Σε γραπτό υπόμνημα προς τον διοικητή του ΙΚΑ κ. Ροβέρτο Σπυρόπουλου, το οποίο κοινοποιούν στον υπουργό Υγείας, στους δυο βουλευτές του Νομού και στην τοπική υγειονομική μονάδα του ΕΟΠΥΥ, αναφέρονται αναλυτικά στα τμήματα του ΕΟΠΥΥ τα οποία δεν λειτουργούν αλλά και σε εκείνα που υπολειτουργούν, τονίζοντας χαρακτηριστικά μεταξύ άλλων: «Η Διοίκηση του Κέντρου μας και η Διοίκηση της Ένωσης Συνταξιούχων Ι.Κ.Α. Νομού Ρεθύμνου, διαμαρτυρόμαστε έντονα και σας ενημερώνουμε σχετικά με τα οξύτατα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ασφαλισμένοι του Ιδρύματος στο Νομό μας, προβλήματα που κατ’ επανάληψη έχουν υποβληθεί στη Διοίκηση του Ιδρύματος, από το Κέντρο μας, χωρίς μέχρι σήμερα να έχουν δοθεί οι αναγκαίες λύσεις.
H κατάσταση που επικρατεί σήμερα στην Νομαρχιακή Μονάδα Υγείας του Ε.Ο.Π.Υ. λόγω έλλειψης γιατρών έχει φτάσει πλέον στο απροχώρητο.
Η εικόνα της μονάδας είναι εικόνα διάλυσης, αφού τα περισσότερα Τμήματα παραμένουν κλειστά, ενώ τα υπόλοιπα δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις υπάρχουσες ανάγκες:
• Δεν λειτουργούν τα Τμήματα: Μικροβιολογικό, Ωτοριν /λογικό, Ακτινολογικό, Νευρολογικό, Γενικής Ιατρικής, το Ενδοκρινολογικό και Οφθαλμογικό.
• Με σοβαρά προβλήματα λειτουργούν τα Τμήματα: Παθολογικό, Παιδιατρικό, και το Καρδιολογικό, λόγω αυξημένων αναγκών και αδυναμίας των γιατρών να αντιμετωπίσουν αυτές τις ανάγκες.
Μετά από πληροφορίες μας, το Μικροβιολογικό Τμήμα όχι μόνο δεν λειτουργεί, αλλά και όλος ο μηχανολογικός εξοπλισμός του έχει μεταφερθεί σε άλλη Περιφέρεια της Ελλάδας.
Διαμαρτυρόμαστε και εκφράζομε τον φόβο μας για τον αν θα συμβεί το ίδιο και σε άλλα Τμήματα.
Οι εργαζόμενοι και συνταξιούχοι του Ιδρύματος, είναι αγανακτισμένοι εξαιτίας αυτής της απαράδεκτης κατάστασης και τα δικαιολογημένα παράπονά τους είναι καθημερινό πλέον φαινόμενο, αφού και το μοναδικό Νοσοκομείο στο Νομό, αδυνατεί να εξυπηρετήσει ένα Νομό των 86.000 μονίμων κατοίκων με 5.500 περίπου φοιτητές, και με χιλιάδες επισκέπτες (τουρίστες) το καλοκαίρι. Δικαιούμαστε αξιοπρεπή νοσηλεία και στον τόπο μας και όχι να τρέχουμε στους διπλανούς μας Νομούς για να εξυπηρετηθούμε. Για το λόγο αυτό οι εργαζόμενοι και συνταξιούχοι του Ρεθύμνου απαιτούμε άμεσα την λειτουργία και την πλήρη στελέχωση του Ε.Ο.Π.Υ., με γιατρούς όλων των ειδικοτήτων προκειμένου να λειτουργήσουν όλα ανεξαιρέτως τα τμήματα για την έγκαιρη και ομαλή εξυπηρέτηση των ασφαλισμένων.
Παρακαλούμε τη Διοίκηση του Ιδρύματος να σκύψει πάνω στα προβλήματα που σας εκθέσαμε και να δώσει τις αναγκαίες λύσεις γιατί σε διαφορετική περίπτωση το Κέντρο μας, σε συνεργασία με τα Σωματεία των εργαζομένων και των Συνταξιούχων Ι.Κ.Α., θα προχωρήσει σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να εξαναγκαστεί η Διοίκηση, να λύσει τα προβλήματά μας».
Κορωνοϊός: Οι ΗΠΑ ενέκριναν για επείγουσα χρήση το χάπι της Pfizer
Η ρυθμιστική αρχή υγείας των ΗΠΑ ενέκρινε για επείγουσα χρήση το χάπι της Pfizer για την Covid. Όπως μεταδίδει το...