Το υπόμνημα έχει αποσταλεί από το Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και στην ΔΟΕ και την ΑΔΕΔΥ, ζητώντας την στήριξή τους.
Μεταξύ άλλων στο υπόμνημα οι συνταξιούχοι εκπαιδευτικοί τονίζουν ότι επιφυλάσσονται για κάθε νόμιμο δικαίωμά τους και μεταξύ άλλων, αναφέρουν: «Είμαστε από το Ρέθυμνο μια μεγάλη ομάδα εκπαιδευτικών και σε πανελλαδική κλίμακα κάποιες χιλιάδες, που αποχωρήσαμε από την υπηρεσία μας μετά την 1η Ιουλίου 2013, οπότε είχαμε το δικαίωμα υποβολής αίτησης συνταξιοδότησης, ή με απόφαση του ΚΥΣΠΕ, ΚΥΣΔΕ για λόγους υγείας και έχει υπογράψει ο υπουργός Παιδείας. Τώρα είμαστε όλοι συνταξιούχοι με προσωρινή σύνταξη, που ωστόσο η πράξη συνταξιοδότησής μας, δεν έχει εκδοθεί έως τις 31/12/2013. Η καθυστέρηση αυτή δεν οφείλεται σε δική μας υπαιτιότητα, αλλά στις αρμόδιες κρατικές υπηρεσίες. Η υπηρεσία μας σε πρώτο έλεγχο των δικαιολογητικών, έκρινε ότι πληρούμε τις προϋποθέσεις συνταξιοδότησης, καθώς έχουμε συνολική υπηρεσία πάνω από τριάντα έτη και την προβλεπόμενη ηλικία.
Έχουμε πληρώσει όλες τις εισφορές μας στην κύρια σύνταξη και στα επικουρικά ταμεία. Το επιχείρημά σας ότι τα Ταμεία δεν έχουν χρήματα και ότι έχουμε δώσει λίγες εισφορές, γιατί δεν ισχύει για όσους περιμένουν και έχουν πράξη συνταξιοδότησης; Αναρωτιόμαστε αυτοί έχουν δώσει περισσότερες εισφορές στο εφάπαξ από εμάς; Θα ήταν δικαιότερο και θα ίσχυε η συνταγματική αρχή της ίσης μεταχείρισης και των ίσων ευκαιριών για όλους όσοι περιμένουν να πάρουν το εφάπαξ, να παραμείνει ο ίδιος τρόπος υπολογισμού.
Εμείς οι εκπαιδευτικοί του β’ εξαμήνου του 2013 αποχωρήσαμε εις γνώση μας με μειωμένη κύρια σύνταξη, για να προλάβουμε τον παλιό τρόπο υπολογισμού του εφάπαξ. Θεωρούμε ότι είναι άδικο και αντισυνταγματικό υπάλληλοι με τα ίδια χρόνια υπηρεσίας ή και περισσότερα από άλλους, που είναι τώρα συνταξιούχοι την ίδια χρονιά (2013), να έχουν διαφορά στο εφάπαξ 15.000. Τα δικά μας χρήματα δίνετε στους άλλους! Ο ρόλος του υπουργού είναι να λύνει και όχι να δημιουργεί προβλήματα και αδικίες.
Εμείς περιμέναμε το 2013 που δεν ίσχυαν ακόμα τα μηδενικά ελλείμματα και που δημιουργήθηκε πρωτογενές πλεόνασμα, η πολιτεία να έχει στηρίξει τα επικουρικά ταμεία, τα αποθεματικά των οποίων μειώθηκαν δραματικά, από κακούς χειρισμούς του παρελθόντος (άτοκα δάνεια τις δεκαετίες 1950-1960, ζημιές στο Χρηματιστήριο, τα τοξικά ομόλογα και το κούρεμα των ομολόγων).
Παρακαλούμε και σας προτείνουμε στο νόμο που θα υπογράψετε να προσθέσετε μεταβατικές διατάξεις που θα συμπεριλάβουν και τους εκπαιδευτικούς που αποχώρησαν το β’ εξάμηνο έως 31-12-2013 ανεξάρτητα αν έχουν πράξη συνταξιοδότησης, μια που είμαστε οι μόνοι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν μπορούσαμε να φύγουμε νωρίτερα στο α’ εξάμηνο του 2013 όπως άλλοι.
Για να εκδοθεί πράξη συνταξιοδότησης απαιτούνται με τα σημερινά δεδομένα έξι (6) μήνες περίπου, από την ημερομηνία αποχώρησης. Έτσι οι εκπαιδευτικοί που αποχώρησαν το 2013, με νόμο που θα ψηφιστεί το 2014 θα υποστούν αυτές τις φοβερές μειώσεις. Αυτό είναι παράλογο, άδικο, εξοργιστικό».