Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Ρεθύμνου, διοργανώνει σεμινάριο που απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και γονείς εφήβων μαθητών, με θέμα: «Ψυχογενείς διαταραχές διατροφής στην εφηβεία και η αξία της Μεσογειακής διατροφής στην ̟ πρόληψη ασθενειών».
Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 30 Μαρτίου και ώρα 18.00, στο 3ο Λύκειο Ρεθύμνου.
Εισηγητές θα είναι:
*Η ψυχολόγος Χριστιάνα Παναγιώτου από τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων Ρεθύμνου.
*Ο παθολόγος Στέλιος Κοπ̟ανάκης.
Σε ενημερωτικό σημείωμα, αναφέρονται τα εξής:
«Ζούμε σε μια εποχή όπου η εξωτερική μας εμφάνιση και το πώς μας βλέ̟πουν οι άλλοι, παίζει κυρίαρχο ρόλο στη ζωή μας και συχνά καθορίζει την αξία μας στην κοινωνία. Καθημερινά βομβαρδιζόμαστε με χιλιάδες εικόνες και συμβουλές για το πως μπορούμε να αποκτήσουμε το τέλειο σώμα, δημιουργώντας εμμονή με το φαγητό και τη δίαιτα.
Οι βιωματικές αλλαγές που συμβαίνουν στην εφηβεία, η οποία χαρακτηρίζεται από τη ραγδαία μεταβολή του σώματος, την αύξηση του βάρους, του ύψους και τη σεξουαλική ωρίμανση του ατόμου- σε συνδυασμό με την πίεση που ασκούν τα ΜΜΕ- ενισχύουν πολλές φορές στους εφήβους την ανάπτυξη διαταραχών πρόσληψης τροφής (παχυσαρκία, ανορεξία, βουλιμία).
Επιπρόσθετα, υπάρχει μία μετατόπιση της διατροφής του σύγχρονου ατόμου από τη Μεσογειακή, η οποία είναι πολύ σημαντική ως μέσο πρόληψης καρδιαγγειακών νοσημάτων και νοσημάτων φθοράς (̟π.χ. καρκίνος)».
Να σημειωθεί ότι η επιμορφωτική συνάντηση διοργανώνεται από την υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Ε. Αντωνίου και τελεί υπό την αιγίδα του υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (Φ.21/189459/Δ2/24-11-2015), και ανήκει στον κύκλο σεμιναρίων με γενικό τίτλο: «Συμβουλευτική γονέων και εκπαιδευτικών σε θέματα σχολικής προσαρμογής και προαγωγής της ψυχικής υγείας εφήβων».
Επιμορφωτικές συναντήσεις σε Σχολεία του Δήμου Αγ. Βασιλείου
Εν τω μεταξύ, πραγματοποιήθηκαν τέσσερις επιμορφωτικές συναντήσεις για γονείς μαθητών σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε σχολεία του Δήμου Αγίου Βασιλείου.
Πρόκειται για τις εξής θεματικές ανά σχολείο:
1.«Μιλώντας για την εφηβεία» στις 2 Δεκεμβρίου 2015, στο Γυμνάσιο Σπηλίου
2. «Συζητώντας με τους εφήβους» στις 7 Δεκεμβρίου 2015, στο Λύκειο Σπηλίου
3. «Επικοινωνία με τους εφήβους» στις 25 Ιανουαρίου 2016, στο Γυμνάσιο Κοξαρέ
4. «Ίντερνετ, τηλεόραση και ηλεκτρονικά παιχνίδια» στις 25 Ιανουαρίου 2016, στην αίθουσα εκδηλώσεων Ιεράς Μητροπόλεως Λάμπης-Συβρίτου-Σφακίων, με έδρα το Σπήλι.
Οι επιμορφωτικές συναντήσεις συνδιοργανώθηκαν από τον Δήμο Αγίου Βασιλείου με αρμόδιο τον αντιδήμαρχο Αντώνη Τσουρδαλάκη και τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων Ρεθύμνου με υπεύθυνη την Ειρήνη Αντωνίου, σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Σπηλίου (διευθύντρια η Δέσποινα Τσικιντίκου), το Λύκειο Σπηλίου (διευθύντρια η Στυλιανού Παναγιώτα) και το Γυμνάσιο Κοξαρές (διευθύντρια η Θωμαδάκη Θεονύμφη).
Εισηγήτρια ήταν η ψυχολόγος του Δήμου Αγ. Βασιλείου και συνεργάτης του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Ρεθύμνου, μετά από έγκριση του υπουργείου Παιδείας, Κυριακή Φραγκιαδάκη.