Την άμεση υπογραφή της ένταξης του έργου της επέκτασης και αναβάθμισης του βιολογικού καθαρισμού του Ρεθύμνου, αλλά και το κομμάτι που αφορά τη λυματολάσπη, θα ζητήσει από τον αρμόδιο υφυπουργό Ανάπτυξης και υπεύθυνο του προγράμματος ΕΣΠΑ Οδυσσέα Κωνσταντινόπουλο, ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργος Μαρινάκης σε σχετική συνάντηση που έχει προγραμματιστεί σήμερα το πρωί.
Πρόκειται για μια ακόμα προσπάθεια μεταφοράς του έργου από τις δημόσιες επενδύσεις στο ΕΣΠΑ, προκειμένου να μπορέσει να υλοποιηθεί. Τα δικαιολογητικά του έργου διαχείρισης της λυματολάσπης, το οποίο έχει προϋπολογισμό 5,5 εκ. ευρώ, έχουν κατατεθεί στο αρμόδιο υπουργείο, όπου εκκρεμεί η υπουργική υπογραφή για να δοθεί το «πράσινο φως» της χρηματοδότησης, ενώ το έργο της επέκτασης και αναβάθμισης του βιολογικού έχει προϋπολογισμό 3,5 εκ. ευρώ και αποτελεί βασική προϋπόθεση για να λειτουργήσουν στο μέλλον τα αποχετευτικά δίκτυα των δημοτικών ενοτήτων Αρκαδίου και Νικηφόρου Φωκά. Μόνο όταν γίνει η επέκταση των εγκαταστάσεων θα μπορέσει ο Δήμος να δεχθεί τα λύματα στις υπόλοιπες περιοχές, καθώς σήμερα η υπάρχουσα υποδομή έχει κορεστεί και μετά βίας καλύπτει τις αυξανόμενες ανάγκες του Δήμου.
Υπενθυμίζεται ότι η επέκταση του βιολογικού καθαρισμού είχε ενταχθεί στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων πριν από αρκετά χρόνια, όμως παρά το γεγονός ότι δημοπρατήθηκε ουδέποτε ξεκίνησε, αφού χρήματα δεν υπήρχαν. Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα αποτελεί μονόδρομο για την υλοποίηση του ζωτικής σημασίας, για το μητροπολιτικό δήμο, έργο και αυτό θα θέσει εκ νέου υπ’ όψιν του υπουργού ο δήμαρχος.
«Έχω συνάντηση σήμερα το πρωί με τον αρμόδιο υπουργό, υπεύθυνο για ζητήματα του ΕΣΠΑ με τον οποίο θα συζητήσουμε έργα των ΕΔΕΔΥΑ, αλλά και το ζήτημα του Ρεθύμνου που αφορά στην υπογραφή της ένταξης του έργου της διαχείρισης της λυματολάσπης και της επέκτασης του βιολογικού καθαρισμού στο ΕΣΠΑ ως ενιαίο έργο. Οι δημόσιες επενδύσεις όπου αρχικά είχε ενταχτεί το έργο, προχωρούν με ρυθμούς χελώνας και ήδη χρωστούμε στον εργολάβο χρήματα. Θα πιέσουμε για να δοθεί το «πράσινο φως», ώστε το έργο να προχωρήσει με ευρωπαϊκή χρηματοδότηση», ανέφερε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ο Γ. Μαρινάκης.
Τον Νοέμβριο ξεκινούν οι εργασίες στο αποχετευτικό του Αρκαδίου
Τον Νοέμβριο θα ξεκινήσουν οι εργασίες στο αποχετευτικό έργο της Δημοτικής Ενότητας Αρκαδίου, μετά και την σχετική έγκριση των μελετών των περιβαλλοντικών επιπτώσεων. Το έργο αυτό που είχε σταματήσει πριν από έξι περίπου χρόνια, όταν διαπιστώθηκε πως εκτελούταν μία μελέτη του τότε Δήμου Αρκαδίου με την κατασκευή αντλιοστασίων επί του αιγιαλού και σε περιοχή «Νατούρα», χωρίς τις απαιτούμενες περιβαλλοντικές αδειδοτήσεις.
Ο δήμαρχος μιλώντας στα «Ρ.Ν.», τόνισε πως είναι θέμα χρόνου η επανεκκίνηση των εργασιών: «Για το κομμάτι που αφορά τον αγωγό, οι εργασίες θα ξεκινήσουν τον Νοέμβριο εφόσον έχει ολοκληρωθεί η περίοδος της ωοτοκίας της χελώνας Καρέτα- Καρέτα».
Εν αναμονή για το σύστημα τηλεμετρίας
Καμία εξέλιξη δεν υπάρχει σε ό,τι αφορά το έργο «Προμήθεια και εγκατάσταση συστήματος τηλεμετρίας και ελέγχου διαρροών στο δίκτυο ύδρευσης του Δήμου Ρεθύμνου», το οποίο μαζί με 18 ανάλογα έργα, απεντάχθηκαν από το ΕΣΠΑ με απόφαση του γ.γ. του ΥΠΕΚΑ, κ. Αλεξιάδη, μετά από εισήγηση του γενικού επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης, σχετικά με τη νομιμότητα των μελετών που εκπονήθηκαν από συγκεκριμένο σύμβουλο, που φέρεται να έχει υπαλληλική σχέση με το υπουργείο Ανάπτυξης. Όπως εξήγησε ο κ. Μαρινάκης υπάρχει συνολική απένταξη όλων των έργων, διότι υπήρχε διχογνωμία στο αν έπρεπε να «πάει» σαν προμήθεια έργου ή σαν προμήθεια εξοπλισμού. Ο κ. Μαρινάκης θα συζητήσει και για το συγκεκριμένο θέμα με τον αρμόδιο υφυπουργό, υπεύθυνο του ΕΣΠΑ, καθώς υπάρχουν υποσχέσεις ότι θα εξετάσουν ξανά το φάκελο, ωστόσο μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καμία ενημέρωση.
Υπενθυμίζεται ότι το συγκεκριμένο σύστημα είχε σκοπό να περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό η απώλεια νερού, αφού θα έχει τη δυνατότητα να εντοπίζεται άμεσα οποιαδήποτε βλάβη, ζημιά ή παρέμβαση στο δίκτυο ύδρευσης.
Ξεκινούν τα έργα ανάπλασης σε παραλιακό μέτωπο και Κριάρη
Κανονικά θα εκτελεστούν τα έργα ανάπλασης στο ανατολικό παραλιακό μέτωπο και την οδό Κριάρη, τα οποία κινδύνεψαν να απενταχθούν αφού δεν υπήρχε κίνηση στους λογαριασμούς.
«Το συγκεκριμένο πρόβλημα που είχε ανακύψει ήταν μεγάλο και ο κίνδυνος να χάσουμε τα χρήματα για τα δυο σημαντικά αυτά για την πόλη μας έργα, ήταν ορατός. Με πολλή προσπάθεια, πολύ κόπο και πολλή διαπραγμάτευση καταφέραμε και σώσαμε τα έργα και του ανατολικού μετώπου και της οδού Κριάρη, τα οποία θα ξεκινήσουν κανονικά τις επόμενες ημέρες», ανέφερε ο δήμαρχος μιλώντας στα «Ρ.Ν.».