερή Σχέδια Μεταφοράς Καινοτομίας του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Δια Βίου Μάθηση». Στο πλαίσιο της συνάντησης ζητήθηκε η συμβολή της Περιφέρειας Κρήτης στις δράσεις διάχυσης του σχεδίου.
Το έργο ολοκληρώνεται τον ερχόμενο Σεπτέμβριο με τη διοργάνωση της τελικής συνάντησης, που θα πραγματοποιηθεί στο Ρέθυμνο στις 17 και 18 Σεπτεμβρίου 2015, και στην οποία θα κληθούν να συμμετάσχουν εκπρόσωποι της δια βίου μάθησης και των βαθμίδων της εκπαίδευσης. Στη συνάντηση εκείνη θα παρουσιαστούν τα παραδοτέα του σχεδίου και όσοι παρευρεθούν θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε μικρής διάρκειας βιωματικά εργαστήρια, όπου και θα παρουσιαστούν οι βιωματικές ψυχοδραματικές τεχνικές, που επιδέχονται εφαρμογής σε εκπαιδευτικά πλαίσια. Καταλυτικό ρόλο στη διοργάνωση της τελικής ημερίδας του σχεδίου, σύμφωνα με τον κ. Σημανδηράκη, θα διαδραματίσει η Περιφέρεια Κρήτης, τόσο στη διοργάνωση όσο και στη διάχυση της, μέσα από το δίκτυο των επαφών και φορέων που διαθέτει σε συνεργασία με το ΚΕΚΑΠΕΡ.
Να σημειωθεί ότι το σχέδιο μεταφοράς καινοτομίας, που υλοποιεί το Κ.Ε.ΚΑ.Π.Ε.Ρ.-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ ως επικεφαλής εταίρος, αποτελεί ένα από τα εννέα σχέδια μεταφοράς καινοτομίας που εγκρίθηκαν από το Ιδρυμα Κρατικών Υποτροφιών το έτος 2013. Το πρόγραμμα εντάσσεται σε μια ιδιαίτερα απαιτητική κατηγορία σχεδίων, τα οποία στοχεύουν να εισάγουν καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας στην εκπαίδευση, και ιδιαίτερα στην εκπαίδευση και κατάρτιση ενηλίκων, ενώ συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.