Χρήσιμα συμπεράσματα που μπορούν να συμβάλλουν καθοριστικά στην άσκηση εξωτερικής πολιτικής, αλλά και να αποτελέσουν αντικείμενο διαλόγου και διαπραγμάτευσης για τα αρμόδια υπουργεία Εξωτερικών και Άμυνας που χειρίζονται ζητήματα ασφάλειας της Μεσογείου, αλλά και της κρίσης της διακυβέρνηση που απασχολεί την Ευρώπη, προέκυψαν στη διάρκεια του δεκαπενθήμερου εντατικού θερινού σχολείου που πραγματοποιήθηκε στην Πανεπιστημιούπολη Γάλλου.
Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης σε συνεργασία με τα αντίστοιχα τμήματα των πανεπιστημίων του Κέιμπριτζ (Μεγάλη Βρετανία), της Κατάνης (Ιταλία), της Μάλτας, του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με τη συμμετοχή δεκαπέντε καθηγητών και σαράντα φοιτητών.
Οι εργασίες του θερινού σχολείου που είχε τίτλο «Διακυβέρνηση και Ασφάλεια στην Ευρώπη και την Μεσόγειο»,
ολοκληρώθηκαν χθες στο σπίτι του πολιτισμού όπου σε σχετική εκδήλωση απονεμήθηκαν τα πιστοποιητικά στους συμμετέχοντες.
![](/uploads/news/14-09-2013/DOC.20130913.241414.DSC03689d.jpg)
Ο Δημήτρης Ξενάκης, συντονιστής του προγράμματος, επίκουρος καθηγητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης, μιλώντας στα «Ρ.Ν.», τόνισε πως τέτοιες πρωτοβουλίες εξωστρέφειας του πανεπιστημίου μόνο οφέλη μπορεί να έχουν για τους Ακαδημαϊκούς, τους φοιτητές και για τον ίδιο τον τόπο. Πρόσθεσε επίσης, ότι τα ζητήματα που αναπτύχθηκαν, αφορούν σε όλη την Ευρώπη κα τα συμπεράσματα μπορούν να αποτελέσουν ένα καλό εργαλείο διαλόγου για τα αρμόδιο υπουργεία.
Ειδικότερα, ο κ. Ξενάκης, είπε: «Το εντατικό πρόγραμμα που πραγματοποιήσαμε είναι μια σημαντική πρωτοβουλία για το Πανεπιστήμιο Κρήτης, διότι δείχνει μια εξωστρέφεια, η οποία μας λείπει και σαν πανεπιστήμιο και σαν χώρα. Τα συμπεράσματα που προέκυψαν, μπορούν να αξιοποιηθούν και από το υπουργείο εξωτερικών και από το υπουργείο Εθνικής Άμυνας για τα θέματα που μας απασχολούν στην εξωτερική μας πολιτική, δηλαδή τα ζητήματα ασφαλείας στην Μεσόγειο που μας ταλανίζουν και τα ζητήματα που αφορούν την οικονομική κρίση, την κρίση της διακυβέρνησης στην Ευρώπη. Στο επίπεδο της συνεργασίας με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια, θα δημιουργηθούν προγράμματα ανταλλαγής και σε επίπεδο καθηγητών αλλά και φοιτητών, ώστε να αξιοποιηθούν και οι φοιτητές μας στο εξωτερικό αλλά και οι ξένοι φοιτητές να έρθουν στο Πανεπιστήμιο Κρήτης».
Στην χθεσινή εκδήλωση παραβρέθηκε και ο διοικητής του Πολυεθνικού Κέντρου Εκπαίδευσης Ναυτικής Αποτροπής κ. Ιωάννης Παυλόπουλος, ο οποίος συμμετείχε στο θερινό σχολείο, διοργανώνοντας μια δίωρη ενημέρωση στους φοιτητές.
Ο ίδιος μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ανέφερε πως η Κρήτη αποτελεί μια νησίδα ασφαλείας και χαρακτηριστικά τόνισε: «Η Κρήτη με όλες αυτές τις ευκολίες και προσπάθειες που παρέχει στις συμμαχικές δυνάμεις γενικότερα, συνεισφέρει έμμεσα στην προσπάθεια για σταθεροποίηση της ασφάλειας στην περιοχή της Μεσογείου και είναι ένας πόλος σταθερότητας. Η ύπαρξη όλων αυτών των πόλων στην Κρήτη αναβαθμίζει σημαντικά όλον αυτόν γεωστρατηγικό ρόλο της νήσου. Η Κρήτη αποτελεί μια νησίδα ασφάλειας στην περιοχή και σε βάθος χρόνου πιστεύω αυτό θα αποβαίνει τόσο προς όφελος της χώρας, όσο και του τοπικού πληθυσμού».
Ο βουλευτής Ρεθύμνου Γιάννης Κεφαλογιάννης, ως μέλος της επιτροπής Εξωτερικών και Άμυνας τοποθετήθηκε στην χτεσινή εκδήλωση και μεταξύ άλλων σε δηλώσεις του υποστήριξε: «Τα σημεία τα οποία αυτή τη στιγμή είναι στη συζήτηση όλης της Ευρώπης μας αφορούν και εμάς. Έχουμε εξελίξεις στην Συρία, έχουμε εξελίξεις στο ενεργειακό και σε κάθε περίπτωση τα θέματα που αναπτύχθηκαν ήταν πολύ σημαντικά. Τέτοιες πρωτοβουλίες πρέπει να γίνουν θεσμός και να μπορέσει το Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης να αποτελέσει ένα πρωτοπόρο τμήμα και μέσα από αυτή την εξωστρέφεια να αποδεικνύει συνεχώς την ψηλή θέση που κατέχει σε Ευρωπαϊκό επίπεδο».Ο Λευτέρης Αυγενάκης, βουλευτής της ΝΔ σε δηλώσεις του στα «Ρ.Ν», είπε: «Μια εξαιρετική άριστα αναγκαία και σε όλα τα επίπεδα χρήσιμη πρωτοβουλία του Πανεπιστήμιου Κρήτης με φοιτητές όχι μόνο του Πανεπιστημίου της Κρήτης, αλλά και όλης της χώρας και της Ευρώπης. Το βασικό θέμα συζήτησης ήταν η ασφάλεια του κυβερνοχώρου, ένα ζήτημα δηλαδή που θα απασχολήσει και την Ελληνική προεδρεία στην Ε.Ε την 1-1-14. Ενα ζήτημα που απασχολεί πολύ ερευνητές, εταιρίες αλλά και πολιτικούς. Ένα πλαίσιο θεσμικό, μια πολιτική συζήτηση που έχει ξεκινήσει καιρό τώρα και που όμως θα κληθεί η Ελληνική προεδρεία να πάρει αποφάσεις, να «οχυρώσει» θεσμικά και στη συνέχεια να επιβάλλει και να μετακυλήσει αυτή την υπόθεση στην αγορά και στην κοινωνία».
Στο σύντομο χαιρετισμό του εκ μέρους του Δήμου Ρεθύμνου ο Γιώργος Γεωργαλής, αντιδήμαρχος παιδείας, συνεχάρη τους διοργανωτές, σημειώνοντας την σπουδαιότητα του Θερινού Σχολείου, λέγοντας μεταξύ άλλων: «Το γεγονός ότι το Πανεπιστήμιο Κρήτης που δικαίως κατέχει μια καλή θέση στην λίστα με τα καλύτερα πανεπιστήμια, διεθνώς κατόρθωσε να εξασφαλίσει την λειτουργία του Θερινού Σχολείου στην έδρα του στο Ρέθυμνου και να ενεργοποιήσει την συνεργασία κορυφαίων πανεπιστημίων της χώρας και πλήθος άλλων αξιόλογων διεθνών εταίρων καταδεικνύει την ευελιξία, την αξιέπαινη ακαδημαϊκή δράση την διαρκή επαγρύπνηση και την ικανότητα παρέμβασης του πανεπιστημίου μας στις σύγχρονες εξελίξεις».