Έντονη είναι η αντίδραση των μελών της Ένωσης Αγροτουρισμού Υπαίθρου Κρήτης, σχετικά με την ενέργεια της Περιφέρειας να αγνοήσει τις προτάσεις που έχει καταθέσει η Ένωση για την ανάπτυξη του Αγροτουρισμού στο νησί, στις επαφές που είχε για το θέμα αυτό η αντιπεριφερειάρχης πρωτογενή τομέα, Θεανώ Βρέντζου, με τους υπουργούς Τουρισμού και Αγροτικής Ανάπτυξης. Αντί των προτάσεων της Ένωσης Αγροτουρισμού, η οποία από το 2008 έδωσε αγώνα προκειμένου να δημιουργηθεί από την πολιτεία θεσμικό πλαίσιο για τον Τουρισμό Υπαίθρου και Αγροτουρισμό, η αντιπεριφερειάρχης κατηγορείται ότι επιλεκτικά υιοθέτησε και απέστειλε στους δυο υπουργούς τις προτάσεις του «Συνδέσμου Εναλλακτικού Τουρισμού Κρήτης», επιχειρώντας ουσιαστικά μ’ αυτόν τον τρόπο να καταστραφεί το μοντέλο τουρισμού που κινείται στους άξονες πολιτισμού και φιλοξενίας πάνω στο οποίο στηρίζεται η δραστηριότητα των μελών της Ένωσης Αγροτουρισμού Κρήτης.
Η Ένωση, με επιστολή της στον περιφερειάρχη Σταύρο Αρναουτάκη, διαμαρτύρεται έντονα και του ζητάει να απαντήσει εάν η πρωτοβουλία της αντιπεριφερειάρχη εκφράζει την επίσημη πολιτική της Περιφέρειας Κρήτης για την ανάπτυξη της υπαίθρου ή εάν πρόκειται για το προσωπικό όραμα της κυρία Βρέντζου.
Την επιστολή υπογράφουν τα μέλη του Δ.Σ. της ένωσης Αγροτουρισμού Υπαίθρου Κρήτης: Κορίννα Μηλιαράκη, πρόεδρος, Δημήτρης Βαμβουνάκης, αντιπρόεδρος, Εύα Βαγιωνάκη, γραμματέας, Νίκος Κεφαλογιάννης, ταμίας, Τάσος Γούργουρας, ειδ. γραμματέας, Μανώλης Φραγκάκης, μέλος, Νίκος Φραντζεσκάκης, μέλος.
Το πλήρες περιεχόμενο της επιστολής, έχει ως εξής:
«Κύριε Περιφερειάρχη,
Με αφορμή την πρόσκληση πού πήραμε από την αντιπεριφερειάρχη για τον πρωτογενή τομέα κυρία Θεανώ Βρέντζου – Σκορδαλάκη και στη συνέχεια της αλληλογραφίας της με αρ. Πρωτ.145642/23.11.15 με την υπουργό Τουρισμού κυρία Κουντουρά και με την υπ αριθμ.πρωτ.155884/7.12.15 επιστολή της προς τον υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης κύριο Αποστόλου, από τους οποίους ζητά «τις δικές τους ενέργειες προκειμένου αυτός ο πολλά υποσχόμενος κλάδος της οικονομίας να θεσμοθετηθεί, να κατοχυρωθεί νομικά, να προστατευθεί και να αναπτυχθεί» διαβιβάζοντας συνημμένα επιστολή του Παγκρήτιου Συνδέσμου εναλλακτικού τουρισμού της 11.01.12, στην οποία αναφέρεται ότι η Περιφέρεια Κρήτης «υιοθετεί τις προτάσεις του», έχουμε μείνει έκπληκτοι και σας θέτουμε τα κάτωθι ερωτήματα, μετά από έκτακτη σύγκληση του Διοικητικού μας Συμβουλίου.
1. Δεν θυμάται η Περιφέρεια Κρήτης το Α’ Πανελλήνιο Συνέδριο που συνδιοργανώσαμε το 2012 η Ένωση Τουρισμού Υπαίθρου Αγροτουρισμού Κρήτης, με συμμετοχή επιχειρηματιών και φορέων όχι μόνο από την Ελλάδα, αλλά και από την Ευρώπη;
2. Δεν γνωρίζει όλες τις δημόσιες διαβουλεύσεις μας σχετικά με την προσπάθειά μας για τη δημιουργία θεσμικού πλαισίου για τον Τουρισμό Υπαίθρου και Αγροτουρισμό από το 2008;
3. Δεν γνωρίζει τα κριτήρια που μετά από ανοικτές διαβουλεύσεις με όλους τους επιχειρηματίες διάρκειας δύο ετών, συνδιαμορφώσαμε με την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Τουρισμού Υπαίθρου και παρουσιάσαμε σε όλους τους νομούς σε συνεργασία με όλα τα Επιμελητήρια Κρήτης;
4. Δεν γνωρίζει ότι μέχρι σήμερα όλα τα προγράμματα αγροτικής ανάπτυξης είχαν υιοθετήσει ως μέγιστη κλίμακα τις σαράντα κλίνες και όχι τις ογδόντα που ζητάει μαζί με κάποιους «αχόρταγους» μεγαλοεπιχειρηματίες;
5. Δεν γνωρίζει ότι από τον Αύγουστο του 2014 έχει ψηφιστεί στην Ελληνική Βουλή θεσμικό πλαίσιο για τον Τουρισμό Υπαίθρου και τώρα γίνονται προσπάθειες για την άμεση εφαρμογή του;
6. Τι επιδιώκει με την πρόσκληση μεμονωμένων επιλεκτικά επιχειρήσεων η κυρία Βρέντζου; Η πρωτοβουλία της εκφράζει την επίσημη πολιτική της Περιφέρειας Κρήτης ή εξυπηρετεί το προσωπικό της όραμα για την ανάπτυξη της υπαίθρου;
Με τη συνημμένη επιστολή του «Συνδέσμου Εναλλακτικού Τουρισμού Κρήτης», με αστεία επιχειρήματα επιχειρείται η κατάργηση της μικρής κλίμακας επιχειρήσεων υπαίθρου και μαζί με αυτή όλη η φιλοσοφία ενός μοντέλου τουρισμού που στηρίζεται στον πολιτισμό και στη φιλοξενία και είναι το μόνο ικανό να ανασυγκροτήσει την ύπαιθρο δημιουργώντας συνέργειες μεταξύ διαφορετικών μορφών επιχειρήσεων και όχι ιδιωτικά χωριά στην ύπαιθρο.
Μην ξεχνάμε ότι η Κρήτη είναι πρωτοπόρα σε όλη την Ελλάδα όσον αφορά στην οργάνωση των επιχειρήσεων του τουρισμού υπαίθρου – αγροτουρισμού και είναι ειρωνεία η ίδια της η Περιφέρεια να το αγνοεί και να αντιτίθεται στη θετική της πορεία.
Ας ζητήσουμε την ολοκλήρωση του θεσμικού πλαισίου που έχει ψηφιστεί και ας αφήσουμε τις πολιτικές που δημιουργούν καχυποψία ως προς την σκοπιμότητά τους και είναι βέβαιο ότι εάν υλοποιηθούν θα αποτελέσουν καταστροφή για όλη την ύπαιθρο της Ελλάδας και τον πολιτισμό της».