Παράσταση διαμαρτυρίας, θα πραγματοποιήσουν τη Δευτέρα στις 11 το πρωί, έξω από το Δημαρχείο Ρεθύμνου, οι επαγγελματίες ειδικοί θεραπευτές της πόλης, διαμαρτυρόμενοι για το νέο καθεστώς των συμβάσεων «Ειδικής Αγωγής» με τον ΕΟΠΥΥ.
Σε σχετική ανακοίνωση τους, αναφέρουν:
Ειδικότερα, σε σχετική ανακοίνωσή τους τονίζουν: «Την εβδομάδα που μας πέρασε, αρκετοί γονείς που είναι ασφαλισμένοι στον ΕΟΠΥΥ πληροφορήθηκαν σχετικά με το νέο καθεστώς απόδοσης δαπανών «Ειδικής Αγωγής» (Ν.4447/2016 ΦΕΚ Α’ 241/23.12.2016, άρθρο 34, σύμβαση ειδικής αγωγής).
Οι επαγγελματίες ειδικοί θεραπευτές, που ζουν κι εργάζονται στο Ρέθυμνο καλούμε όλους, γονείς, θεραπευτές, συλλόγους και τοπικούς φορείς από το Ρέθυμνο, τα Χανιά, το Ηράκλειο σε παράσταση διαμαρτυρίας την Δευτέρα 16/01/17 στις 11:00 έξω από το Δημαρχείο Ρεθύμνου.
Ζητάμε το Υπουργείο Υγείας να επανεξετάσει σοβαρά το καθεστώς των συμβάσεων «Ειδικής Αγωγής» όπως ορίζεται στο Ν’4447/2016.
Ζητάμε να μην συρρικνωθεί ο προϋπολογισμός της «Ειδικής Αγωγής».
Ζητάμε παράταση στο ισχύον καθεστώς, μέχρι την ολοκλήρωση των διαπραγματεύσεων για 6 τουλάχιστον μήνες.
Ζητάμε επίλυση των νομικών και θεσμικών προβλημάτων των συμβάσεων.
Ζητάμε διαπραγμάτευση πραγματική και όχι προσχηματική.
Ζητάμε άμεσα ακρόαση από τον Υπουργό Υγείας κ. Α. Ξανθό.
Μαζί με τα παιδιά περνάμε πολλές ώρες σε καθημερινή βάση όπου γελάμε, παίζουμε, μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο και γινόμαστε καλύτεροι.
Μαζί θα συνεχίσουμε τον αγώνα μας διεκδικώντας μία ποιοτική ζωή για τα παιδιά μας».