Η Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας & Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης ενημερώνει ότι αύριο, Τετάρτη, θα πραγματοποιηθεί διανομή φρούτων (πορτοκάλια, μήλα, ακτινίδια) στους δικαιούχους των δήμων που ανήκουν στην Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης, στην Ιερά Μητρόπολη Ρεθύμνης & Αυλοποτάμου, στην Ιερά Μητρόπολη Λάμπης Συβρίτου και στον Σύλλογο Πολυτέκνων και Τριτέκνων Ρεθύμνης.
Η παραλαβή των προϊόντων από την Περιφέρεια διενεργείται μέσω της συνεργασίας της Κοινωνικής Σύμπραξης ΤΕΒΑ. Οι δικαιούχοι θα λαμβάνουν επτά κιλά φρούτων έκαστος.
Οι ποσότητες που θα παραλειφθούν αντιστοιχούν σε: 5.628 κιλά πορτοκάλια, 1.872 κιλά μήλα & 3.755,5 ακτινίδια.
Οι δήμοι με τους επίσημα καταγεγραμμένους στα μητρώα τους δικαιούχους θα έχουν την ευθύνη διανομής των προϊόντων.
Σύμφωνα με σχετικές ανακοινώσεις:
- Ο Σύλλογος Τριτέκνων Ρεθύμνου θα διανείμει τα φρούτα για τους ωφελούμενους του προγράμματος ΤΕΒΑ την Πέμπτη και την Παρασκευή 21 και 22 Ιανουαρίου.
Τηλ. επικ. 6977 752179 και 28340 22144.
* Ο Δήμος Μυλοποτάμου θα διανέμει τα φρούτα που θα παραλάβει από την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, την Πέμπτη 21/01 και Παρασκευή 22/01 8 π.μ. έως 2 .00 μ.μ., από τα γραφεία της Κοινωνικής Υπηρεσίας στο Πέραμα .
Όπως αναφέρει η σχετική ανακοίνωση του δήμου, στα χωριά οι δικαιούχοι θα παραλάβουν τα προϊόντα από το αντίστοιχο «Βοήθεια στο Σπίτι» της περιοχής τους
Δικαιούχοι είναι οι εγγεγραμμένοι στο κοινωνικό παντοπωλείο και οι εγγεγραμμένοι στο ΤΕΒΑ.