Το τουρνουά που θα αποτελείται από 12 ομάδες, θα έχει τον χαρακτήρα προετοιμασίας εν όψει των αγώνων της α΄ φάσης του πρωταθλήματος, με τους διοργανωτές να ευελπιστούν πως ο κόσμος θα ανταπεξέλθει στο κάλεσμά τους. Καθημερινά έχουν οριστεί να διεξάγονται δυο αγωνιστικές (πρωί-απόγευμα) με τον μεγάλο τελικό να λαμβάνει χώρα την Κυριακή 2 Ιουνίου, όπου και θα γίνει γνωστό ποια ομάδα θα είναι η νικήτρια.Βεβαίως, από ένα τέτοιο τουρνουά δεν θα μπορούσε να λείψει και η ομάδα του Ν.Ο. Ρεθύμνου, όπου και θα βρίσκεται στον 2ο όμιλο, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί πως οι σύλλογοι του Ν.Ο. Χανίων και του Παλαιού Φαλήρου, θα αντιπροσωπευτούν από δυο διαφορετικές ομάδες.
Αναλυτικά οι όμιλοι και το πρόγραμμα του τουρνουά:
Ν.Ο. Χανίων 2
Water Polo Club Partizan
Γλυφάδα
Νηρέας Γέρακα
Π. Φάληρο 1
Ν.Ο. Πατρών
Π. Φάληρο 2
Ολυμπιακός
Τρίτων Αμαρουσίου
Ν.Ο. Ρεθύμνου
Παναθηναϊκός
Ν.Ο. Χανίων 1